W Kazimierzu Dolnym perły rzucono przed świnie.

Oceń ten artykuł
(7 głosów)

Kilka dni temu Krzysztof Wawer w artykule zamieszczonym na stronie „Z Rynku” pt.  „Ballada o Czarnym Wąwozie – odcinek trzeci – komentarz subiektywny” odniósł się do filmiku krążącego w sieci autorstwa Oskara Kosowskiego, przewodnika turystycznego oraz Remigiusza Jeżewskiego, członka Rady Kultury w Kazimierzu Dolnym. Panowie uznali, że wybetonowanie czarnego jest w zasadzie piękne, dobre i pożyteczne.

W artykule Krzysztof szczegółowo odnosi się do parafaktów, obnażając przy tym obłudę i manipulację „filmowców”.

http://z-rynku.pl/2020/01/ballada-o-czarnym-wawozie-odcinek-trzeci-komentarz-subiektywny/

Mimo odgrażania się Kosowskiego, że o wąwóz będzie pytał mnie, do dnia dzisiejszego „filmowcy” nie pojawił się, a ja przy płocie, po staropolsku z kromką chleba i kłodawską solą czekałem.

Z tego co wiem, panowie pojawiali się pod płotami zaangażowanych w sprawę mieszkańców.

Na przyszłość dodam, że służę w tej sprawie. I zaproponowałbym panom zacząć materiał filmowy od 11 sławetnych posesji, które rzekomo znajdują się przy wąwozie Czarnym, o których tak dużo się mówi. Na plan filmowy zaprosiłbym także pana St. Turskiego, który bez wątpienia zna okolice. Tematów do poruszenia jest wiele. Na koniec miałbym sugestię abyśmy poprosili o głos tych obywateli, którzy złożyli podpisy pod petycją, domagającą się betonowania „jedynej” drogi .

W między czasie „filmowcy” zrealizowali kolejny odcinek – niestety beze mnie – pod stałym tytułem „Ballada o…Czarnym Wąwozie”...

produkt  "Spółdzielni filmowców" Kosowski & Jeżewski 

Filmik dostępny jest tym razem jedynie na Facebooku. Chciałem odnieść się w komentarzu do istoty ale jestem zablokowany na profilach. To stała i niezmienna taktyka osób, które kreują się na awangardę pluralizmu medialnego i otwartości w debacie publicznej.

Film pokazuje drogi na terenie gminy m. innymi w Rzeczycy. Nie wiem o co w tym filmie chodzi. Materiał, jak sama nazwa wskazuje miał dotyczyć wąwozu o nazwie „Czarny”. Dostrzegłem jednak pewną zależność. Na planie filmowym pojawili się ludzie, którzy jednocześnie aktywnie wspierają lajkami facebooki ludzi burmistrza Pmianowskiego - vel Pawła Grabczaka.

Po co sitwa robi zamęt z „Czarnym”!? Jak się wydaje po to aby odwrócić uwagę od meritum spraw, czyli nieprawidłowości przy inwestycji gdzie utopiliśmy w błocie olbrzymie pieniądze.

O tym jednak – jak już zapowiadałem – poinformuję opinię publiczną po kontroli jaką planuje przeprowadzić wyznaczona do tego celu komisja Rady Miejskiej .

Afery dot. betonowania „Czarnego” od  miesięcy nie schodzą z czołówek gazet ogólnopolskich. Prasa lokalna temat w zasadzie pomija. To nie to, co działo się jak planowano brukować Korzeniowy. Wtedy to dopiero się działo…. Niemal codziennie można było czytać tytuły mówiące o apokalipsie w Kazimierzu n/Wisłą. Lokalny internet nawoływał do "buntu" dając pompatyczne tytuły : „Nie jest Ci obcy los Korzeniowego Dołu?”

I tak w koło manię. Obecnie nie doczekałem się ze strony obiektywnych…mediów rzetelnego reportażu, w którym usłyszał bym głos osób, które niespełna 3 lata temu rwały szaty z powodu brukowania drogi. O Kosowskim nikt nie słyszał, a Remik cicho siedział. Poniżej zamieszczam link do notki, gdzie zamieściłem tytuły oraz nazwiska osób, które wówczas darły szaty a obecnie milczą, obnażając tym samym konformizm i hipokryzję autorytetów...

http://www.januszkowalskikazimierz.pl/z-miasta/z/2009-ile-tego-jeszcze-bedzie%E2%80%A6-gdzie-jest-granica.html

Przypomnę co niektórym...,że w  sprawie brukowania wąwozu Korzeniowego miałem i mam wyrobione zdanie z którym poniżej można się zapoznać. https://www.facebook.com/janusz.kowalski.5648/posts/1497017920371538

W przypadku betonowania wąwozu „Czarnego" ( Na Niezabitowskich )  miałbym zdanie podobne, gdyby chodziło o interes społeczny , bądź merytorycznie uzasadnione .

Powtórzę za burmistrzem Pomianowskim i radną ze Skowieszynka, że przy "Czarnym" są tereny inwestycyjne – dlatego radna Grabczak tak bardzo atakowała ,sugerując, że boję się konkurencji.

