Wydrukuj tę stronę

Burmistrzowie - inżyniery, jak wam nie wstyd !

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Pamiętamy wszyscy ogólnopolski temat związany z utwardzaniem kazimierskich wąwozów. Pomijając aspekt zasadności betonowania cennych przyrodniczo miejsc, ujawnił  się wówczas brak wiedzy burmistrzów na podstawowym poziomie. Chodziło o  nieumiejętne przygotowanie inwestycji. Pycha i niekompetencja kosztowała Nas setki tysięcy złotych.

Od kilku tygodni na ulicy Góry trwają prace przy remoncie drogi. Wylany  został  „dywanik asfaltowy” . Początkowo roboty  przebiegały niezwykle sprawnie.

Z czasem okazało się ,że szybkie zakończenie inwestycji nie jest tak oczywiste. Wyszło na jaw - co niemal zawsze towarzyszy przy wszystkich inwestycjach gminnych - ,że prosta inwestycja drogowa została niewłaściwie  przygotowana.

Projekt na remont drogi wykonany został jeszcze w 2017 r . Jak można było się spodziewać inżynierowie budowlani – a takich mamy w osobach burmistrzów – nie przyjrzeli się sprawie,mimo ,że czasu było aż nadto .

Obraz ignorancji ukazuje pismo burmistrza - „ odpowiedzi na zapytania „ oferentów .

Jak widać pod dokumentem  podpisał się sam burmistrz Artur Pomianowski . Wykluczył możliwość wymiany krawężników - mimo,że znał zagadnienie . Kilkakrotnie podczas obrad Rady Miejskiej uczulałem na sprawę odwodnienia  ulicy Góry.

Było  to o tyle istotne ,że w przeszłości były z tym olbrzymie problemy. W dwóch miejscach zapadła się jezdnia, ponieważ dotychczasowe odwodnienia nie spełniały swojej funkcji przy znacznych opadach .

Moje  obawy szybko rozwiał wiceburmistrz D. Wróbel ,który zapewnił ,że dokumentacja jest właściwie przygotowana. Niestety jak można było się spodziewać było dokładnie odwrotnie. 

Obecnie  po wylaniu asfaltu  wody deszczowe z impetem wdzierała się na posesje .

 Zaniepokojeni i sfrustrowani mieszkańcy alarmowali władze , słusznie domagając się wykonania krawężników. 

 W pośpiechu zlecono dodatkowe prace, wbudowując niezbędne krawężniki. Niestety tylko tam, gdzie życzyli sobie tego mieszkańcy. Koszty z tym związane będą niebagatelne, sięgną bowiem dziesiątek tysięcy złotych, które   w całości pokryje budżet gminy. Jaką zapłacimy ostatecznie cenę dowiemy się po zakończeniu inwestycji ,ponieważ dodatkowe zadanie będzie rozliczane kosztorysem podwykonawczym. 

Tak więc po raz kolejny mamy do czynienia z lekceważeniem elementarnych zasad przyzwoitego zarządzania . Jest takie przysłowie „ jak nie potrafisz nie pchaj się na afisz”. I tym mało optymistycznym cytatem zakończę.

Poniżej załączam lekturę  do naszych inżynierów. Przeczytajcie panowie o tym,czym  są roboty  dodatkowe. Ponieważ w innym przypadku mamy do czynienia z dzieleniem zamówienia ,a to może się okazać łamaniem prawa. 

Dla nie inżynierów wyjaśnię ,że roboty dodatkowe ,  to takie prace, których  nie da się przewidzieć podczas projektowania i przygotowania inwestycji. Czy nie można było przewidzieć wymiany krawężników? 

 https://www.blogprzetargi.pl/kategorie/umowa-tresc-i-zmiany-zawartej-umowy/nabywanie-dodatkowych-robot-budowlanych-od-dotychczasowego-wykonawcy

Życzę miłej lektury.

J.K

Odpowiedzi na pytania zmiana SIWZ zmiana terminu skladania ofert 07.11.2019r. 01

Odpowiedzi na pytania zmiana SIWZ zmiana terminu skladania ofert 07.11.2019r. 02

Odpowiedzi na pytania zmiana SIWZ zmiana terminu skladania ofert 07.11.2019r. 03

Odpowiedzi na pytania zmiana SIWZ zmiana terminu skladania ofert 07.11.2019r. 04

Czytany 3200 razy