Ożywić Kazimierz- wyścig szosowy oraz MTB

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W dniu 9 stycznia 2015r Kazimierz Dolny na moje zaproszenie po raz kolejny odwiedził Cezary Zamana- ikona polskiego kolarstwa a obecnie znany organizator cyklu imprez rowerowych –Merida Mazovia MTB Marathon. Co skłoniło mojego gościa do przyjazdu do malowniczego Miasteczka nad Wisłą? Z pewnością powodem były rozegrane na naszym terenie, we wrześniu ubiegłego roku, bardzo udane zawody w kolarstwie górskim, które przyjęły się bardzo pozytywnie w światku kolarskim, jak również wśród mieszkańców i przybyłych w tym dniu do Kazimierza gości. Nie był to jednak jedyny powód wizyty.

Już od jakiegoś czasu, widząc w okolicach Kazimierza duży potencjał do uprawiania nie tylko kolarstwa górskiego, ale również szosowego, zachęcałem Cezarego, aby pokusił się również o organizację cyklu imprez na szosie. Tak też się stało.

W tym roku po raz pierwszy w ramach Mazovii odbędzie się na terenie całej Polski cykl pięciu wyścigów szosowych. Po obiecujących  rozmowach z panem burmistrzem Andrzejem Pisulą wszystko wskazuje na to, iż w piątce polskich miast goszczących kolarzy amatorów znajdzie się również Kazimierz Dolny. Będziemy pierwsi na Lubelszczyźnie, gdyż jak dotąd impreza tej rangi i skali nie miała miejsca na terenie naszego województwa! Nie są to jedyne dobre informacje - obok wyścigu szosowego w Miasteczku będzie kontynuowany wyścig MTB.

Kazimierskie imprezy rowerowe zostały wstępnie zaplanowane na czerwiec (wyścig szosowy) oraz wrzesień (wyścig górski). Po raz pierwszy będzie też można oglądać start zawodników popijając kawę lub herbatę w jednym z ogródków usytuowanych przy rynku, co mam nadzieję jeszcze bardziej uatrakcyjni widowisko i przysporzy kibiców. Meta wyścigu, który z oczywistych względów będzie rozegrany poza Kazimierzem  będzie miała zaś miejsce przy szkole kontenerowej.

Głęboko  wierzę, iż kolejne imprezy rowerowe dzięki dużej liczbie zawodników i nagłośnieniu w mediach ogólnopolskich będą miały duże znaczenie w promocji Miasteczka jako wymarzonego miejsca do jazdy rowerem. W mieście żyjącym z turystyki, wszystkim nam powinno zależeć, aby znaleźć i wypracować nową formułę, która przyciągnie dodatkowych turystów. Moją propozycją jest turystyka aktywna, która wprawdzie dopiero u nas raczkuje, ale z uwagi na niezwykłą malowniczość i walory przyrodniczo krajobrazowe są duże szanse aby stała się dominującym segmentem.

Mamy wielką i niepowtarzalną szansę aby za 2, 3 lata Kazimierza stał się  stolicą polskiego kolarstwa i to od Państwa- właścicieli barów, restauracji, moteli, hoteli itd. zależy w dużej mierze czy tak się stanie. Dobry klimat stworzony wokół rowerów z pewnością będzie temu służył. Już dziś osoby prowadzące działalność gospodarczą w Kazimierzu, wzorem przedsiębiorców z innych miast, gdzie rozgrywane są wyścigi, mogą w ramach karty Mazovii oferować licznie przybyłym zawodnikom rabaty i upusty. Osoby zainteresowane udziałem w karcie Mazovii proszę o kontakt mailowy- Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Rafał Suszek  

 

 

Czytany 37 razy

Dodaj komentarz