Wydrukuj tę stronę

BUDŻET OBYWATELSKI – prezentacja projektów - część I

Oceń ten artykuł
(25 głosów)

Podobnie jak w roku poprzednim, mieszkańcy Kazimierza Dolnego mają do swojej dyspozycji wydzielony budżet, wysokości 25 tys. zł. Każdy zatem mógł do 30 września złożyć propozycję zagospodarowania tych pieniędzy. W tym roku do Urzędu Miasta wpłynęły cztery pomysły. Który będzie zrealizowany, zadecydujemy na ogólnym zebraniu, zwołanym przez Samorząd Mieszkańców. Zanim jednak dokonamy wybory, Autorzy projektów sami zaprezentują swoje idee. Zapraszam do zapoznania się z pierwszym projektem.

RR

 


 

 

Celem projektu „Inwestycja w młodzież kazimierską” jest stworzenie warunków dla młodzieży w Gminnym Zespole Szkół w Kazimierzu Dolnym do rozwoju ich kompetencji informatycznych. W ramach projektu planowany jest zakup komputerów, drukarki A3 oraz oprogramowania, jak również przewidziane jest szkolenie.

Po krótkim wywiadzie przeprowadzonym wśród uczniów w Gminnym Zespole Szkół okazało się, że uczniowie bardzo interesują się cyfrowymi mediami, kręcą filmy, robią zdjęcia, jednak ich korzystanie z komputera i Internetu jest w większości bierne (korzystają z materiałów już zamieszczonych w Internecie). Brakuje im dostępu do oprogramowania, które pozwoliłoby przekształcić wykonane telefonami (też dronem) zdjęcia lub filmy, co zwiększyłoby wpływ na prezentowane treści. Są zainteresowani rozwijaniem umiejętności komputerowych.

Warto dodać, że w GZS od tego roku będzie wydawana gazeta uczniowska. Jej pierwszy numer ukaże się już w październiku. Uczniowie przygotowują ją z pomocą nauczycieli i rodziców – piszą artykuły, robią zdjęcia, przygotowują grafikę, jak również skład gazety.  Spora grupa uczniów jest zainteresowana kręceniem i montowaniem filmów, co zaowocowało w zeszłym roku ciekawymi obrazami przygotowanymi na konkurs w ramach Festiwalu Książki. Uczniowie gimnazjum przygotowują także interesujący projekt pod nazwą Telewizja Szkolna, w ramach którego będą rejestrować ważne wydarzenia szkolne. Pierwszy materiał będzie można obejrzeć już wkrótce na stronie internetowej GZS.

W rozwinięciu powyższych działań największą barierę stanowi brak odpowiedniego sprzętu i oprogramowania w pracowni komputerowej. Większość prac wykonywana jest w domu uczniów. Dodatkowo w Kazimierzu Dolnym poza nauczaniem formalnym, nie ma dostępu dla młodych ludzi do zajęć rozwijających umiejętności informatyczne. Najbliższe miasta posiadające taką ofertę to Puławy lub Lublin. Cena sprzętu komputerowego i oprogramowanie umożliwiające rozwijanie umiejętności, które chce realizować projekt, jest wysoka.

W dobie społeczeństwa informacyjnego wzbogacanie kompetencji informatycznych uczniów wydaje się być kluczowe zarówno w ich edukacji medialnej  jak i późniejszej konkurencyjności na rynku pracy. Dla współczesnych młodych ludzi istnienie komputera i Internetu jest oczywiste, oni nie znają świata bez tych urządzeń. Komputeryzacja nastąpiła praktycznie w każdym aspekcie życia. Ważne jest, aby młodych ludzi, którzy nie rozstają się z smartfonem i komputerem uczyć również bycia aktywnymi odbiorcami cyfrowej rzeczywistości, zdolnymi do rozwijania produktywnych zachowań w sieci.

Realizacja projektu pozwoli uczniom rozwinąć umiejętności cyfrowe z zakresu tworzenia, przetwarzania i prezentowania treści przy pomocy komputera i odpowiedniego oprogramowania. W praktyce oznacza to umiejętność projektowania i tworzenia układów graficznych (m.in. gazeta szkolna, foldery, plakaty), obrabiania materiałów (w tym zdjęć, grafik, filmów i dźwięku), tworzenie witryn internetowych.

Możliwa stanie się praca nie tylko z uczniami pasjonującymi się informatyką, ale również zainteresowanymi np. fotografią artystyczną, szczególnie, że mamy świetnych lokalnych fotografów, z którymi można będzie nawiązać współpracę. Projekt przewiduje także szkolenie dla nauczyciela, który będzie odpowiedzialny za prowadzenie zajęć z zainteresowanymi uczniami.

Wartość dodaną projektu stanowi możliwość korzystania ze sprzętu na określonych przez szkołę warunkach przez mieszkańców (w tym instytucje i organizacje działające na terenie Kazimierza Dolnego), w celu realizacji własnych pomysłów.

W perspektywie otwarcia nowej szkoły i ewentualnej reaktywacji liceum, będzie to pierwszy krok do stworzenia nowoczesnej pracowni komputerowej dla naszych dzieci i droga do budowania szkoły o ciekawej i rozwijającej ofercie. Na koniec warto zauważyć, że projekt odnosi się do potrzeb mieszkańców, a jego realizacja wzbogaci ofertę pozalekcyjną dla młodych ludzi.

 

Joanna Stefańska i Agnieszka Świderska

Czytany 6472 razy