Mieszkańcy sołectwa Okale- Mięćmierz, porzucicie wszelkie nadzieje

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Wczorajsze posiedzenie połączonych komisji Rady Miejskiej – online - trwało ponad cztery godziny.

Obrady  zdominowała sprawa modernizacji ujęć wody  w Węgiercu i  Zbędowicach.

Stało się tak, ponieważ plany dot. inwestycji  zwianej z gospodarką wodno-ściekową w naszej gminie  były zgoła inne.

Mówił o tym jesienią  ub.r. prezes MZK sp.zoo p.Krzysztof Jarosz,podczas posiedzenia komisji Rady Miejskiej. 

W planach było uruchomienie istniejącego ujęcia wody w Cholewiance. Jest to inwestycja strategiczna od której zależy zaopatrzenie w wodę Kazimierza i okolic.  Inwestycja uruchomienia ujęcia wody w Cholewiance szacowana  ( wg . prezesa  MZK ) w przybliżeniu na około 700 tyś zł.

Tym czasem niespodziewanie w planach znalazła się  modernizacja ujęcia wody w Węgiercu  ( Witoszyn – Wierzchoniów ) i w Zbędowicach o szacunkowej wartości 1 700 000 zł.

Kontrowersje budził  nie tyle merytoryczny aspekt planowanych inwestycji,lecz  forma i sposób podejścia burmistrza do sprawy.

Generalnie Rada Miejska traktowana jest przez burmistrza z góry,tzw. przedmiotowo. Tak być nie powinno.

Trafnie zdefiniowali problem radni K. Nieradka i R.Rybczyński(w załączaniu mejle radnych i petycja mieszkańców sołectwa Okale ) .Trzygodzinna, emocjonująca dyskusja  na temat zasadności przedmiotowych inwestycji nie wiele nam wyjaśniła. Warto wysłuchać w całości tego co  mieliśmy do powiedzenia w sprawie https://youtu.be/qgEFWf2Bvyo?t=5265

Kolejne kadencje mijają, a  postrzeganie Rady Miejskiej - wyłącznie jako maszynki do głosowania - staje się obowiązującą normą .

W kwestii kluczowych inwestycji,tak ważnych  dla naszej społeczności  pewne jest tylko jedno. Ujęcia wody w Cholewiance , a tym samym wodociągu w sołectwie Okale- Mięćmerz w tej kadencji nie będzie.

J.K

"Witam

W załączeniu przesyłam na ręce Burmistrza Petycję mieszkańców Okala i Męćmierza w sprawie rozbudowy sieci wodociągowej i innych palących spraw tej społeczności.

Pomimo wielokrotnego podnoszenia tychże problemów przeze mnie w dalszym ciągu pozostają one nie tylko nie załatwione, ale nie nadano im nawet żadnego biegu. Natomiast obecna sesja zwołana w trybie pilnym w sprawie rozbudowy/modernizacji sieci wodociągowych ukazuje jasno jak niezauważane są one przez władze Gminy.

Będąc przedstawicielem tej społeczności składam zatem te społeczne skargi, aby wskazać Państwu jak źle odbierane są poczynania w tej materii.

 Państwo Radni, będziecie mieli możliwość jutro na Komisji oraz w środę przy podejmowaniu wiążących decyzji pokazać jak tak naprawdę rozumiecie regularnie powtarzane przez siebie wielkie słowa o egalitaryzmie, o solidarności, o zrozumieniu potrzebujących. 

Przykro byłoby odkryć, że słowa stoją w konflikcie z czynami i faktycznymi motywami.

Pragnę zaznaczyć, że pismo przygotowane przez mieszkańców jest obarczone ograniczeniami wynikającymi z epidemii i postawieniu spraw przez Burmistrza w trybie niedopuszczonym przez prawo. W lepszych czasach jesteśmy w stanie w otwartej debacie umotywować swoje racje w sposób lepszy i skuteczniejszy. Niemniej liczymy, że osobom z wyczuciem społecznym i podstawowym odruchem sprawiedliwości w duszy takie wystąpienie wystarczy.

