Dyrektor muzeum podała się do dymisji

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

źródło / Facebook Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym/

Uprzejmie informuję, że w dniu 4 marca 2019 r. złożyłam rezygnację ze stanowiska dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Decyzja ta była podyktowana brakiem możliwości dalszej realizacji mojej wizji Muzeum, której poświęciłam ostatnie siedem lat mojej zawodowej aktywności. Pomimo ponownego wybrania mnie na dyrektora tej placówki w konkursie w roku 2017 proponowana przeze mnie kontynuacja rozwoju Muzeum nie była możliwa na zasadach, które mogłabym zaakceptować.

Pragnę serdecznie podziękować moim współpracownikom, przyjaciołom, partnerom oraz sponsorom Muzeum za wiele lat udanej współpracy. Dziękuję za zaangażowanie, piękne emocje i inspirujące spotkania, ale też za ciężką codzienną pracę, wyrozumiałość i wsparcie okazywane w chwilach trudnych.

Lista naszych osiągnięć jest naprawdę imponująca. Otworzyliśmy Gmach Główny przy Rynku 19, gdzie prezentujemy zmodernizowaną wystawę stałą Muzeum Sztuki Złotniczej i unikalny w skali Europy dawny warsztat złotniczy. W Galerii Wystaw Czasowych pokazaliśmy wiele wartościowych wystaw czasowych, jak chociażby liczące się w kraju wystawy dzieł Władysława Skoczylasa, Jacka Malczewskiego, Tomasza Sikory czy Szymona Brodziaka. Rozwinęliśmy edukację muzealną docierając z kreatywną ofertą do nowych odbiorców – seniorów, dzieci i młodzieży, grup wykluczonych. Współpraca nawiązana z wieloma instytucjami i organizacjami pozwoliła na zrealizowanie licznych projektów kulturalnych w kraju i za granicą, z przystąpieniem Kazimierza Dolnego i Muzeum do Europejskiej Federacji Kolonii Artystycznych EuroArt włącznie. Udało się ustabilizować sytuację organizacyjną i finansową Muzeum i znacznie poprawić jego infrastrukturę. Ostatni nasz wielki sukces to pozyskanie dotacji na realizację projektu finansowanego z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na realizację kompleksowego remontu konserwatorskiego i modernizacji pięciu zabytkowych obiektów w Kazimierzu Dolnym o wartości niemal 16 mln zł. Wierzę, że remont ten nada nowy blask tym perłom kazimierskiej architektury.

Pomimo licznych trudności, w ciągu ostatnich siedmiu lat, Muzeum Nadwiślańskie przeszło wielką metamorfozę, zyskało szeroką publiczność oraz wielu wiernych przyjaciół. W czasach dla kultury niełatwych odwiedza je coraz więcej gości, od 2012 roku odnotowuje stały wzrost liczby zwiedzających. Z dumą podkreślam, że kierowana przeze mnie placówka z muzeum prowincjonalnego stała się atrakcyjną instytucją muzealną, reagującą na potrzeby współczesnego odbiorcy i podążającą za aktualnymi standardami muzealnictwa. Jest to niezaprzeczalny sukces, zarówno mój, jak i moich współpracowników. Z dużym trudem na ten sukces pracowaliśmy.

Decyzja o rezygnacji jest wynikiem wielu moich przemyśleń i poczucia odpowiedzialności za instytucję i jej rozwój. Życzę Muzeum i mojemu następcy, aby udało się rozwiązać problemy, które dziś są przeszkodą w dalszej realizacji zamierzeń i planów.

Dziękuję za wszystkie dobre myśli, ważne słowa i cenne rady. Doświadczenie jakie zdobyłam, pełniąc funkcję Dyrektora Muzeum, a przede wszystkim ludzie, których dane mi było poznać to bezcenna wartość. Jestem za to bardzo wdzięczna.

AGNIESZKA ZADURA

 

 

Czytany 1508 razy

Komentarze

+1
#22 grymas50 09-03-2019 13:54
+1
#21 bajanie 07-03-2019 10:22
@Mieszkaniec
Pani dyrektor ukrucila marnotrawstwo pieniędzy. Za to PiS ja wywalił. Gratulacje.

Pani dyrektor ukróciła (przez ó) potencjał Muzeum i roztrwoniła państwową kasę.

