Na Zielonym Parkingu-szkoła?

Oceń ten artykuł
(14 głosów)

Nie wiem czym kierował się burmistrz, kiedy podjął decyzję budowy szkoły w nowym miejscu, jakim jest Zielony Parking. Podjęta na opak decyzja była sprzeczna z wcześniejszymi zapewnieniami i ustaleniami co do przyszłości szkoły. Burmistrz zapewniał, że do czasu końcowych badań i wydania opinii nie podejmie żadnych konkretnych kroków. Postanowił jednak inaczej. Z dnia na dzień, nie konsultując niczego z Radą zamówił dwie ekspertyzy kosztów szacunkowych dotyczących odbudowy i budowy (w nowym miejscu) szkoły. Starym sposobem, po otrzymaniu kosztorysów i rewelacjami w nich zawartymi nie podzielił się z Radą, utrzymując to w tajemnicy. W uznaniu burmistrza wygrała koncepcja budowy szkoły w nowym miejscu, tam gdzie 10 lat temu miały powstać szkolne obiekty sportowe, inwestycja życia Pana Grzegorza Dunii. Sentyment? Chęć postanowienia na swoim? Burmistrz przyjął najgorszą z możliwych wersji budowy szkoły.

Budowa w nowym miejscu to fatalny pomysł, zarówno pod względem merytorycznym (edukacji młodzieży) jaki i budżetu gminy. Myślę, że to pytanie będą zadawać sobie wszyscy przez długie lata! Ta fatalna decyzja to problem, który odbije się głębokim echem zarówno w edukacji kazimierskiej młodzieży jak również utrzyma przez długie lata problem finansów gminy. Podjecie decyzji o budowie szkoły na terenach o bardzo dużym znaczeniu inwestycyjnym, mogącym tak naprawdę w ostateczności być ratunkiem dla upadającego finansowo miasta, jest czymś niezrozumiałym. Mnie zastanawia łatwość z jaką burmistrz przepchnął tę chorą ideę. Na nadzwyczajnej sesji nie zadano ani jednego pytania (poza drobnymi wyjątkami), o powód takiej decyzji. To przykre, że Rada jest tak infantylna. Burmistrz jak zwykle i jak zawsze otrzymał to co chciał. Przyjmując ustalenia PINB w Puławach wiemy, że uszkodzeniu uległo ¼ istniejącej szkoły, licząc co ważne, że ¼ to łącznie z ewentualnym rozebraniem całego skrzydła, co wcale nie jest takie pewne i przesądzone, nie ma na razie ekspertyz. Koszta wg ekspertów burmistrza wynoszą 16 mln, odbudowa starej szkoły łącznie z generalnym remontem całego obiektu. Koszt budowy nowej szkoły to 23 mln zł, przyjmując wartość gruntu to suma około 40 mln złotych. Przy czym w przypadku odbudowy szkoły mamy do czynienia z tzw. wersją full wypas tj. odbudową szkoły wraz z kapitalnym remontem uwzględniającym normy i przepisy obecnie obowiązujące. W przypadku budowy szkoły w nowym miejscu to brak sali gimnastycznej i basenu, a nawet jak chodzą słuchy stołówki (sic!). Nie ma sensu zadawać sobie pytań, dlaczego tak postępuje burmistrz, to sprawa dla psychologów i socjologów . Niestety nasz włodarz właśnie tak, nieracjonalnie postępuje przy każdej większej inwestycji. Fatalne decyzje burmistrz podejmuje wbrew logice i podstawowym zasadom ekonomii. Takie działanie jest wynikiem arogancji i kompleksów, zaś z drugiej strony kompletnym brakiem wyczucia potrzeb naszego miasta, czyli podstawowych cech jakie powinien posiadać burmistrz. Tymczasem w ostatnim dziesięcioleciu przez właśnie fatalne decyzje miasto spychane jest na margines, wyzbywa się majątku a kierunek w jakim zmierza pcha go w przepaść zapomnienia i upadku. Takie postępowanie burmistrza (nagła decyzja o powołaniu nadzwyczajnej sesji) miesiąc po katastrofie, była działaniem stricte „pijarowskim”, skupionym na zdobyciu poklasku, a z drugiej strony odwróceniem uwagi od dramatu związanego z samym wybuchem i zapewne wieloma zaniedbaniami (kazimierska szkoła nie stanowi wyjątku). Sesja nadzwyczajna była sesją specyficzną, jak nigdy wcześniej wice wojewoda, dziennikarze, T - mającą na celu wywarcie presji psychicznej na radnych, ponieważ odpowiedzialność za losy szkoły to bardzo duża sprawa. W tym wszystkim zastanawia mnie co innego. Jak to się dzieje, że burmistrz znajduje czas na omówienie na komisji nowej gazety burmistrza (papierowa wersja Kazimierskiego Kundelka), a nie znajduje czasu na omówienie sprawy szkoły, ranga problemu jest tak duża, że nie ma porównywalnego problemu w historii miasta. Na omówienie zagadnienia kazimierskiego logo poświęcono niemal cały dzień, a na sprawy dotyczące szkoły przeznaczono 2 godziny, to skandal. Przecież odbudowa szkoły to największa w historii miasta inwestycja publiczna. Inwestycja, która w przyszłości przełożyć się musi na efekt wykształconej młodzieży. I na tak ważną inwestycję poświęca się dwie godziny (sic!).To wszystko musi zastanawiać. I nie bez podstaw ludzie zastanawiają się, czy czasami ktoś…. nie chce na trupach szkoły zrobić interesu.

