Po nocach dzwonili z groźbami !

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

wyborczapl

Gazeta Wyborcza  w dzisiejszym wydaniu  piórem  red. Magdaleny Domagały pisze  obszerny artykuł, wywiad z Jerzym Żurawskim, byłym wieloletnim konserwatorem zabytków Kazimierza Dolnego .

Jedno z istotnych pytań zadanych J. Żurawskiemu to  jaki jest dzisiaj Kazimierz ?

- Jest przeinwestowany, a nowa zabudowa przeskalowana i o niewłaściwej kolorystyce. Ja bym do tego nie dopuścił.

Co to znaczy? – pyta pani redaktor

- Kazimierz dawny miał centrum ograniczone pomiędzy farą, kościołem św. Anny, kościołem reformatów i Wisłą. To było ścisłe centrum, gdzie była zabudowa murowana, kryta głównie czerwoną dachówką, przynajmniej te budynki, które eksponowały się w krajobrazie. Do tego zamek i wieża zamkowa. Reszta zabudowy, głównie drewniana, kryła się w zieleni na dużych działkach, w dużych ogrodach. I tylko spichlerze, jak brosze w tej długiej panoramie były widoczne - świeciły bielą ścian i czerwienią dachówki. Taki powinien Kazimierz pozostać.

Dalej czytamy:

-Tymczasem w planie zagospodarowania projektowanym już nie za moich czasów wprowadzono podział na mniejsze działki i zagęszczono zabudowę. Dopuszczono nawet do niebieskich i zielonych dachów. Za mojego konserwatorowania to byłoby niemożliwe, nigdy bym do tego nie dopuścił. Także nie dopuściłbym do budowy hotelu Król Kazimierz, który psuje panoramę i który zniszczył XVII-wieczny spichlerz.

Czy turystyka jest zagrożeniem dla Kazimierza? Dopytuje M. Domagała

- Turystyka nie. Tragedią Kazimierza jest komunikacja samochodowa. Już w 1972 r. twierdziłem, że należy wybudować tzw. parkingi buforowe na wjazdach do Kazimierza i wprowadzić komunikację wewnętrzną małymi busikami. Mam nadzieję, że w końcu taka decyzja będzie musiała zapaść. Do Kazimierza mogłyby wjeżdżać tylko te samochody, które miałyby możliwość parkowania na działkach ich właścicieli. Obraz Kazimierza byłby wtedy zupełnie inny, miejskie wnętrza krajobrazowe inaczej by wyglądały, nie byłoby takiego ruchu, hałasu, spalin.

Bardzo interesujący wywiad z człowiekiem,  który niestrudzenie walczył przez dziesięciolecia o zachowanie wartości historycznych naszego miasteczka , narażając się przy tym niejednokrotnie ważnym personom.

całość pod linkiem

https://lublin.wyborcza.pl/lublin/7,48724,25870630,wrog-ludu-nocami-dzwonili-z-grozbami-za-gierka-chcieli-unowoczesnic.html

J.K

Czytany 3151 razy

Komentarze

-5
#28 S.R. 21-04-2020 06:19
Na koniec odniosę się do GŁUPKA.

Biblia NIE OBRAŻA. Biblia WYJAŚNIA.
-4
#27 S.R. 21-04-2020 03:36
@ baart.
Rozumiem, ale sekwencja wpisów mogła sugerować, że piszesz o mnie. Jednym słowem wszystko wyjaśnione. Niskie ukłony.
-6
#26 S.R. 21-04-2020 03:34
Wybrałem:
:"11 Jak pies do wymiotów powraca3,
tak głupi powtarza szaleństwa.
-6
#24 S.R. 21-04-2020 03:24
Księga Przysłów 26:4-5 PUBG
Nie odpowiadaj głupiemu według jego głupoty, abyś i ty nie był do niego podobny. Odpowiedz głupiemu według jego głupoty, aby nie był mądry we własnych oczach.
PUBG: Uwspółcześniona Biblia Gdańska
+6
#23 baart 20-04-2020 20:52
@ SR,

nie wiem o co Ci chodzi?
ten artykuł był o Żurawskim nie o Tobie

nie jestem pokrzywdzony przez konserwatora, ale mój dziadek nie był w stanie zrozumieć dlaczego co chwilę jacyś przyjezdni mogą budować a on nie może
+9
#22 Al Capone 20-04-2020 20:01
Cytuję S.R.:
Już o GŁUPKU pisałem ale muszę dodać. Jakim trzeba być kretynem, żeby przy informacji prasowej informujacej o zagrożeniu dla listonoszy, jak i innych osób POSTAWIĆ MINUS.

CZLOWIEKU WIECEJ KULTURY BO NIKT CIE NIE OBRAZA I NIE WYZYWA JAK ROBISZ TO TY.NIBY TAKI WYKSZTALCONY A TWOJE CHAMSTWO NIE ZNA GRANIC.
-11
#21 S.R. 20-04-2020 19:43
Już o GŁUPKU pisałem ale muszę dodać. Jakim trzeba być kretynem, żeby przy informacji prasowej informujacej o zagrożeniu dla listonoszy, jak i innych osób POSTAWIĆ MINUS.
+8
#20 Al Capone 20-04-2020 19:21
Cytuję S.R.:
@ Listonosz

"Koronawirusem został zarażony jedne z krakowskich listonoszy. Według Polsat News mógł obsłużyć ponad 3,5 tys. osób. "

Ty sie nie obawiaj emerytura wplywa na konto .Ty sobie mozesz siedziec w domu przecież ktos musi pracowac na ta twoja wysoka emyryture i narazac zdrowie.
-9
#19 S.R. 20-04-2020 18:05
@ Listonosz

"Koronawirusem został zarażony jedne z krakowskich listonoszy. Według Polsat News mógł obsłużyć ponad 3,5 tys. osób. "

Dodaj komentarz