Janusz Kowalski - bez komentarza. Rozpacz hotelarzy w Karpaczu

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

130 właścicieli pensjonatów chce obniżek podatków. Twierdzą, że hotel Gołębiewski odebrał im klientów.

– Od 15 lat nie było tak tragicznie – mówi Iwona Bulej. Ma łzy w oczach, gdy spogląda na swój pensjonat dla 100 gości. W styczniu miała tylko grupę 24 dzieci na tydzień. Teraz gości zaledwie czterech turystów. – Tak jest niemal w każdym mniejszym pensjonacie – twierdzi.

Hotelarze uważają, że klientów odebrał im wybudowany w Karpaczu hotel Gołębiewski. Uważają go za symbol nieodpowiedzialnej polityki preferującej wielkich inwestorów. – Karpacz stracił swój klimat, zabetonowano miasto – uważa Mirosław Rzepka, właściciel hotelu Malachit dla 50 gości. – Hipermarkety na wjeździe i hotele: Sandra na ok. 600 miejsc, oraz Gołębiewski – moloch, jakiego Polska nie widziała.

W grudniu w pięciotysięcznym Karpaczu hotel Gołębiewski uruchomił 120 z blisko 900 pokoi. Dziś działa już 250. Jak sprawdziła „Rz”, wolne są jedynie pojedyncze pokoje. Na luty istnieje możliwość rezerwacji, ale obłożenie jest już spore. Nocleg z wyżywieniem, w zależności od długości pobytu, kosztuje od 272 do 340 zł za dobę. W pensjonatach mniej: 50 – 70 zł. Ale hotel w cenie oferuje park tropikalny i np. dyskoteki.

– Mniejsze obiekty już świecą pustkami – mówi Rzepka. Jego hotel ma basen oraz sauny, więc gości przyjechało ok. 20 proc. mniej. – Za to hoteliki i pensjonaty bez takich atrakcji mają średnio o 70 proc. gości mniej – zaznacza.

Źli na władze

Dlatego hotelarze napisali petycję do władz Karpacza. Domagają się obniżenia mniejszym hotelom i pensjonatom stawki podatku od nieruchomości. Obecnie wynosi 19,81 zł za metr kwadratowy i zbliżona jest do maksymalnej, ustalonej przez Ministerstwo Finansów.

– Uwierzyliśmy w zapewnienia władz, że Karpacz będzie atrakcyjny, że będą nowe miejsca pracy – mówi Bulej. – Tymczasem będziemy musieli zwalniać personel. Bilans może się okazać ujemny.

Podkreślają, że urzędnicy zapomnieli o inwestycjach w infrastrukturę: przede wszystkim miejski basen lub aquapark, z którego korzystaliby wszyscy turyści, oraz w nowe wyciągi narciarskie. – Ale zamiast dbać o zrównoważony rozwój miasta, priorytetem burmistrza jest zalegalizowanie samowoli budowlanej, jaką jest hotel Gołębiewski – wytyka Rzepka.

Jak pisała wcześniej „Rz”, hotel zbudowano niezgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego. W lipcu 2010 r. władze miasta próbowały dostosować plan do zbyt wysokiego obiektu. Pomysł zablokował jednak wojewódzki konserwator zabytków, a jego decyzję utrzymał minister kultury.

Burmistrz:ja się nie boję

Burmistrz w lokalnych mediach zapowiadał wszczęcie sprawy sądowej, by podważyć decyzję ministra. – Ostatecznie stwierdziłem jednak, że dostosowanie hotelu do przepisów to problem wyłącznie pana Gołębiewskiego – mówi „Rz” burmistrz Karpacza Bogdan Malinowski. – Choć za ten rok zapłaci on 800 tys. zł podatków lokalnych, tyle co reszta zarządców bazy turystycznej w mieście.

Malinowski nie przewiduje obniżenia stawek podatku dla hotelarzy. Ci ostrzegają, że to powód do zorganizowania referendum w sprawie jego odwołania. – Proszę bardzo, nie boję się społecznej oceny – odpowiada. Na 11 lutego zaplanował spotkanie z właścicielami pensjonatów. – Sformułowane w petycji zarzuty, że hotelarze płacą najwyższe podatki, są nieprawdziwe – mówi „Rz”. – Więcej płacą zarządcy w niemal wszystkich kurortach kotlin: jeleniogórskiej i kłodzkiej.

Malinowski zaznacza, że petycja powstała w czasie, gdy ferie miały szkoły ze ściany wschodniej, a stamtąd do Karpacza przyjeżdża niewielu turystów. Nie widzi potrzeby budowania miejskiego basenu. – A w to, że 120 pokoi u Gołębiewskiego spowodowało załamanie w pozostałych hotelach i pensjonatach, po prostu nie wierzę – dodaje Malinowski.

Rzeczpospolita
Czytany 4687 razy

Komentarze

0
#3 grymas50 19-09-2017 16:10
" Fajna, bogata w stylistykę i faktografię "treść. Kto to pisal ?. Minister Szkolnictwa , Jaroslaw Gowin, ma rację. EGZAMINY.
0
#2 Olka 19-09-2017 15:30
Hotel Gołębiewski z lotu ptaka karpacz.net/.../golebiewski-2
0
#1 Swój 13-02-2011 18:54
Niedługo nasi zaczną płakać , ale teraz to juz jest za pozno .

Dodaj komentarz