 Chcę zaznaczyć, że sprawa wodociągu dla Okala i Mećmierza to nie tylko ten teren, to również całe przyległości tzw. Pól Miejskich pod lasem (część Cholewianki), to Albrychtówka, a przede wszytkim wizja uruchomienia niezbędnego dla całej Gminy drugiego rezerwowego ujęcia na Cholewiance.

 Pozdrawiam

Krzysztof Nieradka"

 

"Szanowni Państwo, 

poczuwając się do obowiązku odniesienia się do petycji mieszkańców Okala i Mięćmierza, z przykrością stwierdzam, że mają całkowitą rację.

Nie muszą mnie motywować i przekonywać o wadze miejscowego problemu, jakże istotnego braku wodociągu, a w dobie suszy braku wody.

Na tą informację reagowałem już kilka lat temu, wskazując, że w XXI w. wstydem jest dla naszej gminnej wspólnoty samorządowej, że taka sytuacja dotyka jedno z naszych sołectw. Nie tylko poczucie solidarności wspólnotowej, sprawiedliwości społecznej, ale ludzkiej przyzwoitości powinno przesądzać o zasadności doprowadzenia wody dla mieszkańców tego sołectwa. Najpierw wodę doprowadzić a w drugiej kolejności modernizować, wydaje się logiczne.

 Ciekaw jestem jakimi kryteriami kierował się Urząd decydując o podejmowanych zadaniach z pominięciem tego sołectwa? 

Na jakim etapie i z kim były przeprowadzone jakiekolwiek konsultacje i uzgodnienia przed opracowaniem projektu uchwały, którą przepycha się pod presją konieczności, naruszając procedury ustawowo - statutowe? 

To jest kolejny przykład ignorowania i lekceważenia Rady, jej roli jaką winna spełniać w procesach decyzyjnych.

 Potwierdzeniem stosowanego uprzywilejowania dla wybranych i stosowania presji na uległość i podporządkowanie.

W pełni solidaryzuję się z mieszkańcami Sołectwa Okale i Mięćmierz, osobiście uznając zasadność wniesionej przez nich skargi.

Ryszard Rybczyński

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej"

 

Mieszkańcy Mięćmierza i Okala 1 01

Mieszkańcy Mięćmierza i Okala 1 02

Czytany 2124 razy

Komentarze

+7
#29 Adam 13-05-2020 11:17
Cytuję S.R.:
kazimierzdolny.pl/.../...

Przeczytajcie " co mowil " pan Wróbel a następnie odsłuchajcie co mówil pan Wróbel.

Że jesteśmy w czarnej dziurze finalnie.Nic nie mówi mówi tak żeby nie powiedzieć.
0
#28 S.R. 13-05-2020 07:51
kazimierzdolny.pl/.../...

Przeczytajcie " co mowil " pan Wróbel a następnie odsłuchajcie co mówil pan Wróbel.
+1
#27 S.R. 13-05-2020 05:05
@ z gminy.
Poddał w watpliwość jakość , zaangażowanie pracy pracowników naszego Urzędu.
Ogladam TVN 24 i program "Raport o koronawirusie" Wyświetlono reportaż z Godziszowa woj .lubelskie, które jest bastionem PiS/ w Kazimierzu PiS również wygrywa/.

Kliknałem adres

godziszow.pl/.../... i co stwierdziłem. Tam każde stanowisko pracy jest skrupulatnie wypunktowane a zakres obowiazków konkretnego pracownika jest mocno zakreslony. Jest nawet stanowisko do spraw wypłaty 500 plus co specjalnie nie dziwi, bo to SZTANDAR tej partii.
Zakres obowiązków odpowiedzialnych za wodociagi opisany w szczegółach. Jednym slowem Urzad czytelny dla jej mieszkańców. Czy można tak w Kazimierzu Dolnym ?.
-3
#26 S.R. 12-05-2020 23:27
Cytuję Z Cholewianki:
Panie radny Nieradko Miejskie Pola i Alberchtowka posiadaja wodociag i pan o tym nie wie to jak pan zes zostal radnym.To tak jak beczka według @S,R w Dąbrówce zasilana jest z wodociągu.


