Huragan kłamstwa.

Oceń ten artykuł
(25 głosów)

Letnie wieczory muzyczne, festiwale, koncerty a przede wszystkim urokliwy kazimierski krajobraz, atrakcyjny szczególnie na wiosnę i w lecie, przyciąga tłumy. Natomiast zima to: w weekendy pustki, niewiele więcej turystów w ferie, dlaczego? Przecież ukształtowanie terenu sprzyja sportom zimowym. W gminie Kazimierz Dolny coraz więcej osób utrzymuje się z turystyki i nie możemy sobie pozwolić na „martwy sezon”. Najwyższy czas na zmiany.

Cieszy fakt, że w miasteczku funkcjonuje lodowisko, że powstają inwestycje służące mieszkańcom oraz przyjezdnym, np. nowy stok naprzeciwko oczyszczalni ścieków. W okolicach Kazimierza funkcjonuje kilka wyciągów. Do tych w Rąblowie, Parchatce i Celejowie dołączył w końcu wyciąg w Kazimierzu. Może nawet wygra konkurs na najładniejszy stok narciarski Lubelszczyzny, bo miejsce niezwykle atrakcyjne, szczególnie pod względem krajobrazowym. Dla narciarzy niezapomniane widoki na dolinę Wisły oraz las iglasty, który sprawia, że czujemy się prawie jak w górach.

Zanim powstała łysa polana rosły drzewa, w większości graby, a jeszcze wcześniej było pole. Stok jest przedzielony lessową głębocznicą, tu niektóre drzewa przetrwały. U podnóża stoku płynie strumień (do niedawna żółwie błotne),. Miejsce naprawdę urokliwe, niech żałują ci, którzy wcześniej tu nie byli (kazimierski „park jurajski „). Ale może nie warto popadać w sentymentalizm z hasłem „a mogło być tak pięknie”. Wszak takich miejsc jak to wydaje się jest w Kazimierzu wiele , a nie w każdym z nich powstanie stok narciarski, bo to niełatwe przedsięwzięcie. Trzeba na przykład „wyczyścić” stok (Pow. 6 ha) z roślinności (wyciąć około 400 drzew). Ale co zrobić, jeżeli drzew jest setki? Nawet jak uzyskamy pozwolenie od burmistrza (co i tak graniczy z cudem, chyba, że…), to i tak trzeba za wycięte drzewa zapłacić krocie. Mało opłacalne - chyba, że na ratunek przyjdzie huragan, który przewróci wszystkie drzewa. Trzeba mieć naprawdę sprzyjające wiatry, żeby urzędnicy nie zauważyli kłamstwa, i potwierdzili, że danego dnia rzeczywiście był huragan, i że faktycznie spowodował złamanie wszystkich drzew, albo tylko tych rosnących na potencjalnym stoku narciarskim. Dzięki huraganowi mamy super stok w Bochotnicy! (I brak należnych z tego tytułu setek tysięcy na koncie UM).Niektórzy delikwenci przewidują, że nie da się załatwić pozwolenia na wycinkę, stąd uprzejmie informują urząd o kradzieży drzew, zwłaszcza okazałych lip czy dębów, których huragan nie jest w stanie przewrócić. Ostatecznie można drzewo ususzyć, poczekać 2-3 lata, i pozwolenie na wycinkę uschniętego drzewa dostanie każdy. A wszystko zgodnie z prawem …

Wydawać by się mogło, że musi istnieć jakiś przepis, który przynajmniej na terenie parku krajobrazowego zabrania dużych inwestycji. I w rzeczywistości jest: „na terenie Parku zabrania się wykonywania prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu”. Czy miało to miejsce? Odpowiedź na zdjęciach… Nie wiem jakie stosuje się metody, żeby coś co nie jest zgodne z prawem, stało się jak najbardziej prawe. Na pewno przedsiębiorcy, którym się udało, mogą służyć pomocą. Chyba, że „co wolno wojewodzie …”.