 

Całą istotą sprawy jest brak dyskusji publicznej, i brak wsłuchania się w potrzeby i oczekiwania rodziców i młodzieży. Mieszkańcy są ignorowani. Obecnie edukacji kazimierskiej daleko do wysokiego poziomu, co poświadczają niskie wyniki testów gimnazjalnych, słabe matury, głównie o podstawowym zakresie i słaba zdawalność na oblegane kierunki studiów renomowanych uniwersytetów. O naszej młodzieży się nie myśli, a mam wrażenie jedynie o kampanii politycznej zbudowanej na ruinach szkoły. Co jest przyczyną kiepskiej edukacji? I czy tę przyczynę zlikwidują nowe super budynki? Owszem, warunki są ważne, ale może zanim podejmie się jakiekolwiek decyzje warto byłoby przemyśleć aspekty takie jak całkowite rozdzielenie liceum od szkoły podstawowej i gimnazjalnej... Może chwilowo warto wykorzystać budynki już istniejące w granicach gminy. Może warto zastanowić się nad tym problemem, a nie brnąć w konformizm.

J.K.

         

Czytany 4805 razy

Komentarze

+2
#20 Andrzej 24-07-2011 07:30
@małojec gazeta kazimierska nie upadnie przez fakt zamieszczania ogłoszeń o sprzedaży gminnych nieruchomości... ;-)
+2
#19 małojec 24-07-2011 07:09
Informacje zawarte na blogu muszą być solą w oku ekipy burmistrza Grzegorza Dunii.W innym razie nie byłoby jazgotu takiego (Tadeusz i inni).Nie mówiąc portalu...jedynie słusznym -(to strona poświęcona historii i tradycjom Kazimierza oraz postaciom z nim) związanym,wspierający Dunię wywiadami o ściekach itp,teraz po śmierci Kazimierskiego Kundelka-pustka- wiec radni burmistrza z towarzystwem..... wymyślili gazetę Trybunę Ludu (czytaj gazeta Kazimierska).W mojej ocenie podzieli los Kazimierskiego Kundelka.
+4
#18 KAKA 22-07-2011 23:23
@ Tadeusz. Co to są cytuję " ambucje "? Masz czelność pisać że to dla "niedorozwojów" a ty co swoją pisownią reprezentujesz. Jaki poziom ? Z której klasy? Trzeba się wysilić żeby zrozumieć twoją wypowiedź.
+7
#17 Andrzej 22-07-2011 07:10
@Tadeusz z twoim poziomem to tylko do kazimierskiego kundelka pisać. Ups zapomniałem że kundelek upadł,ale to nie dziwne jak się na niczym nie zna, a jedyne co się potrafi to obikiwać nogawki prymitywnymi epitetami...
+5
#16 daniel 20-07-2011 13:23
Tadeusz to co pizesz jest żałosne ty jesteś żałosny bo nikt tu nikogo nie obraża poza tobą troche kultury by ci się przydało bo wstyd :-x Z Irkiem akurat się zgodze bo widać że pan Janusz chce pomagać mieszkańcom i interesuje się sprawami których gdyby nie on niepoznalibyśmy także ludzie troche szacunku i dobrego wychowania braknie na tym blogu.
