Wesołych Świąt!

Oceń ten artykuł
(7 głosów)

 

Ciepłe i serdeczne życzenia,
aby światło choinki – symbolu radości z narodzenia Jezusa,
oświetlało zawsze Wasze życie i pozwalało odnaleźć właściwą drogę.
Ze swojego blogu przesyła wszystkim swoim wiernym czytelnikom Janusz Kowalski.

Zgodnie z tradycją w Polsce wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z „pierwszą gwiazdką na niebie”. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiejzwiastującej narodziny Jezusa, którą według Bibliina wschodniej stronie nieba ujrzeli Trzej Królowie. Wieczerzę, jak każe obyczaj postną, rozpoczyna się modlitwąi czytaniem fragmentu Ewangelii Mateuszalub Ewangelii Łukaszaw części dotyczącej narodzin Jezusa.Potem uczestnicy wieczerzy wzajemnie przełamują się opłatkiem, jednocześnie składając sobie życzenia. Na stole przykrytym białym obrusem z wiązką sianka pod spodem, ustawia się o jedno nakrycie więcej niż wynosi liczba zgromadzonych osób. Dodatkowe miejsce przy stole wigilijnym przeznaczone jest dla niezapowiedzianego gościa, a zwyczaj ten upowszechnił się w XIX wieku. Tyle nasza tradycja.Właśnie, miejmy wciąż na uwadze tych niezapowiedzianych gości, miejmy na uwadze wszystkich naszych bliskich, których nie stać na tradycyjną wieczerzę wigilijną, ani na sute święta. Wielu jest takich wśród nas. Rozejrzyjmy się wokół i zaprośmy ich do stołu.Nie pozwólmy by żaden z nas czuł się samotny albo głodny w ten radosny czas.Wigilia Świąt Bożego Narodzenia nie jest świętem, ale w polskiej obyczajowości i tradycji jest, począwszy od uroczystej kolacji, dniem obchodzonym świątecznie i powszechnie uważanym za najbardziej rodzinny dzień w roku (w wielu krajach nie ma aż takiego znaczenia). Podobnie jak w Polsce, Wigilię obchodzi się na Litwie, w Czechachi na Słowacji, zazwyczaj z wieloma zapożyczeniami ze starosłowiańskiego Święta Godowego.Zwyczaj łamania się opłatkiemjest nieznany poza Polskąi Litwą.W wielu krajach nie ma postuani pasterki.Do dzisiaj przestrzega się, aby w czas Wigilii nie kłócić się i okazywać sobie wzajemnie życzliwość. Przetrwał przesąd, że jeśli w wigilijny poranek pierwszym gościem w domu będzie młody chłopiec, przyniesie to szczęśliwy rok. Istnieje też zwyczaj umieszczania grosika w jednym uszku w barszczu – temu, kto na niego trafi będzie przypisywało szczęście w nadchodzącym roku. Wszelkie zranienia oraz choroby w czasie świąt odbierano jako zapowiedź kłopotów ze zdrowiem. Myśliwi w dniu Wigilii tradycyjnie udają się na polowanie, a jego pomyślny wynik ma zapewnić opiekę patrona łowiectwa św. Huberta. Istnieje tradycja, aby spróbować każdej z dwunastu wigilijnych potraw po to, aby nie zabrakło jej w następnym roku. Niektórzy pozostawiają w portfelu łuski karpia „na szczęście”.W tym roku aura jest szczególnie łaskawa dla nas. Mamy bezśnieżne i ciepłe święta.Bądźmy też łaskawi dla siebie. Bądźmy lepsi.

Moi Kochani; siostry i bracia życzę Wam wszystkim radosnych i Wesołych Świąt Bożego Narodzenia. 

 

                                                                                Janusz Kowalski

Czytany 3894 razy

Komentarze

0
#2 Adam 26-12-2013 09:59
My sobie tutaj świętujemy a w Kozmosie:
W najbliższych dniach nastąpi niezwykłe astronomiczne wyrównanie ciał niebieskich. W jednej linii znajdzie się Merkury, Wenus, Jowisz, Pluton i przede wszystkim Ziemia. Na dodatek paradzie planet towarzyszyć ma deszcz meteorów, który będzie ostatecznym pożegnaniem komety ISON. Słońce jest wciąż wyjątkowo aktywne, czego wyrazem jest ciepła aura i wichury.
Już przedświąteczna niedziela przyniosła nam rekordową od bardzo dawna liczbę rozbłysków. W ostatnich dniach mieliśmy aż pięć rozbłysków klasy M i aż dwanaście klasy C. Plama 1928 wygenerowała już czwarty rozbłysk klasy M tym razem jego siła wyniosła M1.6.Szczęśliwego Nowego Roku 2014.
+5
#1 Larry Lurex 25-12-2013 19:34
Niech radość i pokój Świąt Bożego Narodzenia trwa cały rok,rozbudza nadzieje i daje szczęście.Spełnia marzenia i daje satysfakcje,otwiera nam oczy i serca.Wszystkiego najpiękniejszego!!!!!!!

Dodaj komentarz