Obszar rewitalizacji został uchwalony.

Oceń ten artykuł
(8 głosów)

Na czwartkowej sesji Rady Miejskiej najważniejszą była uchwała o wyznaczeniu obszaru rewitalizacji. Przy 1 głosie sprzeciwu, 5 głosach wstrzymujących się oraz 7 za, uchwała została przyjęta.

Rewitalizacja jest działaniem kompleksowym, mającym na celu rozwiązywanie problemów społecznych. Obejmuje działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki. Prowadzona powinna być na obszarach, gdzie występują negatywne zjawiska społeczne, zwłaszcza takie jak: bezrobocie, ubóstwo, przestępczość, niski poziom edukacji lub kapitału społecznego, a także niewystarczający poziom uczestnictwa w życiu publicznym i kulturalnym. Ustawa o rewitalizacji, która weszła w życie w końcu 2015 roku, precyzyjnie wszystkie te kwestie określa.

Działania pre-rewitalizacyjne w Kazimierzu są obecne od dawna. Samorząd Mieszkańców włączył się w różne tego rodzaju inicjatywy, które zapoczątkowane zostały organizacją ogólnopolskiego seminarium pt.: „Kazimierz Dolny stolica polskiego piękna – rewitalizacja"

Rewitalizacja powinna objąć przestrzeń zdegradowaną, ale jednak zurbanizowaną. Wyjątek stanowią obszary po wydobywcze i poprzemysłowe, niezamieszkałe przez ludzi. Żeby taki obszar dobrze wyznaczyć, należało wykonać szereg diagnoz i analiz, według ściśle określonych wskaźników. Taką pracę dla miasta wykonała zewnętrzna firma. W naszym mieście problemem typowo rewitalizacyjnym jest na przykład terenu Wikarówki, Małego Rynku, Kamienicy Gdańskiej, obszaru szkoły zawodowej czy działka przy farze, na której niegdyś stała kamienica Berensa (tzw. "Esterka").

Wprowadzenie tych terenów do obszaru rewitalizacji jest szansą na pozyskanie środków i kompleksowe działania, umożliwiające rozwiązanie problemów społecznych. Ustawa daje możliwość pierwokupu nieruchomości, co w przypadku Kamienicy Gdańskiej czy też dawnej Esterki jest nadzieją na zmianę wyglądu tych obiektów. Wszyscy wiemy, że Kamienica Gdańska wymaga pilnego remontu.

Z kolei pozyskanie finansów przez Kazimierskie Stowarzyszenie Dobroczynne pw. św. Anny umożliwi tej organizacji prowadzenie szeregu działań na rzecz osób samotnych, niepełnosprawnych i wykluczonych społecznie. Zarząd Stowarzyszenia zamierza utworzyć na terenie dawnej Wikarówki ośrodek pobytu dziennego dla osób potrzebujących. Takie osoby mogłyby tam spędzać czas, mieć dostęp do rehabilitacji, art-terapii, dostać potrzebną pomoc i ciepły posiłek. Mogłyby także uczestniczyć w życiu publicznym miasta, mając swój ośrodek w centrum, nie zaś gdzieś na peryferiach gminy.

Czy jednak diagnoza przeprowadzona przez zewnętrzną firmę, która miała na terenie całej gminy wyznaczyć obszar zdegradowany a następnie obszar rewitalizacji, została przeprowadzona solidnie? Niestety, pozostawia wiele do życzenia, przede wszystkim pod względem metodycznym. Była wykonywana pospiesznie, a jej Autorzy nie dysponowali dostateczną ilością danych. 31 maja 2016 roku Urząd Marszałkowski zdecydował o przyznaniu dotacji na sporządzenie Gminnego Programu Rewitalizacji, mimo wszystko Burmistrz dopiero 10 października zdecydował o wyborze firmy zewnętrznej i dopiero wówczas prace ruszyły.

