Co dalej z boiskiem cmentarnym przy szkole?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Działka na której obecnie zlokalizowane jest  boisko szkolone, to teren byłego cmentarza  żydowskiego. Problem wyeksponował w 2018 r Meir Bulka, potomek kazimierskich Żydów.

Od tamtego czasu władze Kazimierza kilkukrotnie zasiadały ze stroną żydowską do rozmów.

Chodziło i chodzi nadal o upamiętnienie ,godne i właściwe , miejsca ważnego nie tylko dla żydów. Chodzi bowiem o teren cmentarza. W każdej kulturze miejsce takie jest czczone i szanowane.

Pomimo upływu czasu władze miasta nie kwapią się do załatwienia sprawy. Strona żydowska zaproponowała nawet kupienie działki od gminy, wychodząc naprzeciw rozwiązania problemu braku boiska szkolnego, które mogłoby powstać na „zielonym parkingu”.

W czerwcu Michał Stachyra wraz z grupą społeczników zainicjowali powstanie na zielonym parkingu Skateparku i boiska typu orlik. W tej materii także cisza. Rada Miejska żyje od sesji do sesji i za każde posiedzenie podatnik wypłaca radnym po 300 zł tytułem diet co daje  4500 zł na posiedzenie, które niejednokrotnie trwało mniej niż godzinę. Nie mówiąc o burmistrzu który przytula co miesiąc niemal 20 tyś zł. Jednak od czasu do czasu za sprawą kultury żydowskiej można „nieźle” się promować . Nie tak dawno burmistrz Pomianowski na swoim fejsie  tak się promował : „ To był strzał w dziesiątkę! Reaktywacja Festiwalu Klezmerskiego okazała się sukcesem i już dziś wiemy, że festiwal ten na stałe zagości w kalendarzu kazimierskich imprez, jako nierozerwalnie złączony z miasteczkiem, jego historią i tradycją. Przez ostatnie dni na kazimierskim Rynku królowała muzyka klezmerska, a w różnych zakątkach miasta odbywały się warsztaty, spotkania, pokazy filmowe. Dziękuję wszystkim gościom festiwalowym za obecność i żywiołowy odbiór. W krótce  Pardes Festival - Spotkania z Kulturą Żydowską Kazimierz Dolny/Janowiec. Równolegle w tym samym czasie  burmistrz zafundował „Skrzydła nad Kazimierzem”. Podobno ma to symbolizować militarne zapędy Izraela. Komentarz chyba zbędny. Nie wiem  jakich już argumentów użyć  aby zawstydzić nasz samorząd.  Myślę ,że to jedyna droga aby zaśniedziałe i zgnuśniałe  towarzystwo zaczęło racjonalnie myśleć i  wzięło się do roboty.

J.K   

czytaj także:

https://www.januszkowalskikazimierz.pl/z-miasta/z/1021-kosci-kazimierskich-zydow-wolaja-o-upamietnienie.html

https://www.januszkowalskikazimierz.pl/z-miasta/2316-czy-burmistrz-kazimierza-ws-zydowskiego-cmentarza-gra-na-zwloke.html

https://jewish.pl/pl/2021/03/01/kazimierz-dolny-konflikt-z-cmentarzem-w-tle/

J.K   

  

kirkut1

kirkut2

skate1

skate2

weglow1

weglow2

Czytany 2208 razy

Komentarze

+5
#60 Ròu wán 07-09-2022 13:29
Cytuję pulpecik&świderek:
My tu gadu, gadu, a tymczasem rzadzacy przygotowują ustawę, która będzie rewolucja w pobieraniu renty planistycznej. W myśl nowych przepisów zapłacą wszyscy - 30% wzrostu wartości od samego faktu przekształcenia gruntów. No to teraz już wiem dlaczego w Kazimierzu burmistrz wstrzymuje przekształcenia... Wszystko w trosce o gminne finanse... Pytanie tylko co na to byznesmeni mający hektary przekształconych działek...?
edgp.gazetaprawna.pl/.../...

Przecież burmistrz nie wstrzymuje tylko idzie po będzie bo chce wielu za wszelką cenę zadowolić naginając wszelkie granice przyzwoitości. A potem dziwi się że wojewoda tego nie puszcza. Co może zrobić żeby próbować wyjść z twarzą? Zwalić na aktywistów
Jak tak dalej będzie robił to przyjdzie ta renta planistyczna i biznesmeny będą w plecy te 30% czego im szczerze życzę. 30% to i tak za mało powinno być ze 60% z możliwością rozpisania na raty. Wtedy była by szansa racjonalnego zarządzania przestrzenią zamiast "zarabiania" na przekształceniach.
+1
#59 Nikczemniuk 07-09-2022 11:35
Cytuję 13 piętro:
Panie Burmistrzu. Czy pan wie, jaka rolę ta funkcja winna spełniać. Pan ma OBOWIAZEK udzielać nam informacji ważnych dla nas. Od wielu dni proszę pana by powiedział nam, czy wegiel ze składu w Bochotnicy jest do sprzedaży. Spełnia pan swoje SUKCESY pisząc o nich na fb / strzelanie, żeglarstwo i takie inne/. O węglu pan milczy.

