Obrady XIX sesji Rady Miejskiej przejdą do historii

Oceń ten artykuł
(7 głosów)

Wczorajsza XIX  sesja RM przejdzie do historii, bynajmniej nie z powodu czasu trwania obrad  – 5.30 godz.  Wielogodzinne obrady były wynikiem wielu ważnych tematów , w tym  oczywiście debata o stanie gminy i absolutorium dla burmistrza.

To jak nie debatę zapamiętamy na długo.

Obrady zdominowała sprawa sprzedaży działki przy oczyszczalni ścieków https://youtu.be/2i-2EWXdvYM?t=17374

oraz następstwa negatywnej decyzji radnych.

głosowanie dzial

Chodziło  o zmianę  uchwały XIV/96/19 z 30.12.2019 r  o przystąpieniu do  zmian w planie  przestrzennym dla klubu  „Orły Kazimierz”.

Sprawa dotyczy  zmiany w mpzp, umożliwiającej wybudowanie infrastruktury niezbędnej do funkcjonowania  klubu -szatnie toalety itp. Jest to konieczne i całkowicie zrozumiałe przedsięwzięcie.

Zdaniem magistratu zmiana uchwały była niezbędna,ponieważ w między czasie burmistrz wydał decyzję o podziale działki,co zmieniło numerację .

Okazało się jednak  ,że brak zgody na sprzedaż, uniemożliwia - zdaniem radcy prawnego - przyjęcie uchwały w przedmiocie zmiany uchwały w planie przestrzennym. Tak niestety został skonstruowany  dokument.

Mówiąc kolokwialnie decyzja o podziale działki, blokuje podjęcie uchwały o zmianach w planie przestrzennym w przypadku braku zgody na sprzedaż . Rozgorzała przez to zacięta dyskusja https://youtu.be/2i-2EWXdvYM?t=18162

W mojej ocenie radni zostali nieco wprowadzeni w błąd . Po pierwsze uchwała XIV/96/19 z 30.12.2019 obowiązuje nadal i podlega wykonaniu . Radca prawny, pani Małgorzata Arciuch moim zdaniem nie miała racji sugerując ,że Rada w trakcie obrad nie może zmienić porządku obrad. Chodziło o zdjęcie  z porządku obrad projektu uchwały o zmianie uchwały XIV/96/19, i przełożenia  tematu   na inny, najbliższy  termin. Dodam,że zarówno statut Gminy jak i ustawa o samorządzie nie zabrania podobnych praktyk Radzie Miejskiej . Przypomnę ,że  26.04.2019 r. na sesji RM radca Sławomir Lis, powiedział ,że za zgodną Rady  możliwe są   zmiany  dot. porządku obrad w każdej chwili .

Nie zrozumiałą , wyzwalającą niepotrzebnie pokłady emocji , była zarówno konstrukcja  projektu uchwały o zmianie uchwały dot. mpzp , jak też brak wyjaśnienia radnym przyczyn takiej zmiany . W projekcie znajdują się numery działek,  które zgodnie z decyzją burmistrza tracą znaczenie z chwilą wygaśnięcia uchwały dot. podziału , a stanie się to najpóźniej po sześciu miesiącach od jej wydania . Taka konstrukcja retoryczna dla większości z nas  była niezrozumiała.

Proponowałem zmianę uchwały odnoszącą się do obszaru a nie numerów działek . 

Wówczas załącznikiem do uchwały byłby rysunek graficzny z obszarem objętym zmianą, niezależnie jakie numery działek znajdowałyby się  w tym obszarze .

Poinformowano nas ,że formalne jest to niemożliwe.

Ustawa o planowaniu przestrzennym mówi:  

„Art. 14. [Uchwała o przystąpieniu do sporządzenia planu miejscowego]

  1. 1. W celu ustalenia przeznaczenia terenów, w tym dla inwestycji celu publicznego, oraz

określenia sposobów ich zagospodarowania i zabudowy rada gminy podejmuje uchwałę o

przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,

zwanego dalej "planem miejscowym", z zastrzeżeniem ust. 6.

  1. 2. Integralną częścią uchwały, o której mowa w ust. 1, jest załącznik graficzny

przedstawiający granice obszaru objętego projektem planu.

  1. 3. Plan miejscowy, w wyniku którego następuje zmiana przeznaczenia gruntów rolnych i

leśnych na cele nierolnicze i nieleśne, sporządza się dla całego obszaru wyznaczonego w

studium.

  1. 4. Uchwałę, o której mowa w ust. 1, rada gminy podejmuje z własnej inicjatywy lub na

wniosek wójta, burmistrza albo prezydenta miasta.”

 Podam prosty przykład;  

W czasie przystąpienia do zmian w planie przestrzennym dla obszaru gminy Kazimierz nie wpisano do projektu uchwały numerów działek, a obszar jaki miał  być objęty zmianami w planie. Integralną częścią każdej uchwały ( dot,mpzp ) jest oczywiście złącznik graficzny z zaznaczonym obszarem,a nie numerami działek,które w trakcie opracowywania planu mogą się zmienić  przez podział.  

Ogólnie temat  wywołał niepotrzebne emocje, jednak sama dyskusja była potrzebna i przyniesie efekty.

Mam poważne obawy co do przyszłości oczyszczalni ścieków w Bochotnicy . Boję się ,że ktoś próbuje burmistrzem  i Radą Miejską manipulować .

W mojej ocenie chodzi o takie działania, które w konsekwencji wymuszają likwidację naszej oczyszczalni – z braku możliwości modernizacji  -  a tym samym  podłączanie aglomeracji Kazimierz do oczyszczalni ścieków w Puławach. Zapewniam ,że niektórzy… o tym marzyli i marzą nadal .

Do tematu wrócimy podczas najbliższych obrad Rady.

J.K

Czytany 2204 razy

Komentarze

+1
#62 S.R. 30-08-2020 05:15
Swojego czasu problem ten podnosił pan Samcik. Czy coś sie zmieniło ?. Czy dokonano przegladu ilości składowanych przy drogach i ulicach Kazimierza ? Czy zażądano od firmy by takie dane przesyłała d o Urzedu ?.

" Kolejnym czynnikiem, który również wpływa na wysokie koszty wywozu śmieci, jest spora grupa mieszkańców unikająca płacenia za wywóz śmieci lub zaniżająca deklarowaną liczbę członków swojego gospodarstwa domowego. Pomimo licznych kontroli, system ten jest nadal nieszczelny – "
0
#61 baart 29-08-2020 22:11
@ absolutorium
Ad 1 podwyżka cen wywozu odpadów wynika z decyzji rządy=u więc uokik nic z tym nie zrobi
+3
#60 paprodziad 27-08-2020 10:13
Cytuję Stanisław:
Czytam i czytam tego bloga i oprócz hejtowania ludzi którzy ośmielają się mieć inne zdanie niż Radny Kowalski i jego zwolennicy nie znalazłem,tak że Adamie (czy jak na pewno inaczej) nie ściemniaj

Łoskarze jedź do rodziny.
+4
#59 taki jeden 27-08-2020 10:03
@ absolutorium Wielkie dzięki za ten głos.Rada Miasta to w zdecydowanej większości zlepek przypadkowych osób,którzy są jedynie wyrazicielami woli burmistrza ergo lokalnych oligarchów,którzy miastem trzęsą od lat. Ta żałosna rada kultury to najbardziej zaufani lokalnej sitwy- jak to mówi radny JK. Pełna zgoda.
0
#58 Czyt 27-08-2020 09:51
Cytuję Stanisław:
Czytam i czytam tego bloga i oprócz hejtowania ludzi którzy ośmielają się mieć inne zdanie niż Radny Kowalski i jego zwolennicy nie znalazłem,tak że Adamie (czy jak na pewno inaczej) nie ściemniaj

Moze jeden przykład jakowys? Ja też czytam bloga i wkomentarzach poza hejtem na trójce... Jest spoko
+6
#57 absolutorium 27-08-2020 08:57
Obecnie nam panujący burmistrz ma wielki wkład w zmiany jakie zachodzą w naszej gminie dla dobra mieszkańców:
1. Zgoda na podwyżkę ceny wody i ścieków (prawie 100% - swoją drogą ciekawe gdzie jest UOKiK???).
2. Żłobek dla maluszków - tak na prawdę to burmistrz udostępnił tylko pomieszczenia GZS, a interes w gminie robi, będzie robić obca osoba.
3. Działalność władz w dobie pandemii sprowadziła się jedynie do powołania gminnego zespołu zarządzania kryzysowego i zamknięcia większości jednostek gminnych. Organizacja festiwalu kapel i śpiewaków ludowych to również wielki ukłon w stronę wirusa COVID-19. Dziękujemy. Nie możemy się go już doczekać. Nareszcie do Kazimierza przyjedzie trochę ludzi, bo absolutne puchy mamy.
4. Przeniesienie handlu z jednej ulicy na drugą - za to już należy mu się tytuł honorowego obywatela KD. Jestem pod wrażeniem tego posunięcie po tylu dyskusjach na forum rady miejskiej (okazuje się zbędnych).
5. Rozwiązanie problemu z parkowaniem i handlem na małym rynku (i nie tylko) -w końcu mamy dawno wyczekiwany porządek.
6. No i na koniec rewelacja. Występy muzyków na dużym rynku, po wcześniejszym przesłuchaniu przez powołaną radę kultury przy akompaniamencie wyjących motorów - na to czekaliśmy tyle lat.
7. Uchwalenie planu zagospodarowania przestrzennego - bez komentarza, niektórym już zabrakło życia.
8. Nie zacząłem od pozytywów bo ich po prostu nie ma. Pa.
-3
#56 Stanisław 27-08-2020 07:52
Czytam i czytam tego bloga i oprócz hejtowania ludzi którzy ośmielają się mieć inne zdanie niż Radny Kowalski i jego zwolennicy nie znalazłem,tak że Adamie (czy jak na pewno inaczej) nie ściemniaj
+4
#55 Adam 27-08-2020 06:25
Cytuję Stanisław:
Żenada panie radny Kowalski donosić na kolegów radnych chyba że to dobry sposób na zastraszenie

No tak zapewne jakby ktoś hejtowal radnych D.Altern. to by dopiero wrzało że jak to tak ale ze to Kowalski to już źle, ludzie co się z wami porobiło już sami nie wiecie co mówić co pisać tak to zabagnione
-1
#54 S.R. 27-08-2020 05:01
Takie zachowania w Polsce ?. Niemożliwe.

"Unijny komisarz ds. handlu, Irlandczyk Phil Hogan zrezygnuje ze stanowiska - poinformował w środę wieczorem jego rzecznik. Rezygnacja jest spowodowana złamaniem przez niego obowiązujących w Irlandii restrykcji koronawirusowych.

Przed tygodniem Hogan wziął udział w kolacji, zorganizowanej przez parlamentarny klub golfowy, na której obecnych było 81 osób, choć dzień wcześniej irlandzki rząd ogłosił przywrócenie w trybie natychmiastowym niektórych restrykcji, w tym m.in. zmniejszenie maksymalnego limitu uczestników zgromadzeń w pomieszczeniach zamkniętych z 50 do sześciu osób.

Ponadto wcześniej, po przyjeździe 31 lipca z Brukseli do Irlandii, w nie poddał się obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie.

W związku z udziałem w kolacji klubu golfowego do dymisji podali się już minister rolnictwa i wicelider współrządzącej partii Fianna Fail, Dana Calleary oraz przewodniczący Senatu Jerry Buttimer, zaś w niedzielę premier Micheal Martin zasugerował, że również Hogan "powinien rozważyć swoją pozycję".

Przekonywał, że nie złamał przepisów, choć przyznał, że popełnił błędy i czuje się zakłopotany sytuacją.

Jednak irlandzkie ministerstwo zdrowia wyjaśniło, że negatywny wynik testu nie zwalnia z obowiązku kwarantanny, o ile dany kraj nie znajduje się na rządowej "zielonej liście", a Belgia na niej nie jest. Natomiast szefowie trzech partii tworzących koalicję rządową w Irlandii wydali wspólne oświadczenie, w którym napisali, iż opóźnione i niechętne przekazywanie przez Hogana informacji na temat jego pobytu w Irlandii podważyło zaufanie społeczne do wprowadzonych przez władze działań w związku z epidemi"
-4
#53 S.R. 27-08-2020 04:37
Art. 54. Naruszanie przepisów o zachowywaniu się w miejscach publicznych
Dz.U.2019.0.821 t.j. - Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń
Kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych,
podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.

Dodaj komentarz