 Sprawą głębocznicy przy "Starej Chacie" żyje cała Polska. Jednych satysfakcjonuje obiektywny  opis za sprawą ogólnopolskiego portalu „Na temat”. W artykule obnażony został rezonans wichrzycieli tradycji i wartości historycznych, jakie kultywowane były na kazimierskiej ziemi przez pokolenia.   

https://natemat.pl/296657,wawoz-czarny-w-kazimierzu-dolnym-wylozono-betonowe-plyty-sa-protesty

Zdaniem innych obiektywnie sprawę opisał Kazimierski Portal https://www.kazimierzdolny.pl/news/czarny-znow-na-czolowkach-gazet/81594.html

Każdy  w tej sprawie może mieć swoje zdanie i wyrobić sobie opinię gdzie leży prawda obiektywna .

 Dotarła do mnie niepokojąca  informacja: otóż w rejonie Czarnego znajduje się nieruchomość, którą kilka lat temu przejęła -pod zastaw - grupa lichwiarzy . Mówiąc w skrócie pożyczka gotówkowa pod zastaw . Sprawa takich działań znana jest w całej Polsce.

m niezbit11

Pan Marian przed swoim domem /zdjęcie udostępniła rodzina Niezabitowskich/ 

Obecnie przed Sądem Okręgowym w Lublinie toczą się w tej sprawie procesy, zarówno karne jak i cywilne. Nie chcę nic sugerować – absolutnie – ale w przypadku dokończenia drogi wartość nieruchomości wzrośnie, co będzie korzystne dla lichwiarzy.

Kolejna sprawa do działki inwestycyjne przy wąwozie. Znajdują się po obu stronach głębocznicy "Na Niezbitowskich ".

W magistracie jakiś czas temu został złożony wniosek o zgodę na wykonanie wyjazdu z głębocznicy na działkę. Skutkować to będzie wycinką drzew i rozkopaniem ściany lessowej. Jak to wpłynie na stan głębocznicy pisać chyba nie trzeba. Jeśli ten „numer” przejdzie, posypią się kolejne wnioski. Stanie się tak dlatego, że działki budowlane bezpośrednio graniczą z wąwozem a jest tego sporo .

Na koniec odniosę się do akcji i zachowania Remika (Remigiusza Jeżewskiego). Zwracam się po imieniu, gdyż do czasu kiedy burmistrz Pomianowski powołał go na stanowisko członka Rady Kultury byliśmy kolegami. Wspólnie działaliśmy na rzecz miasta w tym upamiętnienia akcji „Zapory” w Kazimierzu.

Jak pewnie wiesz Remik, Marian Niezabitowski – właściciel dóbr od którego nazwa wąwóz „Niezbitowskich” pochodzi , czy jak kto woli „Czarny ", przyjaźnił się z twoim tatą. Łączyła ich głęboka wieź oraz idea walki o wolną, niepodległą Polskę. Nigdy nie zdradzili idei wierności ojczyźnie . Nigdy nie zdradzili wartości w których byli wychowani oraz  idei, jaka im przyświecała przez całe życie, usłane zresztą cierniem. Zawołanie „Bóg, Honor i Ojczyzna” była dla nich wartością nie pustym frazesem.

Mniezab

Niezłomni z Kazimierza /zdjęcie udostępniła rodzina Niezbitowskich/ 

 Marian Niezabitowski dbał o ten wąwóz ze szczególną troską, podobnie jak o trzystuletnią „Starą Chatę”, chcąc zachować to piękno następnym pokoleniom. Zdaje mi się Remik, że twój ojciec za to co obecnie wprawiasz dałby ci co najmniej porządnego klapsa.

J.K

Czytany 3013 razy

Komentarze

0
#80 S.R. 05-02-2020 07:57
Kandydaci do tytułu Osobowość Roku w kategorii Działalność społeczna i charytatywna
Aleksander Adamski – działacz społeczny
Nominacja za: działania na rzecz ochrony przyrody w Kazimierzu Dolnym w tym obrony wąwozów. Współorganizator ogólnopolskiej akcji i petycji przeciwko utwardzaniu wąwozu Czarnego.
0
#79 Ignacy 25-01-2020 19:33
O mędrcu pokroju J.Kowalskiego, satyryk Jan Sztaudynger napisał:
"Nawet o tym nie wiedział,
że ma na ***** przedział"
0
#78 S.R. 25-01-2020 16:42
Jeszcze raz @ Ignacy

Poczytaj, ale czy zrozumiesz ?

pl.wikiquote.org/.../...
0
#77 S.R. 25-01-2020 16:35
@ Ignacy.

Co miał na myśli Jan Brzechwa, a co Ty ?. Napisz.
0
#76 S.R. 25-01-2020 16:16
Cytuję S.R.:
Niezwykle ciekawa opowieść

kazimierzdolny.pl/.../...

