Wydrukuj tę stronę

List otwarty nieszkańców Bochotnicy -Bochotnica dn.26 listopada 2013 r.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Bochotnica, dn. 26 listopada 2013 r.

 

List otwarty mieszkańców Bochotnicy

 

W odpowiedzi na apel wystosowany przez Państwa Zanussich, społeczność Bochotnicy pragnie wyrazić swój sprzeciw i oburzenie.

Treść apelu zawiera bulwersujące zdanie, jakoby ta właśnie społeczność obciążona była tragedią kopania grobów dla mordowanych przez hitlerowców Żydów (?!), a także wymaga odnowy moralnej ze względu na szerzący się alkoholizm i złodziejstwo. To wielce krzywdząca opinia, obrażająca ludzi, którzy przekazali swoją wspólnotową własność pod budowę kościółka, o czym Państwo Zanussi nie wspominają w swojej ulotce. Doświadczenia Państwa Zanussich z jedną z rodzin z naszej wsi (Pani Elżbieta Zanussi jest matką chrzestną dziecka z tej rodziny) nie mogą rzutować na obraz całej społeczności.

Bochotnicka ziemia jest przesiąknięta krwią swoich synów zamordowanych przez Niemców w dn. 18 listopada 1942 r. („Krwawa Środa”), obciążona tragedią kilkudziesięciu młodych ludzi wywiezionych do obozów śmierci i kilku zesłanych na Syberię za działalność w Armii Krajowej.

Pijacy i złodzieje nie odbudowaliby spalonej w czasie wojny wioski. To rękami i krwawymi groszami bochotniaków wybudowana została szkoła, remiza strażacka, pomnik straceń, chodniki i ulice, wodociągi, kanalizacja sanitarna i gazociąg wioski.

Mieszkańcy Bochotnicy są zbulwersowani, wstrząśnięci i rozżaleni, gdyż krzywdzące opinie Państwa Zanussich dotyczą ludzi, którzy swoją pracą i aktywnością przyczynili się do rozwoju wsi, piękniejącej z dnia na dzień, nowoczesnej, przyjaznej wszystkim, którzy szanują po prostu człowieka, bez względu na jego wyznanie, status społeczny czy też materialny.

To stąd wywodzą się dziesiątki światłych ludzi – profesorów, inżynierów, lekarzy, pedagogów, wyższych oficerów wojska i pokolenia prostych, ale dumnych ludzi, którym należny jest szacunek ze względu na ich człowieczeństwo.

Wielu mieszkańców Bochotnicy to ludzie wierzący, aktywnie włączający się w życie kazimierskiej parafii, uczestniczący w pracach Rady Parafialnej, we wszystkich uroczystościach kościelnych, przyjmujący wizyty duszpasterskie, uczestniczący w mszach polowych. Członkowie OSP zabezpieczają od dziesięcioleci asysty przy grobie Chrystusa i procesje. Mieszkańcy Bochotnicy to także ludzie tolerancyjni wyznaniowo, czego dowodem była koegzystencja rodziny żydowskiej (do 1968 r.) p.p. Zofii i Bolesława Zielińskich – właścicieli tartaku wodnego, których  Moczarowska czystka zmusiła do wyjazdu.  Mieszkańcom Bochotnicy potrzebna jest odnowa moralna i duchowa  w takim samym stopniu, jak całemu narodowi polskiemu.

W Kazimierzu Dolnym, oddalonym od Bochotnicy o niecałe 4 km, na wiernych oczekują trzy świątynie, a w Wierzchoniowie kościółek, do którego uczęszczają również mieszkańcy Bochotnicy. Wieś nie potrzebuje kościoła na zebrania – jak sugeruje inicjatorka. Wybudowana została piękna sala gimnastyczna, w której spotykają się mieszkańcy. Kościół niech służy modlitwie i będzie, jak napisał ks. Tomasz Lewniewski, przestrzenią, „w której Niebieski Ojciec odbierając należne Jego Imieniu uwielbienie spotyka się ze Swoimi dziećmi”.

Kłamstwem jest zamieszczenie w ulotce stwierdzenia, że budowa kościółka „była blokowana przez złą wolę i bałaganiarstwo postkomunistycznych urzędników”.

Wioska oczekuje rzetelnej informacji i żąda przeprosin na piśmie od Państwa Zanussich złożonych na ręce sołtys p. Jadwigi Kozak oraz przeprosin z ust p. Elżbiety Zanussi podczas homilii w kazimierskiej Farze.

Domniemamy, do jakich środowisk skierowany jest apel państwa Zanussich – niech więc Szanowny Pan Reżyser wraz z małżonką liczy na te środowiska, nie uwzględniając w bilansie splugawionej wioski.

 

Reprezentanci wsi Bochotnica:

 

1.    Sołtys wsi Bochotnica - Jadwiga Kozak

2.    Rada sołecka: Stanisława Pałka, Marian Wyziński

3.    Radny III kadencji - Waldemar Kruk

4.    Radny II kadencji - Piotr Guz

5.    Wiceprezes OSP - Andrzej Plewicki

6.    Prezes Bochotnickiego Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Lokalnego - Artur Pomianowski

7.    Przewodnicząca Spółki do Zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej - Krystyna Brzozowska

8.    Dyrektor Szkoły Podstawowej w Bochotnicy - Andrzej Pisula

9.    Przedstawiciel Nauczycieli SP w Bochotnicy - Elżbieta Kruk .

Czytany 4528 razy