Nie nauka, lecz chęć szczera …

Oceń ten artykuł
(14 głosów)

Od czasu kiedy burmistrz Dunia podjął krucjatę przeciwko dotychczasowym formom funkcjonowania szkół wiejskich, w gminie wrze. Zbulwersowane są środowiska nauczycielskie, rodzice są rozgoryczeni. Obawa nauczycieli przed utratą pracy jest oczywista. Niepokój rodziców również, ponieważ tak naprawdę nikt nie zagwarantuje utworzenia stowarzyszenia. Zależeć to będzie wyłącznie od poświęcenia i operatywności członków stowarzyszenia. Sytuacja nie wygląda różowo. Na tych reformach ucierpi fundament edukacji – nauczyciele, oni są najważniejszym ogniwem edukacji. Uwarunkowania techniczne są mimo wszystko drugorzędne. Niezrozumiałe jest zatem to, że burmistrz organizując spotkania z mieszkańcami zapewnia, że na reorganizacji placówek oświatowych (czytaj: likwidacji szkół) nie stracą dzieci, a jedynie nauczyciele. Nie chcę cytować burmistrza, bo nie w tym rzecz, ale mówienie „kujmy żelazo póki gorące” jest nie na miejscu.Taka reorganizacjawpłynie na poziom nauczania,dlategonajbardziej ucierpią dzieci! Czy zatem o to chodzi?

W miejscowościach gdzie zagrożone są szkoły, ludzie się mobilizują i zapowiadają protesty. Jaki to wywrze wpływ na postępowanie radnych przy podejmowaniu uchwały? Tego nie wiemy. Jedna rzecz w tym wszystkim pociesza: rada nie jest „jednomyślna”. Inna dobra wiadomość to ta, że szefową komisji edukacji jest Pani Ewa Wolny. Wierzę, że zdrowy rozsądek zwycięży i na temat szkół i rozwiązywania ich problemów będziemy debatować nie dwa tygodnie, a cały rok. Tematu szkół nie da się panie burmistrzu sprowadzić do poziomu „debaty” na temat psich odchodów. Smutne zaś jest to, że przed wyborami burmistrz zapewniał, iż likwidacja szkół wiejskich to kłamstwo. Kto kłamał, palcem wskazywać nie trzeba. Wszytko teraz leży w rękach ludzi i radnych. O tym, czy ukaże się mój tekst pt. „Rozwaga radnych - górą”, czy „Niezaradna rada” - zobaczymy.

Przy okazji warto przypomnieć dwa wydarzenia z historii: znaczenie edukacji wczasie okupacji, gdzie nie istniała administracja państwowa a istniało tajne nauczanie. Inny, ważny epizod (w kontekście II wojny światowej) stanowiła wypowiedź Winstona Churchilla: "nie mam nic do zaoferowania, tylko krew, trud, łzy i pot". Obywatele mogli być pewni, że władza będzie z nimi w tych trudnych czasach, to najważniejsze Panie Burmistrzu.

J.K.

P.S.

Terminy spotkań Radnych z rodzicami dzieci uczęszczających do szkół gminnych:

w dniu 18 lutego 2011 r. (piątek)

- o godz.16.00 w Szkole Podstawowej w Rzeczycy

- o godz.18.00 w Szkole Podstawowej w Dąbrówce

 

w dniu 19 lutego 2011 r. (sobota)

- o godz.10.00 w Szkole Podstawowej w Bochotnicy

W spotkaniach uczestniczyć będzie Pani Elżbieta Tołwińska-Królikowska, Wiceprezes Federacji Inicjatyw Oświatowych.