Teraz jesteśmy w sytuacji bez wyjścia. W normalnych warunkach gromadzenie danych to co najmniej 5 miesięcy, dochodzą liczne konsultacje społeczne wymagane przez ustawę. Po wyznaczeniu obszaru rewitalizacji trzeba napisać trudny dokument, z pogłębioną analizą badanego obszaru i dogłębnym opisaniem planowanych przedsięwzięć. Do maja GPR powstać musi, bo trzeba rozliczyć dotację na sporządzenie dokumentu. Ponadto jeśli nie będziemy mieli tego dokumentu, omija nas szereg projektów i konkursów dedykowanych Gminnym Programom Rewitalizacji. Zatem sytuacja bez wyjścia.

Wczoraj na sesji zwróciłem uwagę na to, że na terenie całej gminy wyznaczono obszary, które są szczerymi polami, albo drogi na których żadne negatywne zjawiska społeczne nie występują, ponieważ żadni ludzie tam nie mieszkają.

Na sesji Romana Rupiewicz wskazała na kwestie podatkowe. Wszystkie niezabudowane działki prywatne, które zgodnie z obowiązującym planem miejscowym są budowlane, podlegają specjalnemu opodatkowaniu – 2,5 zł za m². Stawkę tę ustanowiła Rada Miejska 1 grudnia 2016 roku ustanawiając wysokość podatków. Opłata ta wynika z art. 37 ustawy o rewitalizacji, który przewiduje, że nieruchomości niezabudowane znajdujące się na obszarze rewitalizacji objęte będą wyższą stawką podatku od nieruchomości w przypadku, gdy po 4 latach od dnia wejścia w życie planu miejscowego nie zostały one zabudowane zgodnie z ustaleniami tego planu. W przepisie ograniczono katalog przeznaczeń, z którymi wiąże się podwyższona stawka podatku – dotyczy to wyłącznie przeznaczenia pod zabudowę mieszkaniową (jedno- lub wielorodzinną), usługową, lub mieszaną obejmującą wyłącznie te dwa rodzaje zabudowy, oznaczonych symbolami MN (zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna), MW (zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna) oraz U (zabudowa usługowa).

Podatek ten dotyczył będzie gruntów w odniesieniu do których zaczęła obowiązywać uchwała w sprawie ustanowienia obszaru rewitalizacji. Wątpliwości budzi termin od jakiego należy zacząć naliczać tę opłatę. Czytając art 37 ustawy można sądzić, że opłata będzie naliczana od momentu podjęcia uchwały. Natomiast z komentarza do ustawy wynika, że wyższa stawka podatku od nieruchomości liczona będzie dopiero w przypadku, gdy najpierw dla gruntu zaczęła obowiązywać uchwała o wyznaczeniu obszaru rewitalizacji, następnie zaś upłynęły 4 lata obowiązywania planu miejscowego. Czy zatem właściciele takich działek płacą od razu, czy też mają 4 lata na ich zabudowę zgodnie z planem?

Takich działek na terenie naszej gminy jest kilkadziesiąt. Dojdą do tego kolejne, bo przecież aktualnie jesteśmy na etapie ustanawiania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Autorzy diagnozy doszli do wniosku, że im więcej terenów znajdzie się w obszarze rewitalizacji, tym lepiej, niezależnie od przeznaczenia czy obecnego zagospodarowania działek.

O skutkach podatkowych Radni dowiedzieli się dopiero w trakcie wczorajszej sesji. Postawieni zostali pod ścianą. Każde rozwiązanie było mniej lub bardziej złe. Ostatecznie zadecydowali o wyznaczeniu obszaru rewitalizacji zgodnie z propozycją złożoną przez burmistrza. Nie jest to dobre, ale powoduje, że jest szansa na zakończenie prac na Gminnym Programem Rewitalizacji w wymaganym terminie.

 

Krzysztof Wawer

 

projekt uchwały o wyznaczeniu obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji, który został przyjęty na wczorajszej sesji:

https://umkazimierzdolny.bip.lubelskie.pl/upload/pliki//Projekt_uchwaly_w_sprawie_wyznaczenia_obszaru_zdegradowanego_i_obszaru_rewitalizacji.pdf

 

 

Czytany 3952 razy

Komentarze

+5
#29 Kacper 19-02-2017 13:53
1. Czy taka rewitalizacja mogłaby obejmować jakąś salę z siłownią profesjonalną po 18tej (w straży jest do 18tej nie profesjonalna i ciasna). Trochę to słabe że w gminnym, tak prestiżowym miasteczku nie ma miejsca na ćwiczenia nie tylko rozwijające a rehabilitacyjne.

