Zapiski z codzienności, 6 września 2014 roku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

6 września 2014

Już w końcu lipca widać szkody poczynione na pięknych kazimierskich kasztanach. Szczególnie przykry jest to widok, gdy się jedzie szosą do Kazimierza od strony Parchatki. Te majestatyczne, wielkie drzewa są bezradne wobec plagi maleńkiego motyla, który przywleczony kilkanaście lat temu zaatakował wszystkie kasztanowce w okolicy. Zadziwiający jest fakt, iż władze naszej gminy nie czynią nic by ratować drzewa kasztanowe, mimo że mamy tutaj jakiś Park Krajobrazowy i mimo, że są na to sposoby. Więc jest to przejaw kolejnego niedbalstwa i arogancji w gminie Kazimierz Dolny.

zapiski-z-codziennosci-6-wrzesnia-2014-roku-1

Chore kasztany - w stronę Puław przed Parchatką

zapiski-z-codziennosci-6-wrzesnia-2014-roku-2

…inne drzewa są jeszcze zielone, a kasztanowce są już całkiem zbrązowiałe

Sprawcą szkód wyrządzanych kasztanowcom jest piękny, trzymilimetrowy motyl - szrotówek kasztanowcowiaczek (Cameraria ohridella). Ten niepozorny owad z rodziny kibitnikowatych stał się poważnym zagrożeniem dla kasztanowców w całej Europie.

zapiski-z-codziennosci-6-wrzesnia-2014-roku-3

Cameraria ohridella/szrotówek kasztanowcowiaczek (nazwa systematyczna), eukarioty (domena), zwierzęta (królestwo), stawonogi (typ), owady (gromada), owady uskrzydlone (podgromada), motyle (rząd), kibitnikowate (rodzina). Długość ciała dorosłego osobnika - 3-4 mm. Rozpiętość skrzydeł - 5-8 mm. Pojaw motyla - od końca kwietnia do połowy września 3-4 generacje. Środowisko lasy i parki z udziałem roślin żywicielskich.

http://www.pomozmykasztanowcom.pl/index.php/page/oszrotowku

Opanowane przez szkodnika liście usychają i opadają. Drzewa, próbując odzyskać utraconą równowagę, ponownie kwitną jesienią. W naszych warunkach klimatycznych kwiaty nie mają jednak szans na wydanie owoców. Co więcej, powtórne kwitnienie osłabia drzewa. Zaburzony cykl życia drzew powoduje, że nie potrafią się one przygotować do nadchodzącej zimy - są słabe i często przemarzają. Po około 10 latach działania szrotówka drzewo całkowicie obumiera. Jednak w większości przypadków osłabiony kasztanowiec ginie z powodu choroby lub - tracąc dekoracyjny charakter - zostaje wycięty. Dane zebrane w Niemczech wskazują na to, że w przeciągu kilku lat od inwazji szrotówka w takich miastach jak Berlin zniknęła większość z 48 tys. kasztanowców" - mówi profesor Łabanowski, specjalista, który bada zachowanie szrotówka.

Istnieje kilka metod zwalczania szrotówka. Można je podzielić na metody mechaniczne i chemiczne. Znane metody naturalne, takie jak: osadzanie na liściach kasztanowców złotooków (Chrysopidae) i pasikoników (Tettigoniidae), które niszczą jaja i gąsienice szkodnika, pająków, które polują na dorosłe motyle, czy wabienie sikorek, które żywią się gąsienicami, są mało efektywne (tylko do 3 proc. larw ginie).

Metody mechaniczne

zapiski-z-codziennosci-6-wrzesnia-2014-roku-4

Najważniejszą, skuteczną, a jednocześnie prostą metodą walki ze szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem jest po prostu grabienie i niszczenie liści. Redukuje ono występowanie szkodnika nawet o 30 proc. W opadłych liściach wylęgają się i zimują poczwarki. Palenie czy zakopywanie liści (na głębokość co najmniej 30 cm, inaczej poczwarki mogą wyjść spod ziemi) wpływa znacząco na ograniczenie liczebności pierwszego pokolenia. Niestety, nawet bardzo dokładne grabienie nie gwarantuje stuprocentowego pozbycia się populacji szrotówka z naszego parku czy ogrodu, ponieważ część osobników może schronić się w żywopłotach czy krzakach lub - w czasie grabienia - spaść na ziemię.

