Wydrukuj tę stronę

Stanisław Franciszek Leszczyński Honorowym Obywatelem Miasta

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

W najbliższą sobotę odbędzie się uroczystość nadania tytułu Honorowego Obywatele Miasta Kazimierza Dolnego Stanisławowi Franciszkowi Leszczyńskiemu. Z tej okazji zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica na budynku przychodni zdrowia w Kazimierzu Dolnym.

Stanisław Leszczyński (1915-2001) pozostaje zapisany w kartach historii Kazimierza Dolnego jako lekarz, który niestrudzenie niósł pomoc chorym i potrzebującym, o każdej porze dnia i nocy. Przy ul. Lubelskiej zorganizował także opiekę zdrowotną, w tym izbę porodową, powstałą w 1948 roku. Była to pierwsza tego typu placówka na Lubelszczyźnie. W przychodni funkcjonowała poradnia dziecięca a w okresach letnich tzw. mały szpitalik dziecięcy i dla niemowląt. Te udogodnienia radykalnie zmniejszyły śmiertelność dzieci. Dzięki Leszczyńskiemu powstała w Kazimierzu poradnia przeciwgruźlicza i gabinet radiologiczny z aparatem rentgenowskim. Doktor podjął się misji walki z gruźlicą, zwłaszcza wśród dzieci. W miejscowych szkołach organizował przeglądy stanu zdrowia uczniów i edukował rodziców, jak dbać o zdrowie i higienę.

Doktor Leszczyński był aktywnym lekarze, społecznikiem i naukowcem. Kazimierz opuścił w roku 1962, by dalej jako już doktor pracować w Centrum Kształcenia Podyplomowego Wojskowej Akademii Medycznej.

Interesujące pozostają również lata jego wczesnej młodości, w okowach wojennych. Już w czasie kampanii wrześniowej jako student Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warszawskiego pracował w wojskowym Szpitalu Ujazdowskim. Tam też rozpoczął działalność konspiracyjną. Od sierpnia 1940 do marca 1941 roku pracował w szpitalu w Puławach, a od lipca 1941 roku przybywa jako lekarz do Kazimierza Dolnego, w którym pozostaje do września 1944 roku. Następnie zostaje wcielony do V Brygady Saperów Wojska Polskiego. Swoją przynależność do Armii Krajowej zataja. Po wojnie wraca do Kazimierza w 1946 roku i niestrudzenie od podstaw organizuje opiekę medyczną w miasteczku.

Z wnioskiem o nadanie pośmiertnego tytułu Honorowego Obywatela Miasta Kazimierza Dolnego wystąpiło Towarzystwo Przyjaciół Miasta Kazimierza Dolnego, z inspiracji Waldemara Siemińskiego. Ta cenna inicjatywa, pozytywnie rozpatrzona została przez Radę Miejską w Kazimierzu Dolnym na sesji w dniu 1 września 2017 roku.

W niedzielę będziemy przeżywali kolejną ważną uroczystość odsłonięcia kamienia upamiętniającego rozbicie posterunku Milicji Obywatelskiej przez oddział Delegatury Sił Zbrojnych dowodzony przez majora cichociemnego Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” 19 maja 1945 roku.


Romana Rupiewicz

(w treści artykułu zostały wykorzystane fragmenty wniosku Ewy Wolnej - Przewodniczącej Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki, skierowanego do Piotra Guza - Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym)

PS. Zachęcam do zapoznania się z artykułem poświęconym dr Leszczyńskiemu, jaki został opublikowany na łamach Brulionu Kazimierskiego (do pobrania)


Czytany 3215 razy