2. Czy taka rewitalizacja przewiduje Park Workout? (Park do Ćwiczeń gimnastycznych popularny w całej Polsce od kilku lat)
To jest nie potrzebne Kazimierskiej młodzieży która nie ma co robić w tym pięknym turystycznym miasteczku. Tu młodzież zawsze jest pomijana i stoi gdzieś na końcu często z papierosem i piwem w ręku.
+1
#28 Tess 19-02-2017 13:29
Panie Adamie, cieszę się, że zabrał Pan głos w sprawie rewitalizacji i że dyskusja na blogu zaczyna przybierać jakiś poziom, tak to powinno wyglądać w przyszłości. Jeżeli komuś potrzebne jest pisanie bzdur to niech sobie założy własny blog.
Tak, wiem jak Pan głosował w sprawie uchwały ale niestety był Pan osamotniony. Tak najczęściej wygląda los osób, które uczciwie podchodzą do zagadnienia dbając przy tym o mieszkańców ale do tego trzeba rozumu, odwagi cywilnej i braku pokątnych interesów i układów.
Zyczę powodzenia na przyszłość.
+4
#27 Obel 18-02-2017 23:59
Ja nic z tego nie rozumiem? Radni podwyższyli podatki i nikt nie wie ani po co, ani od kiedy? Nikt czyli urząd, prawnicy, radni? To sie dzieje naprawdę? To jest urząd jeszcze czy jakaś facjata? To są radni czy pajace?
O co tu tym razem chodzi? Skoro pewna dama rzekomo non stop iwigiluje wszystkich w internecie niech poprosi wszystkich świętych by ustosunkował się do postawionych zarzutów.

To jest nie do uwierzania, gdyby tak wyglądała prawda, a na razie wszystko wskazuje, że uwierzyć trzeba będzie!
+9
#26 chłop 18-02-2017 20:37
Cytuję krzysztof:
Cytuję Tess:
Najłatwiej jest naskoczyć na p. Romanę, na p. Wawra etc. Dobrze , że komuś chce się jeszcze społecznie pracować. O wielu sprawach byście Państwo nie wiedzieli gdyby nie zaangażowanie w/w osób.
A wracając do tzw. rewitalizacji to jest robiona w jakimś określonym celu, trudno na tym etapie dociec w jakim. Czas pokaże. Może jest sposobem na ściągnięcie większych pieniędzy do budżetu państwa.. Brak jawności działania, chociażby zmowa milczenia w sprawie bardzo wysokich podatków od działek budowlanych, musi rodzić podejrzenia.
Tak, rzeczywiście zastanawia brak terenów Zana House na mapie rewitalizacji. Czyżby Panowie wiedzieli o czymś więcej niż reszta? Dlaczego ich tam nie ma skoro rewitalizacja ma być taka korzystna dla społeczeństwa?

Już wkrótce zobaczymy czy społecznie bo Pan Wawer to chyba społecznie nie pracował jako vice burmistrz?!?!

Są tacy co biorą pensję i jeszcze faktury wystawiają!!
+3
#25 krzysztof 18-02-2017 17:50
Cytuję Tess:
Najłatwiej jest naskoczyć na p. Romanę, na p. Wawra etc. Dobrze , że komuś chce się jeszcze społecznie pracować. O wielu sprawach byście Państwo nie wiedzieli gdyby nie zaangażowanie w/w osób.
A wracając do tzw. rewitalizacji to jest robiona w jakimś określonym celu, trudno na tym etapie dociec w jakim. Czas pokaże. Może jest sposobem na ściągnięcie większych pieniędzy do budżetu państwa.. Brak jawności działania, chociażby zmowa milczenia w sprawie bardzo wysokich podatków od działek budowlanych, musi rodzić podejrzenia.
Tak, rzeczywiście zastanawia brak terenów Zana House na mapie rewitalizacji. Czyżby Panowie wiedzieli o czymś więcej niż reszta? Dlaczego ich tam nie ma skoro rewitalizacja ma być taka korzystna dla społeczeństwa?