Drugą mechaniczną metodą walki ze szrotówkiem jest lepowanie pni. Polega ona na otoczeniu pnia drzewa prostą opaską z folii nasączoną klejem oraz feromonem samicy szrotówka. Lepowanie pnia jest skuteczne jedynie w przypadku pierwszego, wychodzącego z ziemi i liści, pokolenia owada. Należy je zatem wykonać na przełomie marca i kwietnia, a następnie zdjąć lep.

http://www.pomozmykasztanowcom.pl/index.php/page/jakpomoc

http://www.pomozmykasztanowcom.pl/zalaczniki/NZ%20kasztanowce%20mix%203.mp3

zapiski-z-codziennosci-6-wrzesnia-2014-roku-5

zapiski-z-codziennosci-6-wrzesnia-2014-roku-6

Jarzębina sierpień 2014

Obserwuję w tym roku jeszcze inne „dziwne” zjawiska w okolicy związane z roślinami, a przede wszystkim z drzewami. Otóż; na niektórych drzewach wiśniowych opadły wszystkie zawiązki owoców jeszcze w maju, a potem wszystkie liście, mimo, iż czas był wyjątkowo deszczowy i wilgotny. Podobne zjawiska obserwowałem na drzewach jarzębiny pospolitej, albo na orzechach włoskich. Nie jestem specjalistą w dziedzinie ochrony drzew, zauważyłem jednak, że mają te dziwne choroby drzew, (jakich nie obserwowałem nigdy przedtem), związek ze zjawiskiem zwanym chemtrails:

http://www.youtube.com/watch?v=UWeOvUGKwZY

http://alexjones.pl/pl/aj/aj-nwo/aj-informacje/item/25438-chemtrails-nwo-grypa-fa%C5%82szywa-flaga

Od jakiegoś czasu często obserwuję niebo. Od kilkunastu już lat nad naszymi głowami rozpylane są z samolotów toksyczne substancje. Niezależni badacze podają, że jest to między innymi kadm, aluminium, bar, stront, bifenole, itd. Są to wysoce toksyczne pierwiastki, najczęściej neurotoksyny. Bez żadnego wątpienia ma to wpływ na nasze zdrowie i zdrowie roślin wokół nas.

zapiski-z-codziennosci-6-wrzesnia-2014-roku-7

Chemtrails nad Miejskimi Polami w Kazimierzu Dolnym, kwiecień 2014

Szczególne nasilenie chemtrails zaobserwowałem nad całą Lubelszczyzną (jechałem wtedy do Lublina) w dniach 3 -6 września tego roku. Przy pięknej, bezchmurnej pogodzie było to widoczne bardzo wyraźnie. Po kilku godzinach z tras, którymi latały na krzyż wielkie samoloty tworzyły się pierzaste chmury. Piękne, błękitne niebo pokrywało się różowawą mgłą. Obserwowałem ludzi tego dnia, w Lublinie, w Puławach i wreszcie w Kazimierzu nad Wisłą. Nikt nie patrzył w niebo, każdy zaganiany w swoim świecie. Gdy kilku osobom zwracałem uwagę na dziwne chmury, ci stukali się w czoło z niedowierzaniem. Po co mieli by to robić?

http://www.youtube.com/watch?v=PQGvVEUQjzo&list=PLC9DAC751A4BF31CC

PATRZMY W NIEBO!!!

http://www.youtube.com/watch?v=WlCgwroq0s0

https://www.youtube.com/watch?v=IxMSoxzYhG8#t=95

Mapy lotnicze są ogólnodostępne, można je nawet znaleźć w Internecie. To, co się krzyżuje na niebie nie powinno występować według tych map. Tak, więc smugi, które często widzimy na niebie nad Kazimierzem Dolnym nie mają związku z żadnymi szlakami komunikacyjnymi. Jeszcze kilka fotografii:

zapiski-z-codziennosci-6-wrzesnia-2014-roku-8

zapiski-z-codziennosci-6-wrzesnia-2014-roku-9

zapiski-z-codziennosci-6-wrzesnia-2014-roku-10

Wnętrza samolotów dokonujących oprysków.

Jak reagują rośliny i cały ekosystem na te opryski widzimy i odczuwamy sami;

Komary, kleszcze, umieranie pszczół, drzew… A my? Jeśli będziemy nadal nieświadomą masą wymrzemy tak samo.

Artur Besarowski

Czytany 4769 razy

Dodaj komentarz