Wydrukuj tę stronę

Centrum miasteczka - powstają nowe koncepcje zagospodarowania

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Źródło /facebook Samorząd Mieszkańców Kazimierza Dolnego/

 https://www.facebook.com/samorzad.mieszkancow.kazimierza.dolnego/

Na początku lutego, studenci architektury z Poznania (UAP) oraz studenci architektury krajobrazu z Warszawy (SGGW), rozpoczęli prace nad koncepcją zagospodarowania Małego Rynku oraz obszarów przyległych, m.in. terenu wikarówki. Pracują pod opieką zaprzyjaźnionych z Kazimierzem Profesorów: dr hab. inż. arch. Jeremiego Królikowskiego (Warszawa) oraz dr hab. inż. arch. Waldemara Wawrzyniaka (Wrocław). Już w niedzielę, grupa około 50 studentów, w tym dyplomantów i doktorantów, przyjedzie na 3 dni do Kazimierza Dolnego w celu wykonania prac studialnych w terenie. Wysłuchają także serii wykładów na temat historycznej zabudowy Małego Rynku, lokalnej twórczości architektonicznej na przestrzeni dziejów, oraz historii Fundacji dla Starców i Kalek w Kazimierzu Dolnym. Dowiedzą się również, czym zajmuje się obecne Kazimierskie Stowarzyszenie Dobroczynne, jakie są jego potrzeby i plany na przyszłość.

Ponadto studenci wysłuchali już wykładu dr Waldemara Siemińskiego, który w Warszawie miał dla nich znakomitą prelekcję dotyczącą sytuacji społeczno-gospodarczej Kazimierza, potrzeb jego mieszkańców i najważniejszych problemów. W czerwcu odbędzie się wystawa prac, połączona z debatą publiczną. Jeśli jakieś rozwiązania przypadną mieszkańcom do gustu, wówczas zastanowimy się, czy nie włączyć ich do Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta, który na razie jest jeszcze w fazie idei.

Na koniec chciałabym dodać, że wczoraj, 8 marca w Wilanowie odbyła się konferencja pod tytułem: „Projektowanie kultury przestrzeni”. Jeden spośród wielu interesujących referatów dotyczył Kazimierza Dolnego, a konkretnie przestrzeni Rynku, jako miejsca definiującego tożsamość miasta. Rynek kazimierski, obok Krakowa i Warszawy stał się wzorcem dla innych miast. Jego przestrzeń zakomponowana w sposób wyjątkowy i przemyślany, świadczy o obecności genius loci. Referat wygłosiła mgr. inż. Ewa Rykała, doktorantka architektury krajobrazu SGGW. Mam nadzieję, że mieszkańcy będą mieli okazję zapoznać się z wynikami badań pani Ewy (prowadzonymi pod  kierunkiem prof. J. Królikowskiego) może w ramach Kazimierskich Wykładów Otwartych.

Nie mam żadnych wątpliwości, że Kazimierz Dolny zasługuje na miano STOLICY POLSKIEGO PIĘKNA.

Romana Rupiewicz

Czytany 3729 razy