+1
#15 Grymas50 20-07-2011 10:05
Tadeusz napisał:"....ale to dla garstki niedorozwojówww to chyca ale nie dla ogólu Gminy..... a tam dużo i mądrych ludzi, więc czekamy "
Dzięki. POZNAŁEM dwoje NIENIEDOROZWOJÓW tj Irka i oczywiście Tadzia.
Boże, że tacy ISTNIEJĄ. DLACZEGO? Boże. Wiem, że nie odpowiesz, ale ZRÓB COŚ.
-9
#14 Tadeusz 20-07-2011 09:34
Proszę J.K na burmistrza ha ha co ty wypisujesz zaraz łyknie temat i zacznie kampanie , on myśli że robi dobrze tzn.j.k , zaleczony , niedoleczony pan i tyle mitoman i krytyk wszystkiego bo tak najlepiej i najprościej ie daj BÓG aby ten policmajster po SB wystartował bo kabaret byłby niazły , tupet ma i ambucje skąd to się w taki prostakach bierze ? skąd? to pozostałości po SB tam nakładli dużo do pustego łb....a i tak pozostało już ! j.k już robi pod siebie gierke - blog , dyskusje ale to dla garstki niedorozwojówww to chyca ale nie dla ogólu Gminy..... a tam dużo i mądrych ludzi, więc czekamy na cyrk i kapanie wyborczą radnego!obiecuje że zaprosze kononowicza -obiecuje i doprowadzę do debaty z j.k bo to ten sam poziom inteligencji politycznej.........
+3
#13 irek 20-07-2011 09:04
Do Renatki// po pierwsze mylisz się żę pan Dunia wygra następne wybory , bo już zadużo osób się domaga referendum w jego sprawie no ale to niedziwi , widząc co się dzieje w naszej gminie.Po drugie być możę pan Janusz jest ostatni raz radnym bo on by się lepiej nadawał na burmistrza gdyż bardziej interesują go mieszkańcy nż obecnego ,i niewiem na jakiej podstawie nazywasz ludzi wpisujących swoje posty głupimi , przynajmniej na tym blogu mieszkańcy mogą wyrazić swoje opinie bo normalnie władza nie słucha mieszkańców.Więc jak ty niemasz nic ciekawgo do napisania to nie pisz nic.POZDRAWIAM CIĘ SERDECZNIE ;-)
-3
#12 RENATKA 19-07-2011 23:25
Wam to nic nie pasuje , i tak zle i tak! to odwieczny problem , głupich ludzi którzy tu wypisują głupoty, a DUNIA wygra i te i następne wybory i kolejne jeszcze też!j.k ostani raz jest radnym bo będzie skazany wyrokiem Sądu za moles.. pewnej pani , która powoli zaczyna gadać .....a ma o czym....i już nie boi się....
+7
#11 xxx 19-07-2011 21:19
ja myślę że ta prowizoryczna szkoła w kontenerach będzie znacznie dłużej związana z kazimierzem niż nasz burmistrz burmistrz się zmieni po wyborach a kontenery zostaną.

Dodaj komentarz