Wydrukuj tę stronę

W poszukiwaniu prawdy, czyli jak powstaje fake news

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Ostatnio w mediach pojawił się zamęt  dot. nazewnictwa kazimierskiego wywozu, a raczej głębocznicy , zwyczajowo nazywanego   „ Czarny” , „Na Niezbitowskiego”  lub  „Na Przychodnia „

 Od  dawien dawna autochtoni nazywali wywozy głębocznicami, których  nazwa zazwyczaj pochodziła od nazwiska właściciela . Powszechnie używano także określenia  „DÓŁ” . Wiele miejsc na kazimierskiej ziemi przyjęło nazwy : „Doły Kobiałkowe ”, „Kacze Doły”, „ Norowy Dół” ,czy „Zimne Doły” ,  to jedne z wielu określeń  jakich mieszkańcy Kazimierza i okolic używali od lat  .

Wąwóz ,to nazwa używana głownie przez urzędy, media  i  turytów.

Aby rozwiać pewne wątpliwości zwróciłem się do magistratu z zapytaniem o źródła nazw dot. głębocznicy  o której ostatnio głośno… 

Dzisiaj otrzymałem odpowiedź na jedno  z pism w przedmiotowej sprawie . Przyznam,że odpowiedź otrzymałem w tempie  expresowym. Za co z góry dziękuję.

Odpowiedz ws Czarny 24.01.20 01

Nie ukrywam, że odpowiedź wprawiła  mnie w osłupienie . Jak pamiętamy kilka dni temu na portalu " Na:Temat" pojawił się artykuł w którym  burmistrz cytował :

 „Zastępca burmistrza podpiera się przy tym stanowiskiem Stanisława Turskiego. – Wyjątkowy autorytet w tej dziedzinie, geomorfolog, 120 publikacji na ten temat, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Informacji Turystycznej – tak go przedstawia Wróbel.

"Ażurowe płyty wkrótce zostaną częściowo pokryte liśćmi, kurzem, a w otworach wyrosną trawy, co spowoduje, że wizualnie prawie stopią się z otoczeniem" – pisze Turski w swoim stanowisku, które przesłał do urzędu. Wiceburmistrz przekazał nam jego kopię do wglądu.”

https://natemat.pl/296657,wawoz-czarny-w-kazimierzu-dolnym-wylozono-betonowe-plyty-sa-protesty

Polecam także dzisiejszy  artykuł zamieszczony na portalu kazimierskim pt." Spacerkiem po okolicy:w poszukiwaniu Czarnego".

Zainspirowany treścią zamieściłem zdjęcie czarnego...

https://www.kazimierzdolny.pl/news/spacerkiem-po-okolicy:-w-poszukiwaniu-czarnego/82313.html

Opinię i komentarz pozostawiam Państwu.

J.K

Czytany 1643 razy