"Cała dystrybucja węgla centralizuje się, przeżywaliśmy to już w czasach PRL. Polskę czeka zamykanie składów i zwalnianie ludzi. Dlatego jak dostajemy szereg pytań od firm lokalnych opierających swoją produkcję na węglu, to nie jesteśmy w stanie im odpowiedzieć, kiedy i czy ten węgiel im dostarczymy - mówi money.pl Zbigniew Krupski, wiceprezes Polskiej Izby Sprzedawców Polskiego Węgla."


CO SIĘ MARTWISZ PAN PREMIER ROZWIĄZAŁ PROBLEMY Z WĘGLEM
bankier.pl/.../...
W SUMIE TAK JAK W PAŃSTWOWEJ SŁUŻBIE ZDROWIA UMAWIASZ SIĘ WE WRZEŚNIU 2022 ROKU NA PILNĄ OPERACJĘ I JUŻ W PAŹDZIERNIKU CIĘ OPERUJĄ OCZYWIŚCIE W ROKU 2023 JAK DOŻYJESZ :)
JA MAM LEPSZĄ PROPOZYCJĘ ZACIŚNIJMY ZĘBY (JAK TO POWIEDZIAŁ NASZ PREZYDENT) I WYTRZYMAJMY KUPMY WĘGIEL Z DOSTAWĄ NA PAŹDZIERNIK 2023 ROKU MOŻE ZIMY NIE BĘDZIE
+3
#58 Obserwator 07-09-2022 09:17
@13 piętro. Napisałeś to do czego nie tylko pan Janusz ale znaczną część mieszkańców miasteczka jest przekonana.
Problem jednak w tym że ta bolesna prawda jest tak mocno zakorzeniona w głowach wielu decydentów że nie pozwala zderzyć się z historyczną prawdą .
+4
#57 13 piętro 07-09-2022 08:29
Przed chwila odsłuchalem " Kości kazimierskich Żydów............. ".
Panie Januszu. Słowa tam wypowiedziane od 10 minuty najprawdopodobniej wzbudzą wiele gniewu. " Poleciał" Pan po BANDZIE.

Słysząc tę wypowiedz zastanawiam się, czy w Kazimierzu , Burmistrz, nie powinien mieć asystenta d/s problematyki żydowskiej na wzór asystenta Wojewody pana Wicika. Przed wojną ludność żydowska stanowiła 50 procent mieszkańców dzielnicy zwanej " Na tyłach", a biorac pod uwagę pańską wypowiedz o " grabieży" uważam, że miejscowy urzednik w sprawie ' żydowskiej" jest nieodzowny. Nie chcę krakać, ąle za chwilę sprawa ta zostanie mocno nagłosniona.

Mówi Pan, że od 3 kadencji sprawa WAŁKOWANA jest . To nie " wałkowanie" . To BICIE PIANY, a sprawa MUSI być rozstrzygnieta, bo nabierze wymiaru krajowego.
ps. Pytalem o Komisję, która miała zając sie tym problem. Jest takowa czy nie ?>
+3
#56 13 piętro 07-09-2022 08:12
Cytuję pulpecik&świderek:
My tu gadu, gadu, a tymczasem rzadzacy przygotowują ustawę, która będzie rewolucja w pobieraniu renty planistycznej. W myśl nowych przepisów zapłacą wszyscy - 30% wzrostu wartości od samego faktu przekształcenia gruntów. No to teraz już wiem dlaczego w Kazimierzu burmistrz wstrzymuje przekształcenia... Wszystko w trosce o gminne finanse... Pytanie tylko co na to byznesmeni mający hektary przekształconych działek...?
edgp.gazetaprawna.pl/.../...


Również tę informację usiłowałem umieścić / wczoraj/, ale niezbyt POPRAWNIE POLITYCZNIE wpisałem, " bedziemy bogatsi o 30 procent" i wkleiłem link. > Moderator miał się zastanowić i zdecydowa. Widocznie po NAMYSLE uznał, że nie powinien.
+4
#55 pulpecik&świderek 07-09-2022 07:41
My tu gadu, gadu, a tymczasem rzadzacy przygotowują ustawę, która będzie rewolucja w pobieraniu renty planistycznej. W myśl nowych przepisów zapłacą wszyscy - 30% wzrostu wartości od samego faktu przekształcenia gruntów. No to teraz już wiem dlaczego w Kazimierzu burmistrz wstrzymuje przekształcenia... Wszystko w trosce o gminne finanse... Pytanie tylko co na to byznesmeni mający hektary przekształconych działek...?
edgp.gazetaprawna.pl/.../...
-2
#54 lenin 06-09-2022 20:00
Cytuję 13 piętro:
Ostatni raz, z mojej strony , o reparacjach.