Nadal namawiam do lektury postów na fb Solidarni z Muzeum:
facebook.com/.../...

Wystawa obrazów odbyła się 7 lat temu, a co działo się potem w szacownym Muzeum? Jeden wielki chaos...
-1
#20 PASAK 07-03-2019 09:13
Cytuję J.K:
Pomysłodawcą i komisarzem wystawy Goldberga nie była pani A.Zadura.Był to inni pracownicy muzeum.Pani A.Zadura jedynie firmowała - jako dyrektor - wystawę. O sprawę dopytam . Podobno była to pani, która obecnie stała się wiekiem sympatykiem PiS !
Dla mnie zadziwiającym było,że nikt z pracowników muzeum nie zaprotestował przeciwko antypolskiej wystawie Goldberga. Znaczy to ,że wszyscy, którzy nie przeciwstawili się popierali tą wystawę.Niestety milczenie jest akceptacją,czyli przyzwoleniem.


Zapewne postawa pracowników godna jest ognia piekielnego i potępienia do trzeciego pokolenia. W przeciwieństwie do grupy ludzi, która nagłosniła temat i z dwóch obraz wmówiła i dalej kłamliwie wmawia pisząc: cała wystawa. Inaczej nikt by o tej sprawie nie mówił i nie pisał. I nie wracał. Pracownicy źli, a ci co roznieśli temat wzory do naśladowania.
+2
#19 grymas50 07-03-2019 08:59
Czy Andrzej Besarowski to nazwisko, pod którym wystepuje kazimierski malarz a jednocześnie właściciel galerii ?
+3
#18 grymas50 07-03-2019 08:54
Przeczytajcie, by zrozumieć Panią Dyrektor. Ja rozumiem, ąle kiedy była ta wystawa brakowało mi ODDZIELNEGO , w formie informacji przy 2 obrazach, że faktycznie zdarzenia te nie miały one miejsca. Obawialem się , że młodzież wycieczek z Izraela, odczyta je wprost, a ponadto NIE MUSIAŁA, jako pierwsza, być na otwarcie muzeum.

kurierlubelski.pl/.../3
+6
#17 J.K 07-03-2019 08:38
Pomysłodawcą i komisarzem wystawy Goldberga nie była pani A.Zadura.Był to inni pracownicy muzeum.Pani A.Zadura jedynie firmowała - jako dyrektor - wystawę. O sprawę dopytam . Podobno była to pani, która obecnie stała się wiekiem sympatykiem PiS !
Dla mnie zadziwiającym było,że nikt z pracowników muzeum nie zaprotestował przeciwko antypolskiej wystawie Goldberga. Znaczy to ,że wszyscy, którzy nie przeciwstawili się popierali tą wystawę.Niestety milczenie jest akceptacją,czyli przyzwoleniem.
-8
#16 Mieszkaniec 06-03-2019 20:47
Pani dyrektor ukrucila marnotrawstwo pieniędzy. Za to PiS ja wywalił. Gratulacje.
+1
#15 azor 06-03-2019 17:43
Pani Dyrektor złożyła rezygnację. Jest powiązana z PO.
W takim razie podwójne wyrazy współczucia.
+9
#14 bajanie 06-03-2019 16:56
PO, PIS czy PSL - to nie ma żadnego znaczenia.

Muzeum to instytucja kultury, a w przypadku MNKD to kilka oddziałów. Pani Zadura nie powinna kierować instytucją kultury w żadnych (politycznych) okolicznościach.

I PO także planowało jej odwołanie...
+3
#13 Rumburak 06-03-2019 16:35
Cytuję luc:
A jeszcze nie tak dawno na tym samym blogu rozjeżdżano panią Dyrektor za jej pierwszą wystawę, a teraz proszę! Czyżby blog skręcał w lewo..?
Tak trzymać !!!

O wystawie dobrze mieć zdanie i można ją krytykować. Ale zasługą muzeum jest to że są wystawy które właśnie można krytykować. Nie chodzi o to aby przywracać cenzurę. Ja zobaczyłem dzięki wystawie jaki obraz Kazimierza mają potomkowie ocalałych z zagłady. Wcześniej sobie tego nie uświadamiałem. Dla tego dobrze że nie ma cenzury ale zaraz ją PIS wprowadzi w muzeum.

Dodaj komentarz