Wydrukuj tę stronę

Wyremontowali kapliczkę za 40 tysięcy

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Pozytywna informacja tego miesiąca, miło o takich pisać... Większość z nas pewnie wie, że w naszym miasteczku przy ulicy Szkolnej stoi od  ponad czterystu lat kapliczka. Na ostatniej sesji RM burmistrz w swoim comiesięcznym sprawozdaniu poinformował, że na remont i konserwację kapliczki pozyskano środki finansowe. Jest to niebagatelna kwota  przekraczająca 37 tys. zł – słownie: trzydzieści siedem tys. zł. Zachęcam do odsłuchania tak ważnej informacji: https://youtu.be/w2YibhZysNk?t=1233

Poniżej zamieszczam zdjęcie kapliczki przed remontem (kwiecień 2019).

kapiczka szkoła

Jak widać, kapliczka wymaga otynkowania, pomalowania i wymiany daszku. Takie proste czynności w czterystuletniej historii zabytku powtarzane były zapewne wielokrotnie.

Obecnie - jak się wydaje -  kapliczka jest  po remoncie. Wygląda estetycznie.

IMG 20190912 144700

 

Gdzie jednak poszły pieniądze w kwocie blisko 40 tys. zł., tego jeszcze nie wiemy. Może podobnie jak miało to miejsce z renowacją kazimierskiego zamku do jednego fragmentu przedmiotu,  przystępowano kilkakrotnie (sic). Kapliczka, jak widać gołym okiem, nie ma wymienionego daszku.  Miejmy nadzieję, że  urzędnicy zwrócą na ten szczegół uwagę. Przypomnę, że dwa lata temu zabytek ubogacono... fundamentami  za 70 tys. zł. Komentarz wydaje się zbędny. W kontekście przesunięcia kapliczki jakie planowano przy budowie szkoły, wszytko wydaje się względne i uzasadnione.  

W grudniu ubiegłego roku na jednej z komisji Rady Miejskiej  poddałem pod wątpliwość środki, jakie planowane były na ten cel. Kwota oscylująca w  granicach 40 tys. zł w mojej ocenie wydawała się mocno przesadzona. Prosiłem  o analizę, zakres prac a także kosztorys aby radni mogli zapoznać się z tematem. Do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Uważałem i uważam dalej, że kwota sięgająca czterdziestu tys. zł. jest mocno przesadzona. Za takie pieniądze można wybudować kapliczkę od podstaw. Wiem co piszę, ponieważ podobną kapliczkę budowałem.

kapliczka gory

Kapliczka na Górach w/g projektu arch. Rudolfa Buchalika. 

Dodam, że obecnie w  Wylągach parafia wyremontowała  kapliczkę  za kwotę kilkukrotnie niższą niż zabytek przy szkole, mimo że pod względem architektonicznym obiekt w Wylągach jest bardziej skomplikowany.

IMG 20190914 184115

 Kapliczka w m. Wylagi ( wrzesień 2019 r) 

Niestety jest też tak, że wśród wykonawców panują zmowy cenowe. Firmy budowlane traktują samorządy  jak bankomaty. Taka sytuacja poniekąd tłumaczy przeszacowane kwoty prostych prac budowlanych.  Mam nadzieję, że sprawie remontu kapliczki przy szkole przyjrzy się komisja rewizyjna Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym, podobnie jak miało to miejsce w przypadku oświetlenia na Cholewiance. 

W miniony wtorek radny Jakub Pruchniak, z-ca przewodniczącego komisji rewizyjnej RM  zreferował zagadnienie montażu dwóch słupów oświetleniowych  w Cholewiance: https://youtu.be/w2YibhZysNk?t=1126

Wnioski nasuwają się same i  chyba nie wymagają komentarza .

J.K

Czytany 2465 razy