Już wkrótce zobaczymy czy społecznie bo Pan Wawer to chyba społecznie nie pracował jako vice burmistrz?!?!
+7
#24 Adam Gębal 18-02-2017 17:17
Szanowna/y Pani/e "you". Byłem za tym żeby programem rewitalizacji objąć całą Gminę a nie za tym żeby rewitalizować całą Gminę. Niby tylko jedno słowo a jaka różnica. Nie będę też ukrywał ,że byłem jedynym przeciwnym przyjęciu Uchwały w tej sprawie . Uznałem, i uważam tak nadal że program jest nie przygotowany a skutki jego wdrożenia mogą mieć negatywny wpływ na rozporządzanie własnością i sytuację finansową mieszkańców ( bez ich wiedzy i zgody).
-2
#23 Tess 18-02-2017 16:39
Najłatwiej jest naskoczyć na p. Romanę, na p. Wawra etc. Dobrze , że komuś chce się jeszcze społecznie pracować. O wielu sprawach byście Państwo nie wiedzieli gdyby nie zaangażowanie w/w osób.
A wracając do tzw. rewitalizacji to jest robiona w jakimś określonym celu, trudno na tym etapie dociec w jakim. Czas pokaże. Może jest sposobem na ściągnięcie większych pieniędzy do budżetu państwa.. Brak jawności działania, chociażby zmowa milczenia w sprawie bardzo wysokich podatków od działek budowlanych, musi rodzić podejrzenia.
Tak, rzeczywiście zastanawia brak terenów Zana House na mapie rewitalizacji. Czyżby Panowie wiedzieli o czymś więcej niż reszta? Dlaczego ich tam nie ma skoro rewitalizacja ma być taka korzystna dla społeczeństwa?
+1
#22 Pytanie 18-02-2017 14:41
Cytuję henryk:
Cytuję marian:
Żeby mieszkańcy informowali radnych?!?!
Za co biorą pieniądze w urzędzie?!
Po co prawnicy?
To o podatkach księgowa nie wie?
KOMPROMITACJA

Straszne radni nie wiedzą za czym głosują, wcześniej w dniu 1 grudnia 2016 roku głosowali nad stawką podatku dle terenów rewitalizacyjnych jak mniemam bez zastanowienia, wstyd Państwo radni, uwarzajcie żeby wyroku śmierci na siebie nie przegłosować

AA może to specjalnie nie są informowani?
+3
#21 wolf 18-02-2017 13:56
Cytuję grymas50:
Cytuję obserwator:
Cytuję grymas50:
Te projekty to potwierdzenie PRAWDY PiS
" Polska w Ruinie" ?

Skąd człowieku w tobie tyle żółci?


haha. To Ty stanawi9asz mi minusy.

U mnie żołć ?
Jeszcze raz przestudiuj gościec i ciao
lo człowieka.
Dlaczego , " że PiS"?. No bo WSZYsTko niby podlega rewitalizacji, a własnie PiS gada o wszelakim AUDYCIE.
Odnosnie Agencji... . Toć to jedna z najbardziej , jak sie okazało, skorumpowanych " dobrodziejstw. No jest LEPSZA. Ta od majatku koscielnego.
Napisalem: " gdzie nie rewitalizować". Widziałeś mapki ? Rewitalizować wszędzie ?.
Pani Romana słusznie to wytknęla.

Bez wojny domowej tego nie rozwikła.
+3
#20 krzysztof 18-02-2017 13:39
Cytuję henryk:
Cieszę się, że wkońcu esterka przestanie straszyć, jeśli nie budżet gminy zyska na podatku, a pamiętacie jak kiedyś starych kawalerów "bykowe" obowiązywało, w Polsce przydałby się znów taki podatek np 100 zł/mc, taka mała rewitalizacja społeczeństwa oczywiście zwolniłbym z niego homoseksualistów

Dla jednych 500+ dla innych 100- super puknij się w czółko

Dodaj komentarz