"Jurasz: trzy powody, dlaczego Polska nie otrzyma reparacji od Niemiec
391
Dzisiaj, 07:54
Witold Jurasz

Jarosław Kaczyński zapowiedział, że Polska domagać się będzie od Niemiec reparacji wojennych. Wszystko jednak wskazuje na to, że żadnych reparacji nigdy nie otrzymamy, a będzie tak przede wszystkim z trzech powodów. Pierwszy to Prawo i Sprawiedliwość, drugi Platforma Obywatelska, a trzeci powód to niemiecki brak wyobraźni politycznej.

Prawo i Sprawiedliwość nigdy reparacji od Niemiec nie uzyska, ponieważ aby otrzymać jakiekolwiek pieniądze od Republiki Federalnej, Polska musiałaby to wynegocjować, a nie wywalczyć w sądach. Nie ma bowiem na świecie takiego trybunału, który może nakazać współczesnym Niemcom wypłacenie kwot, o których mówią politycy PiS.

Droga dyplomatyczna w sytuacji, gdy Polska pod rządami PiS zdołała obrazić nawet najbliższych sojuszników, jest z kolei skazana na porażkę. "

Reparacje to temat zastepczy mający odwrócić uwagę od mega problemów społeczno - gospodarczych i dać poparcie w przedterminowych wyborach... Obstawiam pazdziernik/ listopad, a potem wszystko runie i stanie się widoczne nawet dla największych "ślepców" Inflacja, mega ceny gazu, prądu i paliw będą przyczynkiem gigantycznych zwolnoen. Będzie bieda I głód. Robią to celowo, aby zmiękczyć ludzi przed wprowadzeniem Biblijnego Znamienia Bestii, które pozornie mają rozwiązać ludzkie problemy. A będzie elementem mega zniewolenia i potępienia przez Boga z powodu utraty wolnej woli...
-1
#53 lenin 06-09-2022 12:39
Cytuję Bim Bam Bom:
Cytuję lenin:
@Bim Bam Bom
Znasz strategie dobry I zły policjant? Obaj graja do tej samej bramki... Podobnie jak Putin i twój ulubieniec z plemienia handlowo- aktorskiego- Załeski... jakoś sankcji na ruski gaz i węgiel nie nałożył, nie przeszkadza także wynajmowanie swojej włoskiej willi Rosjanom...
Dzięki ustawionej wojence chazarzy mogą strzyc do bólu goim na ropie, gazie, węglu i im pochodnych. A pożyteczni i opłaceni idioci klaszczą..., ale wszystko do czasu...
Ps. Kufajka I Świeczki przygotowane?zapasy jedzenia porobione?
Niestery przez pożytecznych idiotow cierpią wszyscy... I musza płacić horrendalne rachunki...

Czyli jednak Putin ci płaci a ja z głupoty klaszczę Zełeńskiemu.
Nie jestem ani doktorem ani panią.

Prawda nie potrzebuje pożytecznych i oplacanych idiotow... Nie jestem ani za Putinem, ani za Załeskim, obaj pochodzą z jednego plemienia i są sterowani z tego samego centrum decyzyjnego. Jestem zwolennikiem Slowian, Narodu Wybranego przez Boga...
Ps. Czas chazarow że żmijowego plemienia, którzy terroryzuja świst za pomocą pieniądza fiducjarnego oraz medialnej papko propagandy dobiega końca... Jeszcze możesz zmienić swój wybór... chyba, że Ty z narodu "wybranego"
+1
#52 Bim Bam Bom 06-09-2022 12:25
Cytuję lenin:
@Bim Bam Bom
Znasz strategie dobry I zły policjant? Obaj graja do tej samej bramki... Podobnie jak Putin i twój ulubieniec z plemienia handlowo- aktorskiego- Załeski... jakoś sankcji na ruski gaz i węgiel nie nałożył, nie przeszkadza także wynajmowanie swojej włoskiej willi Rosjanom...
Dzięki ustawionej wojence chazarzy mogą strzyc do bólu goim na ropie, gazie, węglu i im pochodnych. A pożyteczni i opłaceni idioci klaszczą..., ale wszystko do czasu...
Ps. Kufajka I Świeczki przygotowane?zapasy jedzenia porobione?
Niestery przez pożytecznych idiotow cierpią wszyscy... I musza płacić horrendalne rachunki...

Czyli jednak Putin ci płaci a ja z głupoty klaszczę Zełeńskiemu.
Nie jestem ani doktorem ani panią.
-4
#51 lenin 06-09-2022 12:13
@Bim Bam Bom
Znasz strategie dobry I zły policjant? Obaj graja do tej samej bramki... Podobnie jak Putin i twój ulubieniec z plemienia handlowo- aktorskiego- Załeski... jakoś sankcji na ruski gaz i węgiel nie nałożył, nie przeszkadza także wynajmowanie swojej włoskiej willi Rosjanom...
Dzięki ustawionej wojence chazarzy mogą strzyc do bólu goim na ropie, gazie, węglu i im pochodnych. A pożyteczni i opłaceni idioci klaszczą..., ale wszystko do czasu...
Ps. Kufajka I Świeczki przygotowane?zapasy jedzenia porobione?
Niestery przez pożytecznych idiotow cierpią wszyscy... I musza płacić horrendalne rachunki...

Dodaj komentarz