Nie dla informacji w/s szkoły.

Oceń ten artykuł
(13 głosów)

Tylko 4 radnych (Piotr Guz, Paweł Pałka, Janusz Kowalski, Rafał Suszek) poparło zgłoszony przeze mnie wniosek o rozszerzenie porządku obrad Sesji Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym, która odbyła się w dniu 25 czerwca 2012r, o punkt pt. „Informacja burmistrza w/s budowy szkoły w Kazimierzu Dolnym.

Wynik jest o tyle zaskakujący, że dotyczy nie tylko największej i najdroższej inwestycji w historii gminy Kazimierz Dolny, na którą planuje się wydatkować niebagatelną kwotę 25 milionów złotych, ale również z uwagi na przykre doświadczenia naszej gminy związane z realizacją Szkolnych Obiektów Sportowych, których żywot zakończył się na zakupie dokumentacji technicznej za 1.8 miliona plus VAT. Przyznacie Państwo, że nie są to najlepsze doświadczenia, które najmocniej odczuł gminny budżet (a co za tym idzie mieszkańcy gminy) obciążony spłatami zaciągniętego na ten cel kredytu.

Zgłaszając wniosek formalny o rozszerzenie porządku obrad sesji o punkt dotyczący budowy nowej szkoły nie liczyłem na drobiazgowe i szczegółowe informacje z dokładnością do „dwóch miejsc po przecinku”, które wymagają przygotowania dokumentów i absorbowania odpowiedzialnego za to pracownika. Zależało mi zaś na tym aby burmistrz mając już gotową koncepcję budowy szkoły przedstawił harmonogram działań, jak również montaż finansowy, w szczególności zaś jak zostanie zabezpieczony wkład własny gminy, który przy optymistycznym założeniu wsparcia z budżetu państwa 80% inwestycji, będzie wymagał poszukania w gminnym budżecie, znacznej kwoty ok. 6 milionów złotych.  Źródło pochodzenia tej kwoty jest szczególnie istotne w kontekście wysokości obecnego zadłużenia gminy, które wynosi 7,9 miliona złotych oraz obsługi długu (spłata rat kredytów, pożyczek, wykup obligacji plus odsetki) w skali raku, który w roku bieżącym wynosi ponad 1.8 miliona zł., i w kolejnych latach będzie wzrastać, z tytułu wykupu obligacji.

Reasumując sukces tego gigantycznego przedsięwzięcia jakim jest budowa nowej szkoły będzie uzależniony od dobrze skrojonego montażu finansowego, montażu którego skutki nie będą zbyt mocno ingerować w pozostałe obszary działania gminy i nadwyrężać wskaźników finansowych. Dobrze skrojony montaż finansowy jest możliwy zaś  tylko i wyłącznie w przypadku podjęcia dyskusji i odpowiednich działań z dużym wyprzedzeniem czasowym. W innym przypadku pozostaje tylko i wyłącznie mocno zawężająca pole działania  reakcja wynikająca z potrzeby chwili, co może skutkować np. wyprzedażą mienia po zaniżonej wartości.

Przyznam że filozofia życiowa, a tym bardziej samorządowa w myśl której „jakoś to będzie”, jest mi obca. Mimo tego, że życie pisze różne zaskakujące scenariusze, to warto i należy pewne rzeczy planować , w szczególności sprawy finansowe, aby nie ulec zbytniemu rozczarowaniu. Zawsze to lepiej być miło zaskoczonym, niż niemiło rozczarowanym. Kolejne lata pokażą, czy gmina Kazimierz wpisze się po raz kolejny  w powszechnie akceptowane hasło tolerujące nieudacznictwo, niemożność i bylejakość- „Polacy nic się nie stało”, które w tym przypadku winno brzmieć- Kazimierzacy nic się nie stało…

 

Ps.

Jako, że nie mam talentów wokalnych, już dziś zabezpieczyłem się, podobnie jak 3 pozostałych radnych, na ewentualną okoliczność „odśpiewania” przed społeczeństwem- Kazimierzacy nic się nie stało…    

 

Rafał Suszek

 

   

 

    

Czytany 4637 razy

Komentarze

+2
#14 miś 13-07-2012 23:20
Monika, masz rację, ale to nikomu nie przeszkadza. Dunia jest ponad wszystkimi, to taki nasz kazimierski Fidel CASTRO, robi co chce..Nikt ze zwolnionych nauczycieli się nie sprzeciwia temu, że emerytka zajmuje ich miejsce. Żaden radny o to nie zapytał czy na komisji oświaty, czy na sesji. Byłem, widziałem, nie słyszałem.
+1
#13 Monika 13-07-2012 22:06
I w dodatku emerytka, która poprzednio przestała byc dyrektorem z braku kwalifikacji. A nagle po kilku latach emerytury zdobyła te kwalifikacje???Ludzie, to absurd jak w komedii Barei!!!
-1
#12 44 13-07-2012 11:35
@Moniko, w kazimierskim GZS przerost zatrudnienia miał miejsce jeszcze przed wybuchem gazu. Tylko potem wszystko nabrało nowej dynamiki - odejście dzieci do Puław, mniejsze zainteresowanie nauką w gimnazjum kontenerowym, niż demograficzny...
Nie każdy nauczyciel może zostać dyrektorem, jak nie każdy szeregowiec zostaje generałem.
+2
#11 Monika 01-07-2012 11:27
Ale w żadnej szkole nie tylu na raz. I paradoks-tylu nauczycieli traci pracy a w Rzeczycy dyrektorem bez żadnego konkursu jest emerytka. Czy to jest normalne???????????
+3
#10 grymas50 01-07-2012 08:58
Ponad 7,5 tysiąca nauczycieli w całym kraju straci pracę z końcem sierpnia tego roku, co najmniej dwa razy tyle będzie miało zmniejszony wymiar godzin lekcyjnych. Zmiany spowodowane są niżem demograficznym i zmianą programów nauczania"
+4
#9 Belfer 27-06-2012 15:20
:lol: :lol: :lol:
-6
#8 Belfer 27-06-2012 07:41
Oj. Panie Rafale, bo posądzę Pana o plagiat: "Nic się nie stało!!! Kazimierzacy nic się nie stało!!!"
+4
#7 J.K 26-06-2012 22:13
Mówienie,że szkoła ( koncepcja która wygrała konkurs) zostanie wybudowana za 25 mln zł,to mrzonki.Realny koszt w tym zakresie to kwota około 40 mln zł.
+4
#6 minio 26-06-2012 20:53
nie wiem po co robicie taki szum o ta szkole Dunia wygrał wybory demokratycznie radni którzy są na stołeczkach tez zostali wybrani przez większość społeczeństwa a ze załatwiają aby swoje interesy to już inna sprawa i każdy mieszkaniec wiedział bardzo dobrze głosując na radnego kogo później ten owy radny w gminie będzie popierał A ze mamy takie prawo w Polsce ze za swoje podjęte blednie decyzje nikogo się nie karze to mamy to co mamy A ze czterech radnych się wyłamuje to się później z nich za przeproszeniem idiotów chce zrobić Za dwa lata będą wybory nastaną nowi rządzący tylko ze ci nowi tez nic nie zrobią bo nie będą mieli za co
+4
#5 J.K 26-06-2012 20:08
Do Pijanego znad Grodarza-Chętnie zamieszczę sondę.Ale muszę znać konkret,tj jakiej strefy żądamy,napisz dwa zdania.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież