Czy w stanie zagrożenia zdrowia i życia ludzi jest miejsce na demokrację?

Oceń ten artykuł
(12 głosów)

Dzisiaj zapewne została wysłana petycja grupy kazimierskich  radnych do Starosty Puławskiego. Chodzi o zmianę  lokalizacji ośrodka kwarantanny dla osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem . W sobotę skomentowałem idę rokoszu i pierwowzór petycji ,którą  na Facebooku zamieścił burmistrz Kazimierza. Następnie pismo otrzymali radni - drogą elektroniczną o godz.12.21  od radnej J.Olejarz  - z adnotacją " W załączniku przesyłam Państwu treść apelu przygotowanego wspólnie z grupą Radnych i Burmistrzem. Pozdrawiam" 

https://www.januszkowalskikazimierz.pl/z-miasta/z/2116-burmistrzu-kazimierza-dolnego,jest-wojna.html

Dzisiaj  o  godz.10.31 otrzymaliśmy  - e maile  od radnej Magdaleny Grabczak - zmodyfikowaną petycję z adnotacją " 

"Drodzy Państwo o godzinie 11.30 wysyłam pismo do władz powiatu o następującej treści:

Jeżeli ktoś z Państwa zechce jeszcze podpisać powyższe pismo proszę o informację do godziny 11.20. Pozdrawiam"

pod którą widniały nazwiska części radnych - załącznik w oryginale.

Miałem dać sobie spokój z komentowaniem ale  zarzucono mi  manipuluję , wiec raz jeszcze  piszę  jak było. 

Petycję z soboty zamieściłem w formie dokładnie takiej jaką otrzymałem, bez podpisów. Autorzy pisma – niezależnie kto nim był  – wiedzą o tym .

Radna Justyna  Olejarz, zarzuciła mi na FB , że różnica pomiędzy zamieszczeniem petycji na FB burmistrza Pomianowskiego ,a czasem kiedy radni otrzymali e-maila z petycją  nie była kilkugodzinna. Zarzut po części może być słuszny. Wynika wprost  z  różnicy czasu otrzymania   e-maila  a momentem zamieszczenia  petycji na blogu- różnica wynosiła kilka godzin.

Jak już niejednokrotnie pisałem burmistrz Pomianowski zablokował mnie na FB ,wiec nie mam możliwości na bieżąco otrzymywania powiadomień postów które zamieszcza. Jeśli faux pas panią radną tak uraził, to mocno przepraszam i kłaniam się nisko.

Jednak w całej sprawie ,chyba nie to jest najważniejsze . Główny mój - i nie tylko -  zarzut, to czas formułowania petycji. Pomijam faktycznych inicjatorów, którymi jak możemy się domyślać nie byli ani radni, jak również burmistrz .

W czasie wymiany e maili wszyscy radni biorący udział w dyskusji  zgodnie zauważyli, że potrzebna jest rozmowa i wymiana informacji. To chyba pierwszy raz w tej kadencji, wywiązała się rzeczowa dyskusja. Szkoda  tylko, że drogą elektroniczną, a nie w czasie obrad  i na sali posiedzeń. Szkoda też ,  że jedynie w kwestii  formalnej ,czy sesja ma się odbyć ,czy też nie. Może w końcu dorośniemy i zaczniemy  rozmawiać ze sobą poważnie, o sprawach ważnych od których zależy co najmniej jakość życia mieszkańców.

Trudny dla wszystkich czas  zarazy…. może stać się zaczynem do  nowego  otwarcia  w relacjach jakie obecnej panują  Radzie Miejskiej. Radzie jako grupy odpowiedzialnych osób, którzy niezależnie od swoich poglądów i przekonań,powinni  podejmować  działania w interesie całej społeczności a nie wąskiej grupy insertu. Rozmowa jest konieczna, ale nie w ramach frakcji...  

Co do samej idei pisania petycji. Jak  już pisałem  nie podpiszę pisma przeciwko władzom Powiatu z jednego powodu . W sytuacjach nadzwyczajnych i wyjątkowych - stanie wyższej konieczności -   nie ma miejsca na dyskusje,dywagacje czy  rokosze. Rząd Polski podejmuje konkretne działania i bierze na siebie ciężar odpowiedzialności za Państwo i jego obywateli. Podejmowane są trudne decyzje ,których celem jest ochrona  obywateli całego Państwa . Natomiast  mieszkańcy poszczególnych miejscowości , muszą podporządkować się  tym decyzjom  - mimo,że czasami wydają się mało racjonalne. Na wyciąganie wniosków przyjdzie czas. Na rokosze i awanturnictwo nie ma zgody. 

J.K

Apel Starostwo 16 marca 01

Apel Starostwo 16 marca 02

Czytany 3372 razy

Komentarze

+1
#29 baart 19-03-2020 11:24
@ SR:

za PWN:
"Starościna to żona starosty, to także kobieta społecznie zajmująca się organizowaniem jakiejś imprezy lub załatwianiem jakiejś sprawy dla grupy osób, którą reprezentuje (np. starościna turnusu, klasy, dożynek). W tym drugim znaczeniu żeński rzeczownik starościna jest odpowiednikiem męskiego starosty. Gdy natomiast chodzi o kobietę piastującą dziś urząd starosty, to nazwać ją starościną można tylko potocznie, zwłaszcza w intencji żartobliwej. Pozostają więc konstrukcje typu "Starosta będziński powiedziała...", które - zgadzamy się - nie brzmią najzręczniej. Dużo lepiej brzmiałyby z jakimś dodatkowym wykładnikiem żeńskości, np. "Pani starosta powiedziała..." lub "Starosta będziński, Ewa Kowalska, powiedziała...".
Kobiety w całej polskiej historii dopiero od niedawna pełnią urząd starosty, więc nic dziwnego, że polszczyzna musi się do tego przyzwyczaić. W razie wątpliwości można wzorować się na kobietach profesorach, kobietach rektorach, kobietach ministrach - o nich już wcześniej trzeba było mówić i pisać, także w protokołach."
+1
#28 S.R. 18-03-2020 18:00
Cytuję baart:
Cytuję S.R.:
Starościna odpowiedziała:
"" Miejsca do kwarantanny [...] tłumaczy Danuta Smaga, starosta puławski..


