Krótko o pladze dzików.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

W kwietniu  z inicjatywy władz miasta odbyło się spotkanie z mieszkańcami naszej Gminy w sprawie szkód spowodowanych przez dziki. W  spotykaniu poza przedstawicielami magistratu oraz Radnych Rady Miejskiej uczestniczyli licznie przybili mieszkańcy a także   przedstawiciele Koła Łowieckiego „Sokół”, działającego na sporym obszarze gminy Kazimierz Dolny. Mieszkańcy nie szczędzili słów krytyki pod adresem przedstawicieli koła łowieckiego. Myśliwym zarzucano głównie, że od pięciu lat – kiedy to nastąpił gwałtowny przyrost naturalny dzików i saren – nie  byli w stanie poradzić sobie  z czworonogami niszczącymi uprawy rolnicze.

Kolejne z zarzutów dotyczyły wypłacania przez myśliwych  odszkodowań za szkody w uprawach. Okazuje się, że odszkodowania są niewspółmierne z realnymi stratami. Pojawiły się także głosy, że Koło Łowieckie Sokół  niechętnie przyjmuje nowych członków. Co ciekawe trudności maja nawet dzieci  myśliwych, które chciałyby kultywować tradycje ojców. Niestety osoby takie mają poważne trudności ze wstąpieniem do koła łowieckiego. Według zainteresowanych przyczyną jest brak otwartości na nowych członków. Rzecz jasna ta otwartość jest zarezerwowana tylko dla wybranych.  Gdyby było więcej członków, być może plaga dzików nie byłaby tak uciążliwa.

Z relacji Kazimierza Maciąga, łowczego KŁ „Sokół” wynika, że problem szkód powstałych przez  zwierzynę leśną  jest złożony. Po pierwsze pogłowie dzików w przeciągu kilku lat wzrosło kilkakrotnie. A średnio w przeciągu roku pogłowie dzików wzrasta o 70%. Koło łowieckie dzierżawi teren łowiecki od skarbu Państwa, którym zarządzają Lasy Państwowe. Ci z kolei wyznaczają limity odstrzałów. Oczywiście szczegółowe… raporty dotyczące liczebności dzikich zwierząt dostarczają koła łowieckie. Z tym chyba jest różnie.

W ubiegłym roku odstrzelono prawie 90 dzików, podobnie będzie i w tym roku. Nadal jest to kropla w morzu potrzeb. Dziki rozmnażają się bardzo szybko, rosną szkody, a rekompensata za zniszczone zbiory jest znikoma. Problem się pogłębia. Jak niektórzy stwierdzili, w maju może się poprawi, ponieważ  Walne Zgromadzenie członków Koła ma wybrać nowe władze. I to jest chyba optymistyczny akcent całej sprawy. W innych rejonach – jak twierdzą znawcy tematu – takich problemów z  dzikami nie ma. Chyba coś jest w tym na rzeczy. A może problem rozwiązać w następujący  sposób:  poszerzyć ofertę menu branży hotelarsko-gastronomicznej o dziczyznę? Dziczyzna jest tania i smaczna. Około 4 zł za kg mięsa. Jakby tak w kartach  kazimierskich restauratorów  znalazłaby się dziczyzna? I na dodatek może jako produkt lokalny? Skoro śliwki kazimierskie przeszły do historii,to może chwilowo zastąpi je dziczyzna?A może, miejmy nadzieję, że podobny los czeka kazimierskie dziki.

J.K

Czytany 3520 razy

Komentarze

+1
#5 Wiktor 14-11-2020 11:49
Proponuje dzików uśpić i wywieźć do Bieszczad . Wilki będą mieli co jeść.
Nie będą popsute uprawę rolne w Gminie Kazimierz , a w Bieszczadach nie będą narzekać mieszkańcy ze wilki owce im kradną.
+1
#4 Wiktor 14-11-2020 11:48
Proponuje dzików uśpić i wywieźć do Bieszczad . Wilki będą co jeść.
Nie będą popsute uprawę rolne w Gminie Kazimierz , a w Bieszczadach nie będą narzekać mieszkańcy ze wilki owce im kradną.
-2
#3 J.K 08-05-2015 06:36
Cytuję myśliwy:
Panie Kowalski, ale to nie Pan napisał ten artykuł.
Za poprawnie językowo.
Pan to wali takie byki, że dziki umarłyby ze śmiechu przy czytaniu.
A ponieważ nie umieją czytać, mamy problem z dzikami

Musze przyznać Ci trochę racji.Czasami jak tekst pisze krócej niż 20 min wkradną się byki,głównie literówki.Oczywiście jak zauważę to poprawiam i moderuje .Co oczywiście twoje oko wychwyca- dzięki.Cieszę się.Może zwracaj uwagę cżęściej,będzie śmiesznie i pożytecznie- głównie dla ciebie.
Dodam - po raz kolejny-Tekstów nikt za mnie nie pisał i nie pisze.Korekty to historia i promil całości.Była kiedyś taka akcja,że redaktor "nadworna" byłego....
za pieniądze,to ważne próbowała ustalić, kto pisze mi teksty dzwoniąc po niemalże wszystkich dziennikarzach i publicystach.I nic.Cholera i nic nie udało się ustalić.
+1
#2 Jan 07-05-2015 16:03
Kłusownicy na co czekacie ? do roboty !!!
+3
#1 grymas50 07-05-2015 07:09
" A może problem rozwiązać w następujący sposób: poszerzyć ofertę menu branży hotelarsko-gastronomicznej o dziczyznę? Dziczyzna jest tania i smaczna. Około 4 zł za kg mięsa. Jakby tak w kartach kazimierskich restauratorów znalazłaby się dziczyzna? I na dodatek może jako produkt lokalny? "
Wczoraj w radiowej Trojce odbyła sie dyskusja o myślistwie. Nie pozostawiono suchej nitki na mysliwych. Zanegowano dozywianie zwierzyny, które to faktycznie przynosi same szkody w kondycji tejże./ choroby, karlowacienie itd/
Zaapelowano by nie jeśc upolowanej z broni dziczyzny. Kule to ołów. Odrobina olowiu w ubitym miesie to poważne i realne zagrożenie dla zdrowia.

Dodaj komentarz