Najpiękniejszy wąwóz Kazimierza Dolnego zostanie wybetonowany

Oceń ten artykuł
(9 głosów)

Wszystko wskazuje na to, że jedną z pierwszych inwestycji burmistrza Artura Pomianowskiego będzie utwardzenie wąwozów zarówno w Bochotnicy jak i na Dołach. Jak się okazało Gmina otrzymała dotację na ten cel. Niebywałą kontrowersję budzi wąwóz prowadzącego od ulicy Doły w kierunku Jeziorszczyzny, nazywany jest także wąwozem „Czarnym”. Swoją nazwę zawdzięcza monstrualnym drzewom, dębom i lipom, których rozłożyste korony powodują mrok nawet w środku dnia. Jest to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych wąwóz w Kazimierzu. Wąwóz „Czarny” jest mało znany i praktycznie nieuczęszczany przez turystów, dlatego ocalał i jest w bardzo dobrym stanie.

Można śmiało powiedzieć, że pod względem przyrodniczym przewyższa o kilka klas rozreklamowany wąwóz Korzeniowy. Jak wiemy wąwóz Korzeniowy został doszczętnie zniszczony przez tzw. turystykę komercyjną. Meleksy i inne pojazdy w sposób masowy dowożą turystów pod Korzeniowy. Efekt jest zatrważający. Skandal z wąwozem Korzeniowym jest tym większy, że mobilny przemysł turystyczny jest powszechnie akceptowalny. Władzom jak i organizacjom turystycznym, w tym przewodnikom, taki stan rzeczy nie przeszkadza.

Jak pamiętamy dwa lata temu, kiedy powstał pomysł utwardzenia Korzeniowego, masowo protestowali wszyscy, głownie przeciwnicy burmistrza Pisuli. Powstała wręcz histeria i to w środowiskach, które nie biorą udziału w życiu publicznym.

O korzeniowym pisały media w różnych konfiguracjach dając tytuły jakby groziła nam apokalipsa. Sam pomysł utwardzania Korzeniowego zapoczątkował niezapomniany Grzegorz Dunia, burmistrz Kazimierza w latach 2006- 2014.

http://www.januszkowalskikazimierz.pl/z-miasta/z/1292-wawoz-korzeniowy-czyj-to-pomysl,

https://www.dziennikwschodni.pl/pulawy/w-obronie-korzeniowego-dolu-w-kazimierzu-oburzenie-na-pomysl-wybrukowania-i-oswietlenia,n,1000197513.html

https://www.dziennikwschodni.pl/pulawy/chca-postawic-latarnie-i-wybrukowac-wawoz-korzeniowy-w-kazimierzu-dolnym-zbrodnia-na-przyrodzie,n,1000197466.html

Wracając do wąwozu Czarnego. Nie wiem, z jakich powodów i kto konkretnie pociągną za sznureczki, ale pomysł utwardzania tego wąwozu jest skrajnie nieodpowiedzialny. Nie ma zarówno podstaw ekonomicznych, społecznych jak i przyrodniczych. W mojej ocenie jest to zwykła fanaberia.

Zastanawiam się, czy w tym przypadku będzie darcie szat i wzywanie do ogólnego sprzeciwu wobec burmistrza. Liczę na wsparcie i zaangażowanie mediów w przedmiotowej sprawie. Liczę na akcje protestacyjne środowisk związanych z turystyką w tym organizacje przewodników. Liczę na wsparcie Grzegorza Dunii, który jak pamiętamy bronił Korzeniowego jak niepodległości. W tym przypadku powinno pójść mu łatwiej. Wszak obecny burmistrz to człowiek z jego bajki.

J.K

Czytany 5354 razy

Komentarze

-8
#71 Stanisław 12-04-2019 15:16
Pan Janusz ma dobry dojazd do chałupki, nigdy nie ugrzązł w błocie, nie zsunął mu się samochód, nie uderzył w drzewo, nikogo nie przygniótł, więc sobie wydziwia, że głębocznica, a nie wąwóz (!) ma być według jego widzimisię nadal niebezpieczna dla użytkowników. To jest EGOIZM. Wąwóz to forma erozyjna naturalna, i nikt wąwozu nie utwardza, natomiast głębocznica to forma, której powstanie zainicjowaly koła pojazdów a woda pogłębia. Głębocznica, tak jak ulica i powinna być przejezdna! Niedobry i fatalny to radny, który sprzeciwia się woli swoich wyborców, byle tylko zaistnieć w przestrzeni publicznej. Czyżby kompleksy?
+17
#70 GOŚĆ 12-04-2019 12:27
Cytuję Piotr:
Może i najpiękniejszy ale tylko dla tego, że niezadeptany i nie rozjechany przez turystów? Pomyślcie o tym?
Zobaczcie zdjęcia z korzeniowego z przed 20 lat jak wyglądał w tedy , a jak wygląda teraz? Małpy zwane turystami wiszą na korzeniach obsypując zbocza wydłubując boki wąwozu i jeszcze robią sobie durne zdjęcia?