jak widać odpowiedziała Pani Starosta a nie jej żona starościna..." Tak więc forma proponowana przez Panią jako pierwsza, czyli pani starosto jest lepsza. "

haha. Użyłem GORSZEJ. Przepraszam panią Starostę.

ps. Nie " jej żona starościna" a " mąż pani starosty". Pisz LEPSZĄ FORMĄ.
+1
#27 coś, ktoś 18-03-2020 17:00
Cytuję Ryszard Rybczyński:
Cytuję wyborca:
Pozostali radni głowa w piasek?
Mają inne zdanie albo nie mają żadnego.
Hallo, jesteście tam?

Hallo, jesteśmy.
Czuję się wywołany do odpowiedzi, w tej mało zręcznej sytuacji.
(...)
Pozostaje odpowiedzieć na pytanie autora zawarte w tytule: nie, nie ma teraz miejsca na demokrację w sytuacji, gdy sprawujący władzę są prawnie zobowiązani do działań w imię naszego bezpieczeństwa.

Przepraszam P.Rybczyńskiego za skrót jego wypowiedzi, przez co może mi być zarzucone "wyrwanie z kontekstu". Zasadniczo jednak zgadzam się tylko z ostatnim zdaniem, które zacytowałem.
Sprawujący władzę są zobowiązani do działań dla naszego bezpieczeństwa.
Proszę powiedzieć to prezydentowi Dudzie.
Jego wycieczki po Polsce wk... wiają mnie coraz bardziej.
Wybory prezydenckie z 10 maja powinny być przesunięte na jesień.
Nie czas teraz na demokrację.
+4
#26 baart 18-03-2020 12:32
Cytuję S.R.:
Starościna odpowiedziała:
"" Miejsca do kwarantanny [...] tłumaczy Danuta Smaga, starosta puławski..


jak widać odpowiedziała Pani Starosta a nie jej żona starościna...
+9
#25 PO 17-03-2020 19:44
Cytuję rumburak:
W głowie się poprzewracało od tej turystyki i perły renesansu w głowach niektórych radnych.
Kompromitacja na całej linii. Z epidemią to się dzisiaj kojarzy cała Europa, a im się wydaje że żyją w jakimś raju do którego będą ludzie przyjeżdzać w ramach turystyki...

Ktos takiego burmistrza wybrał i tych radnych co dbają o swoje ***** zamiast być za są przeciw.Jak to mówią może odbije im się ten korono wirus czkawka.
+12
#24 rumburak 17-03-2020 17:01
W głowie się poprzewracało od tej turystyki i perły renesansu w głowach niektórych radnych.
Kompromitacja na całej linii. Z epidemią to się dzisiaj kojarzy cała Europa, a im się wydaje że żyją w jakimś raju do którego będą ludzie przyjeżdzać w ramach turystyki...
+16
#23 kompromitacja 17-03-2020 15:57
Dziennik Wschodni bardzo hołubi pana burmistrza, ale publikując takie teksty utrwala kompromitację burmistrza i większości rady miejskiej. Zresztą nie po raz pierwszy. Gratulacje dla "światłego" burmistrza i "światłej" opieki medialnej Dziennika Wschodniego!

dziennikwschodni.pl/.../...
-1
#22 czyt 17-03-2020 13:05
Tak o Kazimierzu pisze Dziennik wschodni.
dziennikwschodni.pl/.../...
-4
#21 wdzięczność 17-03-2020 11:57
Cytuję sąsiad:
Radna Magda na pierwszym miejscu listy - jak jk pisze - rokoszu. To taka wdzięczność radnej za to ,że radny powiatowy M,Wicik załatwił pieniądze na chodnik do Dąbrówki. Tak pani Magdo,załatwił ! Uprosił kolegów z Powiatu ,żeby zgodzili się na współfinansowanie tej inwestycji mimo,że w powiecie jest wiele ważniejszych wydatków inwestycyjnych . Radni powiatowi zgodzili się na taki gest,wyłącznie na prośbę Mariusza.Od lat bowiem nie są remontowane drogi w gminach powiatu jak i inne inwestycje. Radny Wicik zrobił to dla mieszkańców Dąbrówki ,Cholewianki , na wielokrotne prośby pani .


Tak wygada wdzięczność/.
-6
#20 KasaNowa 17-03-2020 11:30
A J.K. nie mógł zorganizować wideokonferencji dla wszystkich radnych? Przecież dobrze znana jest smykałka radnego do nowych, video technologii. Pewnie nie w smak było mu ujawnienie dokumentów w sprawie przekształceń jego działek.
Wszystkie spotkania można by w ten sposób zrealizować i Rada działałaby mimo 'kryzysu' epidemiologicznego.

Dodaj komentarz