Prawdopodobnie na wiosnę zostanie uchwalone nowe Studium . Nie dziwmy się, że zapisy, nawet tak absurdalne jak ten dopuszczający powstawanie na terenie miasta i gminy K. D. obiektów o powierzchni pow. 2000 m2, nie wzbudzą wątpliwości u większości radnych. Dla porównania powierzchnia Dużego Rynku wynosi 3000 m2. Na pewno wątpliwości nie wzbudzi zapis usytuowania u wylotu wąwozu, obiektu o powierzchni ponad 2000 m2, (taki powstanie przy wspomnianym stoku). Co na to Kazimierski Park Krajobrazowy? Na pewno jest za, a nawet przeciw … Poza wydaniem opinii nie może nic. Dużo może natomiast burmistrz, na pewno jeszcze nie raz się o tym przekonamy. Aktualne Studium zakazuje wznoszenia budowli powyżej 2000 m2. Ale czego Pan Burmistrz nie zrobi dla … rozwoju miasta. Wszak wszystko zgodnie z prawem. I nawet pobliska oczyszczalnia nie stoi na przeszkodzie, po kolejnym remoncie nie da o sobie znać, a i chętnie przyjmie ścieki od sąsiadów …Dobrze, że jest kolejny stok narciarski. Takie inwestycje są potrzebne. W jaki sposób powstał? Bez komentarza. Być może za kilkadziesiąt lat wyciąg podzieli los stoku przy ulicy Puławskiej, po którym teraz nie ma śladu. Niestety kolosalny budynek jaki powstanie w tym miejscu nie zarośnie drzewami, i nie stanie się niewidzialny, lecz będzie kolejnym monstrum, a co gorsze początkiem ekspansywnej zabudowy w tym dotychczas nienaruszonym rejonie. Oczywiście co by nie napisać, i jakich argumentów by nie przytoczyć, prawdopodobnie burmistrz i tak nie uchwyci potrzeby ochrony miasteczka i okolic przed ekspansywną i wielkokubaturową zabudową? Może koledzy ze Staufen pomogą Panu Burmistrzowi? Wszak Niemcy słyną z mądrego gospodarowania przestrzenią.

Wydaje się, że jest szansa na ożywienie ruchu turystycznego w zimie. Przed nami ciągle nowe wyzwania, jak duże lodowisko, promowanie narciarstwa biegowego, oraz kolejne wyciągi.  Inwestycje godne wsparcia. Obiektom wielkokubaturowym mówimy NIE!

A co na to ,kazimierskie„autorytety”?

P.S

Autorowi zdjęć i tekstu dziękuję.

J.K.

Czytany 11638 razy

Komentarze

+4
#31 kaja 13-01-2011 10:42
Kazimierz miał być przyjazny dla turystów i mieszkańców miasta i gminy , dla turystów może i jest przyjazny ale ja jako mieszkanka gminy najchętniej bym z niej uciekła i sie coraz poważniej nad tym zastanawiam , tu niema perspektyw na co kolwiek . Obiecanki były tylko przed wyborami .
0
#30 Krzyś 12-01-2011 07:58
Wydaje mi się, że niektórzy z przedmówców niewłaściwie interpretują temat.
Są dwie sprawy:
- uruchomienie nowego stoku, tu raczej jest zgoda, że stok (a właściwie nowe stoki) jest potrzebny
- łamanie prawa przy budowie, i tu można tylko potępić działanie i bezkarność inwestorów.
Jeżeli mamy dążyć do rządów miejscowych bosów, watażków, posiadaczy...., klasyczny dziki zachód gdzie wpływowi tworzą prawo, lub prawo tworzy się dla nich - To ja stanowczo dziękuję.
Umówmy się, że wolność każdego z nas kończy się tam, gdzie zaczyna wolność innego.
0
#29 Arek 09-01-2011 22:55
Ja uważam, że po pierwsze nie ma czegoś takiego jak "kazimierski autorytet". Tacy ludzie wymarli, i to jest bezdyskusyjne. Po drugie (Małojec) uważam, że nie należy szargać nazwiskami. Burmistrz na to pozwolił, żeby ktoś (w tym wypadku ....) zrobił z okolic Kazimierza ch...wie co. Nie podoba mi się to, że asfaltową drogę robi się dla ciężarówek, które za jakiś czas będą po tym asfalcie kursowały z ciężkim materiałem na budowy, niszcząc nową drogę i zamieniając piękny rolniczy krajobraz na jakieś bylejakie przedmieście. Po trzecie, uważam, że Kazimierski PK powinien być zniesiony, nie ma już co tu chronić! Chyba że pensji urzędników.
-1
#28 Dzidek75 09-01-2011 18:40
Mieszkanko. Co takiego stało się Zakopanym? Co zniszczono w Tatrach,z e tak tu krzyczysz na tym blogu.

