Wydrukuj tę stronę

Co ciekawego było na XX sesji Rady Miejskiej

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Transmisja obrad XX sesji Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym 

Wczoraj ( 30.09.2020 ) odbyła się XX sesja Rady Miejskiej – poniżej w linku porządek obrad.  http://www.kazimierz-dolny.pl/miasto/aktualnosci/filter/1/3779,informacja-o-obradach-xx-sesji-rady-miejskiej-w-kazimierzu-dolnym.html .

Na początku Rada Miejska minutą ciszy uczciła przedwcześnie zmarłych druhów strażaków z OSP Kazimierz, Adasia Kusia i Maćka Dobraczyńskiego.

Często doceniamy zasługi osób z pierwszych stron gazet, gdzieś z Polski ,zapominając o kazimierzakach, osobach działających na rzecz lokalnej  społeczności , zaangażowanych społecznie.  Doceniono również zasługi płk Jana Madejskiego dla Rzeczpospolitej  , pochodzącego z Kazimierza żołnierza  , który przez  lata pełnił ważne funkcje w Wojsku  i Państwie  Polskim. Przedwczoraj w doniosłych uroczystościach pogrzebowych żołnierz z Kazimierza spoczął  na kazimierskim cmentarzu.

Leszek Dołęga złożył wniosek o uzupełnienie  protokołu z obrad XIX sesji RM. Zarzucił, rażącą nieścisłość w protokole. Chodziło o  to ,że w protokole nie zawarto ważnych  wypowiedzi radnych – dość krytycznych wobec burmistrza . Było to w  czasie omawiania oceny stanu gminy i absolutorium dla burmistrza . Radca prawny magistratu przyznał rację radnemu, stwierdzając, że protokół powinien – najogólniej rzecz ujmując – wiernie odzwierciedlać przebieg sesji.

Wniosek radnego Dołęgi poparło większość radnych – poniżej wyniki głosowania.

sesja XX głosowanie protokół

Jak głosowali poszczególni radni jest  o tyle ważne , że uwidacznia  świadomość radnych w podstawowych kwestiach ,  transparentności  działań  kazimierskiego samorządu.  

Mając zapewne powyższe na względzie  radny Rybczyński złożył wniosek aby przed każdą sesja przez 10 minut radni  czytali status Gminny i  Ustawy o samorządzie gminnym.

W czasie cosesyjnego sprawozdania burmistrza dowiedzieliśmy się  jakie wydarzenia miały miejsce od ostatniej sesji.

Niestety wśród ważnych kwestii w sprawozdaniu zabrakło informacji o odwołaniu z  funkcji wiceburmistrza Dariusza Wróbla.

O niepokojące fakty, dotyczące „restrukturyzacji „  w kazimierskim urzędzie,  pytał radny Rybczyński.

Burmistrz skwitował temat jednym zdaniem – mówiąc ,że trwa restrukturyzacja w magistracie i mieści się to wszystko w ramach jego kompetencji.  

W mojej ocenie tak lakoniczne wypowiedzi mogą świadczyć  jedynie o tym, że burmistrz tak naprawdę nie wiele ma do powiedzenia w sprawach kadrowych. Chyba jakieś uzasadnienie dotychczas zachwalanego burmistrza opinii publicznej się należy. Jak można domniemywać  rola burmistrza sprowadza się najwyraźniej  do podpisywania zarządzeń .

Pytałem o oczyszczalnię ścieków i Plan przestrzenny ,który przez lata całe nie może doczekać się pomyślnego zakończenia . Burmistrz  oznajmił, że odpowiedzi na te ważne pytania udzielone zostaną  pisemnie .

Poruszony został temat coronawirusa w kazimierskim urzędzie. Okazało się , że w urzędzie zakażonych wirusem Sars Cov2 było 4 pracowników . Przypominam zatem co pisano na oficjalnej stronie kazimierskiego Urzędu.http://www.kazimierz-dolny.pl/miasto/aktualnosci/filter/1/3770,informacja-dotyczaca-pracy-urzedu-miasta-w-kazimierzu-dolnym.html

Zatem bardzo komuś zależy aby wprowadzać w błąd opinię  publiczną  i  kompromitować burmistrza podobnymi wpisami. 

Poruszony został także -przez  radną M. Spałę - temat plagi much w Skowieszynku. Muchy utrudniają ludziom życie. W sprawę  zaangażowano służby sanitarne  powiatu i województwa. Jak stwierdził burmistrz nie planowane będą kompleksowe zbiegi chemizacyjne. Dodał ,że każdy powinien taką czynność wykonać we własnym zakresie. Mam nadzieje ,że muchy nie będą tematem niekończących się debat. Nie skończyliśmy jeszcze z dzikami .

Oby  nie okazało się , że muchy w Skowieszynku to dzieło laboratorium w Wuhan.

Na koniec  radny Rybczyński złożył postulat czytania Konstytucji. Miałoby się to odbyć   na kazimierskim Rynku  w rocznicę świata niepodległości. Radna Wolna zadeklarowała akces w przygotowaniu wydarzenia. Uważam ,że czytanie… Konstytucji powinien rozpocząć burmistrz Kazimierza Artur Pomianowski.

J.K

Czytany 2151 razy