Tajemniczość tych miejsc tłumaczy obecność "zjawy czarnego barana". Chyba to ona powoduje, że wszyscy zaprzatajacy sobie głowę " Czarnym " stajemy się baranami, bo w żaden sposób nie jesteśmy w stanie dojść do porozumienia O CZYM GADAMY .

ps. ciekawy jest napis nad nazwiskiem autorki , pania Anną Ewa Sorią. Pisze

" Droga na Kilijana". Dlaczego ?

Ci od minusow. Przeczytajcie i zobaczcie zdjęcia.

Bogdan Kuzioła • 10 dni temu
Pani Aniu- jak zawsze z wielką uwagą przeczytałem Pani artykuł.Napisała go Pani bardzo dobrze ( jak zawsze) - obiektywnie. Jest takie powiedzenie,, punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia"- i tutaj to dokładnie pasuje. Jeśli tylko chce się podziwiać te miejsca to Ok, ale jeśli trzeba przejść lub co gorsze przejechać-to już gorzej.Moja opinia jest taka- bardzo dobrze że ten wąwóz został wyłożony płytami.Jeśli komuś się to ,,znudzi" - to w każdej chwili będzie można te płyty usunąć.Wyłożenie dna wąwozu płytami jedynie zapobiega jego dalszej degradacji.Mieszkam koło Stokowego Dołu już kilkadziesiąt lat. W czasach mojej młodości wąwozem tym można było przejechać konnym wozem- teraz po 60 latach trudno jest nim przejść. Podobnie jest w wąwozie który łączy Czerniawy i Małachowskiego ( Głęboki Dół )- tamtędy też był przejazd wozem konnym a teraz?.
Szanowani Państwo - Każdy z nas ma prawo do własnej oceny. Dlatego załączę kilka fotokopii do refleksji.Może o takich ,,drogach" marzymy ? Fotografie mają ok 100 lat.
-1
#75 Ignacy 25-01-2020 14:32
Jan Brzechwa
„Nie pieprz, Pietrze, pieprzem wieprza,
Wtedy szynka będzie lepsza”.
„Właśnie po to wieprza pieprzę,
Żeby mięso było lepsze”.
„Ależ będzie gorsze, Pietrze,
Kiedy w wieprza pieprz się wetrze!”
Tak się sprzecza Piotr z Piotrową,
Wreszcie posłał po teściową.
Ta aż w boki się podeprze:
„Wieprza pieprzysz, Pietrze, pieprzem?
Przecież wie to każdy kiep, że
Wieprze są bez pieprzu lepsze!”
Piotr pomyślał: „Też nie lepsza!”
No, i dalej pieprzy wieprza.
Poszli wreszcie do starosty,
Który znalazł sposób prosty:
„Wieprza pieprz po prawej stronie,
A tę lewą oddaj żonie”
Mądry sąd wydała władza,
Lecz Piotrowi nie dogadza.
„Klepać biedę chcesz, to klepże,
A ja chcę sprzedawać wieprze”.
Błaga żona: „Bądź już lepszy,
Nie pieprz wieprza!” A on pieprzy.
To Piotrową tak zgniewało,
Że wylała zupę całą,
Piotr zaś poszedł wprost do Wieprza
I utopił w Wieprzu wieprza.
+3
#74 S.R. 24-01-2020 11:59
Może nowy minister da radę z nazwaniem. Rozdzielono ministerstwo środowiska.

"Za jedno będzie odpowiadać Michał Woś. 28-letni protegowany Zbigniewa Ziobry ma kontrolować obszar ochrony przyrody, lasy, geologię i koncesje geologiczne. "
-2
#73 S.R. 24-01-2020 09:54
Niezwykle ciekawa opowieść

kazimierzdolny.pl/.../...

Tajemniczość tych miejsc tłumaczy obecność "zjawy czarnego barana". Chyba to ona powoduje, że wszyscy zaprzatajacy sobie głowę " Czarnym " stajemy się baranami, bo w żaden sposób nie jesteśmy w stanie dojść do porozumienia O CZYM GADAMY .

ps. ciekawy jest napis nad nazwiskiem autorki , pania Anną Ewa Sorią. Pisze

" Droga na Kilijana". Dlaczego ?
0
#72 Paweł 24-01-2020 09:28
Cytuję Krzysztof:
Ten blog to jedna wielka żenada i frustracja. Czyżby nic dobrego nie działo się w Kazimierzu? Owszem, dzieje się, tylko wszystko, dosłownie wszystko jest oblewane gnojówką i w tej gnojówce niektórzy lubią się taplać.

Napisz wszytko bo to ważne. Koniecznie!
+4
#71 Głos mieszkańca 24-01-2020 09:27
Cytuję Krzysztof:
Ten blog to jedna wielka żenada i frustracja. Czyżby nic dobrego nie działo się w Kazimierzu? Owszem, dzieje się, tylko wszystko, dosłownie wszystko jest oblewane gnojówką i w tej gnojówce niektórzy lubią się taplać.


W zasadzie 1 osoba + 2 wspomagające i kilku „kuchennych”.
Taplanie w rzeczonej substancji to ulubiona ich profesyja wszakoż...

Dodaj komentarz