Magiczne krajobrazy,czyli Kazimierz XXI wieku.

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Na oficjalnej stronie Urzędu Miasta został zamieszczony interesujący artykuł na temat konkursu na kamieniołom kazimierski. Zamieszczam dwa cytaty, zachęcam do przeczytania i komentowania.W moim odczuciu zwycięska praca plus ma taki, że umożliwia „dodawanie”, ewentualną dalszą ingerencję lub zmianę funkcji w zależności od potrzeb, które mogą pojawić się w przyszłości. Nie wymaga budowania czegoś od początku do końca. Ale tak jak zostało powiedziane na otwarciu wystawy: ile osób w Kazimierzu, tyle pomysłów na kamieniołom. Prof. Królikowski na otwarciu podkreślił, że praca ta ma dobrą dyspozycje przestrzeni, i z tym się zgadzam.

 

Wobec toczącej się od lat dyskusji na temat zagospodarowania kamieniołomu Burmistrz Kazimierz Dolnego zdecydował ogłosić konkurs na opracowanie programu użytkowego oraz ogólnej koncepcji przeznaczenia i zagospodarowania kamieniołomu w Kazimierzu Dolnym. Regulamin został napisany w taki sposób, aby w konkursie mógł wziąć udział każdy, kto ma dobry pomysł. Wstępną koncepcję wystarczyło opisać na 2-3 strony. Złożono 31 prac”.

 

I jeszcze jeden cytat:

Zwycięzcy zaproponowali pracę roboczo zatytułowaną „magiczne krajobrazy” lub „sanktuarium cudownych krajobrazów”. Do kamieniołomu wchodzi się przez ogród formalny. Kompozycję dna kamieniołomu zamyka budynek, utytułowany prostopadle do linii Wisły, ulokowany w kącie pod lasem, u stóp Albrechtówki. Budynek ma zielony dach i pełną prostoty fasadę, wręcz o przemysłowej formie. Oczywiście elewacja może być taka lub inna, na tym etapie nie ma to znaczenia. Nie był to konkurs piękności na konkretną budowlę. Ważne, że obiekt jest uniwersalny i wielofunkcyjny, spełniający potrzeby mieszkańców, jest miejscem aktywizującym społeczeństwo do różnorodnych działań. Przed budynkiem znajduje się plac, który może służyć do organizacji koncertów, jarmarków, imprez plenerowych... taka kazimierska agora, z usytuowanym nieopodal zapleczem gastronomicznym (restauracje, kawiarnie). Centrum kamieniołomu stanowi plac o kolistym kształcie, który następnie przechodzi płynnie w dziką, ponad hektarową łąkę, biegnąca już w stronę ulicy Krakowskiej. W przestrzeni przewidziano także ogród sensoryczny i motoryczny, sadzawkę i miejsce przeznaczone na park z rzeźbami plenerowymi. Ten pomysł jest strzałem w dziesiątkę, ma bowiem w Kazimierzu swoje tradycje, przejawiające się w twórczości wielkiego mistrza XX wieku – Stanisława Szukalskiego. Projekt podkreśla walory widokowe, pozwala je odkrywać, a nie zakrywać. Lokalizacja budynku nie zaśmieca przestrzeni, umożliwiając ewentualnie w dalekiej przyszłości zmianę funkcji, jeśli zajdzie taka potrzeba wśród następnych pokoleń mieszkańców. Mankamentem pracy jest słabo rozwiązana potrzeba kąpieliska ogólnodostępnego. Autorzy proponują takie w międzywalu Wisły, której żywioł jest przecież nieobliczalny. Nie ma jednak pracy idealnej, i zawsze każdą trzeba jeszcze dopracować, poprawić. Ta praca stawia na krajobraz a funkcje jej nadane nie są monotematyczne i dominujące”.

J.K

http://www.kazimierz-dolny.pl/miasto/aktualnosci/1913,konkurs-na-koncepcje-zagospodarowania-kamieniolomu-rozstrzygniety.html

Czytany 3718 razy

Komentarze

+3
#2 staszek z mięćmierza 01-08-2015 10:05
Po klęsce modernistycznych koromysł jak nic społecznik dwojga imion zorganizował zakrapianą stypę.
+1
#1 grymas50 29-07-2015 12:28
Ludzie nie piszą, bo oczekiwanie na ukazanie sie komentarza trwa NIEBOTYCZNIE długo, a i ta cenzura jest NIEDORZECZNA.

Dodaj komentarz