Inicjatywa uchwałodawcza dla Mieszkańców,czy bedzie Uchwała? .

Oceń ten artykuł
(12 głosów)

Jednym z pierwszych moich działań podjętych w Radzie Miejskiej poprzedniej kadencji była interpelacja zgłoszona na IV Sesji RM w dniu 31 stycznia 2011r, a  dotycząca rozszerzenia prawa inicjatywy uchwałodawczej o Mieszkańców.

http://umkazimierzdolny.bip.lubelskie.pl/upload/pliki/Protokol_Nr_IV_z_dnia_31_stycznia_2011r..pdf

Zgodnie z obowiązującym Statutem prawo inicjatywy uchwałodawczej posiadają: Komisje działające w ramach Rady Miejskiej, Burmistrz, Kluby Radnych, oraz co najmniej 3 Radnych.

http://umkazimierzdolny.bip.lubelskie.pl/upload/pliki/Statut_Gminy_Kazimierz_Dolny.pdf

Nigdzie zaś nie ma mowy o  Mieszkańcach, co w moim przekonaniu było dużym błędem, który należało w miarę szybko naprawić.  Wierząc w ludową mądrość  oraz elementarną przyzwoitość zależało mi na tym, aby uzupełnić Statut i tym samym zachęcić  Mieszkańców do współodpowiedzialności za podejmowane decyzje kreujące otaczającą nas rzeczywistość. Niestety,  w owym czasie nie było woli politycznej do takowych działań. Ani Burmistrz Dunia , ani tym samym zapatrzony w Niego Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Kozak nie byli zainteresowani rozszerzeniem prawa inicjatywy uchwałodawczej. Tak jakby bali się, że Mieszkańcy mogą zrobić coś, co wymknie się spod kontroli, coś co będzie wbrew obowiązującej poprawności politycznej… Zwyciężyło paternalistyczne przekonanie o przewodniej roli… Burmistrza i Rady Miejskiej.

W tym miejscu warto za wikipedią  zacytować definicję PATERNALIZMU:

Jest to ingerencja w działanie lub ograniczenie wolności innej osoby lub grupy, motywowane ich dobrem lub koniecznością ochrony. 

Czy tak właśnie nie jest? Czy nie czujecie Państwo w Kazimierzu, że ktoś z zewnątrz właśnie w imię paternalizmu decyduje o tym kto może mieć działki budowlane, a kto nie, kto może stawiać domy na skarpach, w korytarzach ekologicznych, terenach zalewowych, a kto nie, kto może prowadzić biznes, a kto nie itp., ? Przykładów takowych działań jest mnóstwo. A wszystko to dla dobra… Mieszkańców.

Czas najwyższy Szanowni Państwo skończyć z takim podejściem i dać władzę oraz odpowiedzialność za podejmowane decyzje również Mieszkańcom.  Nie tylko w czasie wyborów, ale również w trakcie kadencji. Czas najwyższy aby ludzie się jednoczyli w imię dobrze pojętego dobra wspólnego. Czas podziałów, skłócania, napuszczania jednych na drugich oraz paternalistycznego przekonania o dominacji wąskiej elity powinien odejść w niepamięć. To lokalna ludność jest gospodarzem tej ziemi i to Ona powinna decydować o tym co się u nas dzieje. Albo się drodzy Państwo zjednoczymy albo jeszcze kilka lat i wyginiemy w Kazimierzu, Lubelszczyźnie, Polsce jak dinozaury. Czas zacząć myśleć i działać. Nikt za nas tego nie zrobi.

Mając powyższe na względzie oraz będąc świadomy wymagań dnia współczesnego po raz kolejny (w czasie poprzedniej kadencji mówiłem i podejmowałem działania w tej materii trzykrotnie) złożyłem na ręce Pana Przewodniczącego pismo o rozszerzeniu inicjatywy uchwałodawczej. Wierzę, że tym razem w odmienionej rzeczywistości politycznej mój apel nie będzie zignorowany i doczeka się szczęśliwego finału w postaci pożądanej zmiany Statutu.