A WYSTARCZY TABLICA "ZAKAZ CHODZENIA PO ŚCIANACH WĄWOZU"
+2
#69 Wyborca 12-04-2019 11:54
Pani Januszu, kto z Radnych wziął udział w sprzątaniu KAzimierza i okolic? Nie widzę na zdjęciu zbyt wielu twarzy. Ciekawi mnie, czy Przewodniczący i świta Burmistrza raczyli ubrudzić sobie ręce.
+5
#68 krgh 12-04-2019 10:50
Długo na kłamstwie i manipulacjach jechałeś ale już się to kończy, ludzie są mądrzy i wcześniej czy później potrafią właściwą ocenę wystawić. Szkoda tylko, że tak długo to trwało bo wyrządzonych szkód zmierzyć się nie da a ich naprawa potrwa całe lata. Niewiarygodne, że jeden człowiek z chorą wyobraźnią tak kazimierzakom w głowach mieszał a oni mu wiarę dawali i jeszcze na radnego wybrali.
-2
#67 J.K 12-04-2019 06:37
@Jan- Hym :D Każdy znajdzie coś dla siebie.
-1
#66 Jan 12-04-2019 03:19
Cytuję Ajciu:
Cytuję J.K:
Dzisiaj na Komisji Budżetu Rady Miejskiej burmistrz Pomianowski & radni byli jednomyślni w kwestii betonowania wąwozów.Docelowo wszystkie - bądź prawie wszystkie - wąwozy Kazimierza Dolnego - zgodnie z doktryną obecnej władzy - zostaną wybetonowane. Używanie argumentu ,że betonowanie wąwozów, to wyłącznie zasługa Pisuli który zabiegał o wybrukowanie Korzeniowego jest chybione.Ówczesny z- ca burmistrza p.Artur Pomianowski współdecydował o strategii inwestycji drogowych i doskonale wiedział które wąwozy będą utwardzane. Dzisiaj był zgodny z tym ,że wola mieszkańców jest wyrocznią....To oczywiście zasłona dymna. Również dzisiaj po raz kolejny uwidoczniła się hipokryzja niektórych radnych,tzw dinozaurów...a także znamienne milczenie niektórych...mediów mówi wiele i konformizm części kazimierskich elit...którzy niezależnie kto jest u władzy - wchodzą drugą stroną....


No jaki ten nasz Janósz błyskotliwy, szkoda że nie byłam na komisji ale z tego co pamiętam zastępcą doradcą był niejaki Nieróbca w tym czasie, wybitnie przyczyniający się do rozwoju naszego miasta w raz z jego wybitnym burmistrzem grającym na liściu. Mości kawalerze ja tam w żadne słowo Twe nie wierzę bo to koloryzowanie i ciągłe wybielanie byłego Pana burmistrza

Poziom ze ścieku!!!
-3
#65 Ajciu 11-04-2019 22:15
Cytuję J.K:
Dzisiaj na Komisji Budżetu Rady Miejskiej burmistrz Pomianowski & radni byli jednomyślni w kwestii betonowania wąwozów.Docelowo wszystkie - bądź prawie wszystkie - wąwozy Kazimierza Dolnego - zgodnie z doktryną obecnej władzy - zostaną wybetonowane. Używanie argumentu ,że betonowanie wąwozów, to wyłącznie zasługa Pisuli który zabiegał o wybrukowanie Korzeniowego jest chybione.Ówczesny z- ca burmistrza p.Artur Pomianowski współdecydował o strategii inwestycji drogowych i doskonale wiedział które wąwozy będą utwardzane. Dzisiaj był zgodny z tym ,że wola mieszkańców jest wyrocznią....To oczywiście zasłona dymna. Również dzisiaj po raz kolejny uwidoczniła się hipokryzja niektórych radnych,tzw dinozaurów...a także znamienne milczenie niektórych...mediów mówi wiele i konformizm części kazimierskich elit...którzy niezależnie kto jest u władzy - wchodzą drugą stroną....


No jaki ten nasz Janósz błyskotliwy, szkoda że nie byłam na komisji ale z tego co pamiętam zastępcą doradcą był niejaki Nieróbca w tym czasie, wybitnie przyczyniający się do rozwoju naszego miasta w raz z jego wybitnym burmistrzem grającym na liściu. Mości kawalerze ja tam w żadne słowo Twe nie wierzę bo to koloryzowanie i ciągłe wybielanie byłego Pana burmistrza
-4
#64 Ha ha ha 11-04-2019 22:07
Cytuję Jan:
Świta Pomianowskiego działa śledzi portal na bieżąco minusują gdzie ktoś napisze prawdę. Dobrze że czytają przynajmniej prawdy się dowiedzą.


Tak se tłumacz :D :D
+2
#63 J.K 11-04-2019 21:42
Dzisiaj na Komisji Budżetu Rady Miejskiej burmistrz Pomianowski & radni byli jednomyślni w kwestii betonowania wąwozów.Docelowo wszystkie - bądź prawie wszystkie - wąwozy Kazimierza Dolnego - zgodnie z doktryną obecnej władzy - zostaną wybetonowane. Używanie argumentu ,że betonowanie wąwozów, to wyłącznie zasługa Pisuli który zabiegał o wybrukowanie Korzeniowego jest chybione.Ówczesny z- ca burmistrza p.Artur Pomianowski współdecydował o strategii inwestycji drogowych i doskonale wiedział które wąwozy będą utwardzane. Dzisiaj był zgodny z tym ,że wola mieszkańców jest wyrocznią....To oczywiście zasłona dymna. Również dzisiaj po raz kolejny uwidoczniła się hipokryzja niektórych radnych,tzw dinozaurów...a także znamienne milczenie niektórych...mediów mówi wiele i konformizm części kazimierskich elit...którzy niezależnie kto jest u władzy - wchodzą drugą stroną....
+10
#62 Piotr 11-04-2019 21:35
Może i najpiękniejszy ale tylko dla tego, że niezadeptany i nie rozjechany przez turystów? Pomyślcie o tym?
Zobaczcie zdjęcia z korzeniowego z przed 20 lat jak wyglądał w tedy , a jak wygląda teraz? Małpy zwane turystami wiszą na korzeniach obsypując zbocza wydłubując boki wąwozu i jeszcze robią sobie durne zdjęcia?

Nie masz uprawnień do komentowania