Rada dla Ciebie na przyszłość. Więcej chodzic po Tatrach a nie po Krupówkach.

czekam na odpowiedź o Zakopanem.
+4
#27 małojec 09-01-2011 07:01
Marcina Świderskiego ojczym od wielu lat jest wice prezydentem Lublina.Tak więc kiedy instytucje miały kontrolować jego poczynania nigdy nic nie stwierdziły.Czy sadzicie ,ze wpływ wice prezydenta Lublina nie miał wpływu n to wszystko?Marcin świderski oficjalnie jest pośrednikiem handlu nieruchomości,handluje działkami i zasiadał w Radzie Miejskiej w komisji która miała wpływ które działki maja być budowlane a które nie.Temu wszystkiemu przyglądał się burmistrz Dunia urzędnicy wszystkich szczebli.Ludzie na mieście mówią też ,że nasz burmistrz ma udziały w stoku narciarskim Marcina świderskiego.
+4
#26 mieszkanka 08-01-2011 23:21
Budową wyciągu jawnie i bezkarnie złamano prawo, i to jest fakt; ale cwaniactwo i obłuda ma krótkie nogi. Po co ten wyciąg, w takim miejscu? Po co to niszczenie. Ja sama jestem miłośnikiem narciarstwa, ale widząc te zdjęcia, chyba pozostanę przy biegówkach. W Zakopanem stało się to samo, polskie tatry są bezpowrotnie zniszczone,moda na narciarstwo przeminie, a przyroda pozostaje bezpowrotnie zniszczona. Tak to jest, jak wszyscy myślą wyłącznie o pieniądzach, za wszelką cenę... Dodam, że Panu Burmistrzowi się wydaje że ma monopol na wiedzę, ale jest chyba tylko zakompleksionym chłopcem z Kazimierza, bez zdrowej wyobraźni, i o estetyce nie ma pojęcia.
-1
#25 dzidek75 08-01-2011 16:19
Cytuję jorgex:
To jak cię nie stać to zmień hobby. Albo kup biegówki. Tańsze, nie trzeba też za wyciąg płacić, a przede wszystkim zdrowsze. Lepiej mózg można dotlenić i wtedy wszystko jest zrozumiałe.Jorgex.

Czy ty masz problem z rozumowaniem? Pokaż mi gdzie napisałem, że mnie nie stać na Alpy. Napisałem porównanie. Po co mam jechać tłuc się samochodem tyle kilometrów i płacić 8000 zł jak się w Polsce zabawie i mi zostanie 4000 zł lub 5000 zł za ten sam okres pobytu. A to, ze w Kazimierzu powstanie wyciąg to jestem za, bo zawsze po pracy będę mógł sobie przyjechać i pojeździć na nartach. A jak chcesz mieć spokój to przeprowadź sie tak jak wcześniej pisałem do lasu.
-1
#24 Kazimierz z Lublina 08-01-2011 08:25
Cytuję jorgex:
To jak cię nie stać to zmień hobby. Albo kup biegówki. Tańsze, nie trzeba też za wyciąg płacić, a przede wszystkim zdrowsze. Lepiej mózg można dotlenić i wtedy wszystko jest zrozumiałe.


Bardzo, ale to bardzo dobry pomysł z tymi biegówkami. Proponuję abyś zamiast bić pianę na forum wytyczył wraz z pozostałymi adwersarzami trasy biegowe dla narciarzy. Tereny wokół Kazimierza Dolnego są wprost wymarzone do tego rodzaju rekreacji i będą wspaniałym uzupełnieniem zimowej oferty Kazimierza Dolnego!!!!!
0
#23 jorgex 07-01-2011 17:43
To jak cię nie stać to zmień hobby. Albo kup biegówki. Tańsze, nie trzeba też za wyciąg płacić, a przede wszystkim zdrowsze. Lepiej mózg można dotlenić i wtedy wszystko jest zrozumiałe.
-1
#22 dzidek75 07-01-2011 16:43
Jorgex. Przy czteroosobowej rodzinie Alpy to jest ok. 8000 zł. Polska - wypas ok. 4000 zł. Wiec nie p..................l głupot. A co do Twojego spokoju to ja zawsze kwituję to tak jak ze sławnymi ludźmi. NIe życzą sobie aby ich fotografować bo to jest ich życie prywatne. A ja odpowiadam na to tak: trzeba było się zatrudnić w supermarkecie. A ty zawsze możesz sprzedać dom i kupić pośrodku lasu. Wtedy będziesz miał spokój.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież