Wydrukuj tę stronę

Kazimierz dla każdego. Konstytucja !

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Inspiracją do mojego komentarza, jest wpis  burmistrza Pomianowskiego na Facebooku.

Oto jego treść.

 "Drodzy Mieszkańcy,

handel w naszym mieście musi zostać uporządkowany - dziesiątki, setki razy słyszałem od Państwa wypowiedzi w tym duchu, szczególnie dotyczące ul. Nadwiślańskiej i Małego Rynku. Jestem zdeterminowany do zmian mimo oporu grupy osób, co chyba w ostatnich dniach wyraźnie można było zobaczyć. Czy ten opór podyktowany jest czyimś dobrem czy wyłącznie polityką to Państwo sami ocenicie!

Rozumiem, że rozwiązania, które wypracujemy nigdy wszystkich nie zadowolą. Ale warto, krok po kroku zmieniać centrum, jeśli chcemy aby inaczej niż dotychczas korzystać chociażby z Nadwiślańskiej czy z Małego Rynku. Trzeba szukać kompromisów, bo inaczej Kazimierz wbrew Waszym oczekiwaniom, których zdanie jest dla mnie najważniejsze, nie będzie się zmieniał na lepsze, a niektórzy, korzystający z naszej gościnności dalej będą robić to co im pasuje i jest wygodne…

Jestem otwarty na wszelkie sugestie Państwa. Dziękuje z góry wszystkim, którzy będą chcieli naprawdę pomagać w procesie zmiany oblicza handlu w Kazimierzu. Zdaję sobie sprawę, że niektóre osoby jak zwykle będą tworzyć niezdrową atmosferę i rozsiewać plotki. Ja mogę Państwa zapewnić, że wszelkie nowe rozwiązania będę konsultować z Mieszkańcami. A dzisiaj jeszcze życzę Państwu chwili oddechu i odpoczynku w pierwszych majowych dniach."

Jak już pisałem, burmistrz Artur Pomianowski w marcu tego roku bez słowa przyjął stanowisko Rady Miejskiej,  że uporządkowaniem handlu  w mieście zajmiemy się kompleksowo. Podobnie jak to ,że  wspólnie  rozwiążemy problem melexów, dorożek i ogródków kawiarnianych. Nikt z radnych nie miał co do tego wątpliwości.

 Pisałem o tym kilkakrotnie . Pisał także na stronie Z-Rynku.pl Krzysztof Wawer .

http://www.januszkowalskikazimierz.pl/z-miasta/z/1865-co-dalej-z-handlem-ulicznym.html

http://www.januszkowalskikazimierz.pl/z-miasta/z/1863-komisje-rady-miejskiej-przeciw-likwidacji-handlu-na-ulicy-nadwislanskiej.html

http://z-rynku.pl/2019/03/dyskusja-radnych-o-problemach-miasteczka-handel-melexy-i-niszczenie-wawozow/

 Burmistrz  w ciągu miesiąca zignorował stanowisko Rady. Przy pomocy swojego zaplecza politycznego - zamożnych i  wpływowych  osób, lokalnych dziennikarzy ,itp. - instrumentalnie wykorzystał prawo a raczej możliwości.

Z dnia na dzień – wprowadzając pod obrady projekt uchwały zakazującej handlu na ulicy Nadwiślańskiej  - planował pozbawić ludzi pracy – po wejściu uchwały w życie -, pozbawiając tym samym środków do życia wielu rodzin. Jego radni o tym nie mówią,  media pro burmistrzowe o tym nie piszą. Podobnie jak opinia publiczna milczy na temat słów burmistrza dzielących ludzi na sorty…

 Idealnie wpisują  się w „kazimierskie klimaty” słowa piosenki Kazimierza Grześkowiaka  „ Bo nieważne, czyje co je, Ważne to je, co je moje!”

Odnosząc się merytorycznie do problemu handlu w mieście. Co na temat handlu mówi prawo, czyli mpzp.

  • ul Rynek zapisy w mpzp KX – ciągi piesze ,łącznie z podcieniami. Patrz rys. poniżej .
  • Bez tytułu

Plan mówi ,że na Rynku jak i w podcieniach jest ciąg pieszy.Jak podcienie wglądają widzimy,jest handel,który uniemożliwia w podcieniach ruch pieszych.Ale  o tym sza.... Fakt ten burmistrzowi nie przeszkadza. Likwidując handel na Nadwiślańskiej władza instrumentalnie wykorzystała  prawo, pozwalając  swoim na więcej niż innym, wbrew  mpzp.

Nie inaczej jest z ogródkami. Oto wypis z mpzp. Patrz rys.2 .

plan ogródki

Miejscowy plan  zagospodarowania przestrzennego wprost mówi o ograniczeniu ekspansji ogródków kawiarnianych w Rynku . Mimo to pan burmistrz zezwala   swoim... na lokalizowanie ogródków kawiarniany  - na dodatek w rejonie drogi pożarowej.

Panie burmistrzu jeśli jest inaczej niż ja to przedstawiam, czekam na komentarz.

ul. Mały Rynek patrz rys. 3 plan dopuszcza handel.

mały Rynek

Jednak od lat panuje tam bałagan. Burmistrzowi i radnym chaos nie był problemem.  Mimo to burmistrz i poddani…jego zajmują się manualną  redukcją  konkurencji w mieście, a realny problem handlu w mieście  odkładany jest na bliżej nieokreślony czas. Za takie standardy państwa prawa, to ja dziękuję.

 I krzyczę . KONSTYTUCJA.

J.K

Czytany 1224 razy