Kulisy rozmów władz Kazimierza z Żydami

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

zdjęcie /facebook kazimierzdolny.pl/

wniosek ws cmentarza 2

wniosek ws cmentarza

wniosek ws cmentarza 12

Czytany 1720 razy

Komentarze

0
#23 grabarz 21-09-2018 20:29
Szanowny Panie J.K.!

cytat: @Grabarz Właśnie.Nie wiele wiemy.

Wręcz przeciwnie - wiadomo bardzo wiele. Warto zacząć od uważnej lektury tekstu:
ww.kirkuty.xip.pl/ciekawostkipelny.htm

i lektury materiałów źródłowych o historii starego cmentarza żydowskiego w Kazimierzu.
-1
#22 J.K 21-09-2018 18:16
@Grymas 50 Dlaczego żenujące ? Jan Tomasz Gross dla mnie jest osobą wiarygodną.
@Grabarz Właśnie.Nie wiele wiemy.
0
#21 grymas50 21-09-2018 18:03
" Jednak jeśli jakieś badania były prowadzone - mam nadzieje,że nie przez Jana Grosa -
Żenujące, a i z błędem.
+3
#20 grabarz 21-09-2018 18:02
Szanowny Panie J.K.!

Warto byłoby doczytać to i owo na temat cmentarzy żydowskiej, jeśli zabiera się głos w tej kwestii:
cytat z J.K.: ... to oczywistym jest ,że należy zastanowić się nad ekshumacją...
www.kirkuty.xip.pl/.../

...może na wzgórze, tam gdzie były pierwotnie...
Gdzie były pierwotnie? Co to za hipoteza? A kto powiedział, że cmentarz i nagrobki nie znajdowały się na terenie boiska?
-2
#19 J.K 21-09-2018 17:28
@ Sprawiedliwy "Czy wobec potwierdzonego badaniami archeologa faktu istnienia pod płytą boiska szkoły prawie 200 pochówków w tym pochówku Cadyka Ezehiela Tauba widzi Pan przestrzeń do rozwiązania sprawy w sposób zapewniający godne upamiętnienie spoczywających tam mieszkańców, z których wielu uważało się za Polaków żydowskiego pochodzenia."
Nic nie wiem na temat badań wiec trudno mi się wypowiadać. W mojej ocenie ten "fakt" jest jednak mało prawdopodobny. Jednak jeśli jakieś badania były prowadzone - mam nadzieje,że nie przez Jana Grosa - to oczywistym jest ,że należy zastanowić się nad ekshumacją...Szczątki zaś powinny zostać przeniesienie poza teren boiska,może na wzgórze, tam gdzie były pierwotnie.
Jak na razie,poruszamy się w świecie domysłów, i wiele z faktów... może okazać się hipotezą.
+1
#18 grymas50 21-09-2018 17:08
"Mordechaj Rokeach (ur. w 1902, zm. 17 listopada 1949), zwany także Mordechajem z Biłgoraja, był potomkiem dynastii chasydzkiej z Bełza, jego bratem przyrodnim był Aharon z Bełzu, czwarty rabin Bełza. Był synem (z drugiego małżeństwa) trzeciego rabina Bełzu Yissachar Dov Rokeacha (I). Jego jedyny syn, Yissachar Dov Rokeach (II), był ostatnim i aktualnym rabinem Bełza.
Od 1927 do wybuchu II wojny światowej Mordechaj pełnił funkcję rabina Biłgoraja, i z tego to powodu był znany w okolicy. Po wybuchu wojny, wraz z bratem Aharonem, uciekł z okupowanej przez Niemców Europy. Udało im się dotrzeć do Izraela w lutym 1944 (jako jedynym żyjącym członkom swoich rodzin) i poświęcili się odbudowie chasydyzmu bełskiego zniszczonego przez Holokaust. "
+1
#17 grymas50 21-09-2018 16:47
Cytuję Sprawiedliwy:
Szanowny Panie Januszu
Zapoznawszy się z treścią Pańskiego bloga proszę o zajęcie przez Pana jednoznacznego stanowiska na temat sprawy Starego Cmentarza Żydowskiego w Kazimierzu Dolnym. Czy wobec potwierdzonego badaniami archeologa faktu istnienia pod płytą boiska szkoły prawie 200 pochówków w tym pochówku Cadyka Ezehiela Tauba widzi Pan przestrzeń do rozwiązania sprawy w sposób zapewniający godne upamiętnienie spoczywających tam mieszkańców, z których wielu uważało się za Polaków żydowskiego pochodzenia. Kampania wyborcza w toku. Pan również kandyduje dla tego należy się nam Pana jednoznaczne stanowisko.Aleś @ Sprawiedliwy. Zadałeś pytanie na które sam Cadyk z Biłgoraja nie byłby w stanie odpowiedzieć, a chcesz coby katolik, pan Janusz , miał na nie odpowiedzieć. Jeżeli chodzi o mnie to wiem, że religijnie ZAPOMNIANE groby są też AMINISTRACYJNE zapomniane po 20 latach. Inaczej się nie da.
+1
#16 Sprawiedliwy 21-09-2018 14:20
Szanowny Panie Januszu
Zapoznawszy się z treścią Pańskiego bloga proszę o zajęcie przez Pana jednoznacznego stanowiska na temat sprawy Starego Cmentarza Żydowskiego w Kazimierzu Dolnym. Czy wobec potwierdzonego badaniami archeologa faktu istnienia pod płytą boiska szkoły prawie 200 pochówków w tym pochówku Cadyka Ezehiela Tauba widzi Pan przestrzeń do rozwiązania sprawy w sposób zapewniający godne upamiętnienie spoczywających tam mieszkańców, z których wielu uważało się za Polaków żydowskiego pochodzenia. Kampania wyborcza w toku. Pan również kandyduje dla tego należy się nam Pana jednoznaczne stanowisko.
+4
#15 z teczki 21-09-2018 10:03
A o jakich to dokumentach mowa w punkcie 7 notatki?

Czy owe dokumenty nie powinny być załącznikami do notatki?
+5
#14 grymas50 21-09-2018 09:51
Cytuję obserwator:
Burmistrz " Akceptuję treść notatki" >Zawsze uważałem,że urzędnik sporządza treść protokołu,notatki zgodnie z stanem faktycznym jaki miał miejsce na danym spotkaniu.
Trochę to niepoważnie wygląda .Mnie również dziwi, chociaż w dzisiejszych REALIACH , również krajowych, nic nie powinno DZIWIĆ.

Dodaj komentarz