To tym bardziej dziwi, że do zasilania nie wykorzystano studnie w Cholewiance, bo przecież inne ujęcia sa niewydolne. Wiem, wiem. Beczka czerpie wodę ze studni bedacej na stanie Straży Poarnej. Czy wodę z tej studni do celow gasniczych pobiera straz tego nie wiem. Jak wiesz to napisz.
0
#25 S.R. 12-05-2020 23:16
Pan Janusz Kowalski i Cholewianka.

Dwie studnie, studnie z których wodę sprzedawano w całej Polsce.. Brakuje tylko RUREK do: Okala, Miećmierza, Kamieniolomow a i wodą z tych studni można zaopatrzyć Słoneczną i Czerniawy, gdzie rurki już są.

Pytanie. Czy pan prezes jest w posiadaniu dokumentacji tych studzien? . Czy nie można było takich przedsiewzięć/ środki od Wojewody/ oprzeć na tych studniach ?.Te ewentualne 500 tys byłoby wystarczające.

No i pan Wróbel. Znowu klajstruje. Ta Jego powtarzana " PRECYZJA' ma tyle wspólnego z precyzją co zegarek " Wostok".

Dobra riposta panie Januszu.
-3
#24 S.R. 12-05-2020 23:13
Pan Janusz Kowalski i Cholewianka.

Dwie studnie, studnie z których wodę sprzedawano w całej Polsce.. Brakuje tylko RUREK do: Okala, Miećmierza, Kamieniolomow a i wodą z tych studni można zaopatrzyć Słoneczną i Czerniawy, gdzie rurki już są.

Pytanie. Czy pan prezes jest w posiadaniu dokumentacji tych studzien? . Czy nie można było takich przedsiewzięć/ środki od Wojewody/ oprzeć na tych studniach ?.Te ewentualne 500 tys byłoby wystarczające.

No i pan Wróbel. Znowu klajstruje.
+5
#23 Z miasta 12-05-2020 23:03
Wychodzi na to ze te miejscowosci pozostana bez wodociagu nadal.Pozostaje mieszkancom w razie braku wody w studni podczasz deszczczowych dni uzupelnic brak wody w studni deszczówką.
-6
#22 z miasta 12-05-2020 22:57
Cytuję Z Cholewianki:
Panie radny Nieradko Miejskie Pola i Alberchtowka posiadaja wodociag i pan o tym nie wie to jak pan zes zostal radnym.To tak jak beczka według @S,R w Dąbrówce zasilana jest z wodociągu.


Czarowniś z ciebie :D Tak rządzi sitwa wiec nie ma się co dziwić.
+9
#21 Z Cholewianki 12-05-2020 22:51
Panie radny Nieradko Miejskie Pola i Alberchtowka posiadaja wodociag i pan o tym nie wie to jak pan zes zostal radnym.To tak jak beczka według @S,R w Dąbrówce zasilana jest z wodociągu.
-2
#20 S.R. 12-05-2020 22:21
Odpowiedz pana Wróbla:. poczatek to klamstwo o kompletowaniu dokumentacji aż wreszcie wybuchnął, że pan radny Nieradko powinien wiedzieć, że na ujecie w Cholewiance nie ma środkow.

A więc drodzy mieszkańcy Okala i Mięćmierza. Nigdy nie myslano o Was, a jedynie bałamutnie zapewniano Was o trosce, jaką jesteście otaczani przez władzę.

Panie Nieradko. Tak trza było wcześniej. Szkoda, że to dzisiaj i to w okresie kiedy pan rezygnuje z funkcji. Moim zdaniem bedzie to wielka strata dla mieszkańców. Mówię serio.

Dodaj komentarz