Czytany 8915 razy

Komentarze

0
#51 radny 16-06-2011 17:40
ja uważam,najlepiej nie ruszać tego gruzowiska a dzieci przenieść do :lol: Puław
0
#50 Grymas50 20-05-2011 19:10
"
0 #41 max 2011-02-22 18:17
kolego rozwiń się bo nie nadążam za twoim tokiem rozumowania"
To pytanie maxa,
Zastanawialem sie odnosn ie ewntualnej odpowiedzi na pytanie z poniższego komentarza. Przeczytaj go./ chodzi o szkolne sympozjum i pytanie/
+1
#49 Grymas50 20-05-2011 19:06
Ziutek napisał:"o stan finansów gminy obniży swoje pobory?"
Wielokrotnie pisałem. Panie Burmistrzu, te 1000 zł /na starcie/ Pana ubeswłasnowolniły.
+2
#48 ziutek 20-05-2011 17:46
Pan Burmistrz szuka oszczędnosci i czyni to tylko i wyłącznie w oświacie. Przecież za coś trzeba wybudować ten najdroższy w regionie szalet za 1.3 miliona złotych... A może Pan Burmistrz w trosce o stan finansów gminy obniży swoje pobory?
+1
#47 DarEk 20-05-2011 17:01
To co dzieje się z w zespole szkół jest zatrważające,pan burmistrz pokazuje prawdziwe swoje oblicze,człowieka zakompleksianego,bo tak zachowują się osoby które zamiast łożyć na edukację,budują drogi,parkingi i oczyszczalnie ścieków dla swoich kolesi. .Ktoś na tym blogu napisał,że burmistrz powróci do likwidacji szkół.I to jest prawda.Jak się wydaje tylko zlikwidować,pozbawić pracy nauczycieli, a problem sam się rozwiążę-pozostawić wątpliwej klas "pedagogów" i problem się rozwiąże sam
+1
#46 anna 20-05-2011 15:55
Brawo kolejne oszczędności, a nasze dzieci z kl 1 będąc w 2 klasie- wrzesień 20011 będą przeżywały stres bo burmistrz nagle zmienił zdanie i zamiast od września 2010r zrobić jednąklasę pierwszą to pozwolił na to aby dzieci przyzwycziły się do Pani i dosiebie . Coż KIEŁBASA WYBORCZA poskutkowała
+1
#45 fru 02-03-2011 22:24
Ja proponuję, żeby brakujące środki na szkoły wynikające z zbyt małej subwencji poniesli radni i rodzice i problem zniknie. I szkoły dalej będą działały w obecnej formie. będzie zgoda na to? czy tylko rozczenia? Nasza gmina nie jest tu przecież wyjatkiem. Wszędzie niestesty jest za mało dzieci i szkoły w dotychczasowym wydaniu muszą mieć problem i mają, i jedyny ratynek rodzić dzieci.
+4
#44 AAA 24-02-2011 14:41
ARA, masz rację, tylko jak przemówić do pustej mózgownicy Duni? Może trzeba zrobić listę i zacząć zbierać podpisy mieszkańców miasta. Wrzesień tuż, tuż. Ludzie zmobilizujcie się. Ja nie nawołuję do tego żeby Pan Arbuz stracił pracę, niech sobie dalej uczy wuefu, i prowadzi kółka sportowe, ale on się nie zna na prowadzeniu liceum!!!! Czy przyszło mu do głowy, żeby przygotowywać olimpijczyków do olimpiad z biologii czy fizyki? Nie. Nie słyszałam, żeby młodzież naszej gminy startowała w olimpiadach, bo do tego jest potrzebne zaangażowanie dyrektora, który pomoże dzieciom w kontakcie np. z JUNGiem, aby mogły przygotowywać tam prace badawcze. Takich pomysłów jest wiele. Młodzież mamy zdolną, ale trzeba oszlifować diamenty
0
#43 jaś 23-02-2011 19:41
krótka statystyka w ciągu ostatnich czterech lat ubyło ponad pół MILIONA dzieci w wieku szkolnym z ogólnej sumy 2400000 pozostało niespełna 1850000,nauczyciele chcą czy nie muszą się z tym pogodzić pozostają tylko cięcia etatów bo demografia jest nieubłagana
0
#42 Ara 23-02-2011 09:14
JUŻ dawno powinien być wybrany inny nowy dyrektor , w każdej prywatnej firmie , gdyby dyrektor ''rozłożył''jakiś dział na cztery łopatki prezes wylał by go na zbity p.......

Dodaj komentarz