Rafał Suszek


alt

alt

alt

Czytany 3498 razy

Komentarze

-2
#16 bochotniczanka 11-02-2015 18:39
Panie Suszek jesteś Pan w wieku emerytalnym idź Pan na emeryturę bo szkoda patrzec jak się Pan męczy. :lol: :eek: :P :oops: :D :lol:
+2
#15 bolek 09-02-2015 22:36
Co za bzdury pan pisze.Chyba po to właśnie mieszkańcy wybierają radnych, żeby ich reprezentowali. A może wrócimy do demokracji ateńskiej i kto się zbierze na rynku, ten decyduje?!
0
#14 nikita 09-02-2015 16:22
Cytuję grymas50:
Cytuję mieszkaniec:
@Grymas50 - powiedz proszę, jesteś za czy przeciw inicjatywie uchwałodawczej dla mieszkańców?

@ mieszkaniec.
Jestem za ideą, bo prawnie jest to KNOT.
Powtórzę. Jaka Rada, jaki Burmistrz zaopiniuje :" wiecie, macie rację ". Przeciez to byłby dla nich OCZYWISTY strzał w stopę.Przecież to Oni maja o nas dbać. @ mieszkaniec. Czy Ty aby rozumiesz o czym ja piszę?. Pomawiacie mnie o jakieś niecne zamiary. I jakąś przynależność do mafii kolesi, do IV Departamentu. I co Wam rzec ?

wyobraź sobie inicjatywę o treści:My kilku mieszkańców wnosimy inicjatywę , żeby obniżyć pensję Pana Burmistrza".Jak to ma być zaopiniowane przez Burmistrza pozytywnie?
+8
#13 Tess 09-02-2015 13:40
Brawo, Panie Rafale. Abstrahując od tego czy taka uchwała jest możliwa od strony prawnej, trudno nie zgodzić się z opinią i faktem, że kazimierzacy nie maja nic do powiedzenia w sprawie różnych inicjatyw podejmowanych w ich imieniu w Kazimierzu. Za to inni, zazwyczaj tymczasowi przybysze rządzą nami jak im się podoba, a spolegliwa, dotychczasowa władza wspierała ich pomysły.
Efekty widać gołym okiem, zniechęceni mieszkańcy, przez lata ignorowani nie garną się do uczestnictwa w życiu społecznym miasta i czyż można im się dziwić.
Osobiście głęboko wierzę, może naiwnie, bo tak samo wierzyłam kilka lat temu w chłopaka z Kazimierza Grzegorza Dunię, że aktualny burmistrz będzie bliżej spraw mieszkańców miasta i nie zapomni, że to oni wybrali go na ten urząd.
P. Rafałowi życzę jeszcze dużo podobnych inicjatyw.
+7
#12 Adam 07-02-2015 22:57
Gratuluję Panu Suszkowi odwagi w działaniu. Jest Pan jednym z niewielu tutaj w okolicy, którzy potrafią stanąć po stronie prawdy. Życzę Panu sukcesów -niech Pan trwa. Sukcesy przyjdą same! Prawda zwycięży!
-3
#11 Antek 07-02-2015 12:22
Parchatka

10.02.2015 r. (wtorek)

I termin – godz. 16.45;

II termin – godz. 17.00budynek szkolny w Parchatce
Panie Suszek może chociaż tu by się Pan spełnił?
-2
#10 grymas50 06-02-2015 16:56
Cytuję mieszkaniec:
Grymas 50 a co to za różnica uchwała czy ustawa? Też na u. Władza ma ludzi w głębokim poważaniu i o to mnie się rozchodzi.

Panie Suszek.
Pan rozpoczął.
Ode mnie dla mieszkańca
www.youtube.com/.../
+4
#9 mieszkaniec 06-02-2015 15:44
Grymas 50 a co to za różnica uchwała czy ustawa? Też na u. Władza ma ludzi w głębokim poważaniu i o to mnie się rozchodzi.
-1
#8 grymas50 06-02-2015 15:43
@ mieszkaniec
Jesteś za Monarchią , czy przyjażnia ze Związkiem Radzieckim ?
Może by tak walnąć " Inicjatywę Uchwałodawczą" ?
-1
#7 grymas50 06-02-2015 15:39
Panie Suszek. Na Boga. Wytłumacz, bo jeszcze @ mieszkaniec zgłosi o zmianę Konstytucji.

Dodaj komentarz