Uroczystości upamiętniające 157 rocznicę Powstania Styczniowego w Kazimierzu Dolnym

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Dzisiaj w Kazimierzu Dolnym  obchodzimy  157 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego . Po mszy  na  terenie dawnego cmentarza -  przy Farze - pod tablicą Powstańców , mieszkańcy Kazimierza zapalili   znicze i  złożyli okolicznościowe wiązanki . Niestety z pamięcią o bohaterach narodowych jest coraz gorzej, powiedział p. Tomasz Nadolski w rysie historycznym dot. znaczenia Kazimierza Dolnego w Powstaniu 1863 r . W uroczystościach  zabrakło delegacji kazimierskich szkół. Historia uczy,że  "Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

 J.K

czytaj także:

http://www.januszkowalskikazimierz.pl/z-miasta/z/1816-pamiec-o-powstancach-styczniowych-w-kazimierzu-dolnym.html

"Jednym z punktów programu jest wystawa zatytułowana „Bohaterom w hołdzie w 150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego” prezentowana obecnie w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki. Wernisaż wystawy zgromadził sporą liczbę osób, nie brakowało ciepłych słów i wzruszeń."

https://www.kazimierzdolny.pl/news/wystawa-w-koku/16335.html

"Jeszcze tylko tydzień w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki trwa wystawa „Bohaterom 1863 r. w hołdzie. W 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego” zorganizowana przez Stowarzyszenie Kielecki Klub Kolekcjonera. O wystawie i swojej pasji kolekcjonerskiej opowiadają Jolanta i Marek Michniewscy.

https://www.kazimierzdolny.pl/news/150-2/16455.html

O kazimierskich powstańcach wspomniano w Kielcach dzięki Jolancie i Markowi Michniewskim, potomka rodziny Broniewiczów.  .  

Czytany 1624 razy

Komentarze

+3
#17 nocna zmiana 28-01-2020 03:56
Jeszcze nie tak dawno Pan Remigiusz Jeżewski, przewodził Światowemu Związkowi Żołnierzy Armii Krajowej, Koło w Kazimierzu Dolnym. Niejednokrotnie brał udział w uroczystościach patriotyczno- religijnych w Kazimierzu Dolnym.
W czasie niedzielnych uroczystości pana byłego prezesa już nie było. To już kolejny raz gdzie odwrócił się od ludzi z którymi do niedawna działał, To również przykład, jak obecna ekipa rządząca w KD postrzega tradycje i pamieć.Na uroczystościach nie było przedstawicieli mediów,. Burmistrz miał ważniejsze sprawy i nie mógł dojechać ,wysłał pracowników,
Znalazłem taki wpis Pana Jeżewskiego na blogu kazimierskim
....Na koniec niech będzie mi wolno powtórzyć za Marszałkiem Polski Józefem Piłsudskim „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości”.

januszkowalskikazimierz.pl/... /...
Remigiusz Jeżewski
Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej
Koło w Kazimierzu Dolnym
+1
#16 obserwator 27-01-2020 22:32
Na stronie urzędu miasta nie ma wzmianki na temat obchodów 157 rocznicy Powstania Styczniowego.To wręcz nie bywałe aby tak lekceważyć takie wydarzenie okupione ofiarą dziesiątek mieszkańców Kazimierza.
Mimo ,że była delegacja z UM doniosłość wydarzenia nakazywałaby aby udział w uroczystościach wziął burmistrz bądź jego zastępca.
Niestety to ważne wydarzanie zostało zlekceważone przez lokalne media.
+1
#15 S.R. 27-01-2020 18:00
@ uczestniczka.

To nie hmm.
msn.com/.../...
+1
#14 S.R. 27-01-2020 16:31
Cytuję uczestniczka:
Pan Tomasz Nadolski przywołując okres przedrozbiorowy Polski nawiązał do obecnej sytuacji społeczno-politycznej Polski. Powiedział,że obecnie podobnie jak jak miało to miejsce przed rozbiorami,targowiczanie prosili o pomoc w rozwiązaniu spraw Polski "zagranicę". Radnej Ewie Wolnej nie spodobało się słowa mówcy i mocno zareagowała chrząknięciem. To tak dla zobrazowania wczorajszych uroczystości.


Jesteś pewna, że zrozumiałaś ?. Niby kto tym " targowiczanem" ? hmm. Może tak być, że i pan Tomasz Nadolski tak sądzi, ale czy tak ?. Czy, i jak sądzi , a jest postacią, która , jak nikt żadna , przybliża Historię Polski na grunt Kazimierza. Co powiedział ?. Czy zechce nam powiedzieć ?
Pytanie dla pozostałych. Kto nim jest ? Targowiczanem kto jest ?.
+1
#13 uczestniczka 27-01-2020 16:01
Pan Tomasz Nadolski przywołując okres przedrozbiorowy Polski nawiązał do obecnej sytuacji społeczno-politycznej Polski. Powiedział,że obecnie podobnie jak jak miało to miejsce przed rozbiorami,targowiczanie prosili o pomoc w rozwiązaniu spraw Polski "zagranicę". Radnej Ewie Wolnej nie spodobało się słowa mówcy i mocno zareagowała chrząknięciem. To tak dla zobrazowania wczorajszych uroczystości.
+2
#11 Ha ha 27-01-2020 13:30
Rolnik tobie można życzyć tylko odlotu w Kosmos. Nikt ci nie dorówna
0
#10 Rolnik 27-01-2020 12:18
Nauczyciele na Bali - teraz tak się odpoczywa.
+3
#9 internet z abramowic 27-01-2020 10:43
Cytuję ...:
Uczniów się czepiacie nauczycieli a gdzie władze, pracownicy urzędu, przedstawiciele instytucjiKOKPiT itp. Dajcie spokój burmistrz powinien być!!!

Licznie za to stawili się internetowi trolle.
+1
#8 S.R. 27-01-2020 08:56
Przeczytałem @ Rewolta i @ mieszkaniec

Jeden o "....... pogarda dla Polski" . Drugi : ".......... to kompletna martyrologiczna bzdura. "

Co myślę?. Ano to, że w takim DUALIZMIE / rozkroku/ będziemy tkwili dopóty historię beda pisać politycy, i usłużni im historycy . Dzisiaj , tacy sami np . Żaryn , piszą PRAWDZIWĄ historię np. " żołnierzy wyklętych" a inni tworzą prawo, które ich zabezpiecza w kraju ale ośmiesza za jego granicami. Ta smieszność jest zwielokrotniona, bo legitymizuję ją Prezydent i Premier.

Dodaj komentarz