Wydrukuj tę stronę

Droga w Rzeczycy

Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Droga w Rzeczycy
MM Puławy
– Kupiłem pole, chciałem założyć tam winnicę, ale dojazd do posesji blokuje przepust pod jezdnią – alarmuje Paweł Wieczorek. Z podobnym problemem boryka się kilkunastu mieszkańców Rzeczycy w gminie Kazimierz Dolny.

– Rok temu kupiłem w miejscowości Rzeczyca pole rolne, na którym chcę założyć winnicę. Pole leży oczywiście przy drodze gminnej, niestety jest ona nieprzejezdna. Po rozmowach z ludźmi dowiedziałem się, że problem pozostaje nierozwiązany od kilku lat. Wielu gospodarzy, w tym ja, nie może dojechać do pola i lasu z powodu przepustu pod drogą powiatową. Podatki trzeba płacić, a gmina i Zarząd Dróg Powiatowych w Puławach rozkładają ręce, że to kosztowna inwestycja – pisze do nas Paweł Wieczorek.

– To są zaszłości sprzed 30 lat. Kiedyś cały ten teren był niezabudowany. Polna droga łączyła się z powiatową w miejscu, gdzie są przepusty, ale ludzie mogli objechać kolizyjne miejsce. Teraz, kiedy teren jest zabudowany, nie ma możliwości przejazdu bokiem – tłumaczy burmistrz Kazimierza Dolnego Grzegorz Dunia.

– To sprawa jeszcze sprzed powstania powiatu. Do drogi powiatowej doprowadzono polną. Krzyżowały się akurat w miejscu przepustów. Były zamulone, musieliśmy doprowadzić je do porządku. Kiedy teren pozostawał niezabudowany, rolnicy mieli możliwość omijania kolizyjnego punktu, teraz objazd blokują ogrodzenia posesji – mówi Anna Nizioł, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Puławach.

Zdaniem Zarządu Dróg Powiatowych problem powinna rozwiązać gmina Kazimierz Dolny, bo formalnie droga, którą do pól chcieliby dojeżdżać mieszkańcy... nie istnieje.

– To droga polna, nie ma żadnego numeru, jest niepubliczna. Nie została nawet umieszczona w ewidencji gminnej. Formalnie jej nie ma. Możemy mówić tylko o zjeździe z drogi powiatowej, a to już kompetencja gminy – mówi dyrektor Anna Nizioł.

Gmina ma sposób na rozwiązanie problemu, ale musi najpierw przekonać do tego mieszkańców. – Potrzeba zgody jednego z współwłaścicieli tego terenu na udostępnienie kawałka gruntu. To jedyna możliwość rozwiązania tego technicznego problemu – mówi burmistrz Kazimierza Dolnego Grzegorz Dunia.

– Zaproponowaliśmy, że odkupimy około 30 mkw. To wystarczy, żeby poprowadzić tamtędy drogę. Właściciele się zastanawiają, liczymy, że się zgodzą. Innego wyjścia z tej sytuacji nie ma. Wskazaliśmy mieszkańcom alternatywną trasę, którą mogą dotrzeć do pól – dodaje Dunia.

Do sprawy wrócimy.

Źródło: MM Puławy

Czytany 2959 razy