Sesja budżetowa, czyli Jarząbków mamy wielu.

Oceń ten artykuł
(14 głosów)

Obrady XVIII sesji RM z dnia 21 grudnia br. bez wątpienia przejdą do historii. Ogólnie można by rzec - sesja nie odbiegała od innych. Scenariusz zawsze ten sam… jedynie słuszni radni zawsze wiedzą jak zadziałać - przerwać wypowiedź, zadrwić, zabuczeć. Tryskające z ust radnych obelgi nie ranią już wrażliwej na piękno języka polskiego radnej polonistki. Sprawdza się tu stara maksyma, „nie ważne jak się mówi, tylko kto mówi”. Podobnie jak w poprzednich latach na sesjach budżetowych nie było dyskusji, większość radnych ślepo zaufała księgowej. Niektórych radnych sprawy finansów w ogóle nie interesują. Nigdy nie słyszałem, aby w kwestii dotyczącej finansów, czy budżetu zabierał głos Waldemar Kruk - przewodniczący komisji finansów.

Nowością było zaproszenie sołtysów, gest godny kontynuowania. Poza tym tradycyjnie, kazimierskie sesje nie ciszą się zainteresowaniem. Sesje, na których ważyły się losy finansów czy ważnych dla miasta inwestycji były zawsze plebiscytem, głównie dlatego, że niestety większość radnych nie ma wiele do powiedzenia. Oczywiście nie jest tak, że radni milczą – przecież dyskutują o tym gdzie i w którą lampę żarówkę wkręcić, gdzie trzeba chodnik poprawić, gałąź podciąć, znak drogowy postawić itp. Jednym słowem są dobrymi informatorami. Czy do tego tak naprawdę zostali wybrani? Wątpię! Jak widać odpowiedzialność za ważne sprawy społeczne kuleje. Bliżej nam do Mińska niż Brukseli….

Mieszkańcy kazimierskiej ziemi przekonali się, że uczestnictwo w sesjach jest stratą czasu. Radni krzyczą, że sesje nie są od dyskusji, a wylewaniu żółci często nie ma końca. Na komisjach burmistrz ponagla, zawsze ma jakąś sprawę do załatwienia, umowę do podpisania czy spotkanie z jakimś funkcjonariuszem partyjnym. Środowa sesja była lustrzanym odbiciem sceny z filmu „Miś”. W rolę Wacława Jarząbka wcieliło się kilku radnych. „Nasz Prezes” był wniebowzięty i zarazem zniesmaczony faktem, że ktoś śmie zakłócać uroczystość pt. „podsumowanie roku”. Lanie miodu na serce przystojniaka z Dołów nie miało końca. Oczywiście przerywane pytaniami R. Suszka o finanse miasta, które doprowadziły do wściekłości stronników burmistrza. Ja zapytałem o kolejne marnowane miliony. Nikogo to nie wzrusza. Zatem pytania o powód wydania 4,5 mln złotych na nowowyremontowaną oczyszczalnię ścieków nie docierały ani do radnych ani do burmistrza. Kolejne pieniądze wpompowane w gruzy zamku (bez rzetelnego uzasadnienia) w kwocie 1,8 mln złotych też nie zdumiały radnych. Jeden z najmłodszych radnych skomentował moją wątpliwość: „Przecież byliśmy na wycieczce i widzieliśmy co trzeba zrobić”. Inwestycje typu szalet za 1,3 mln złotych, czy przebudowa fragmentu ul. Sadowej dla pewnej osobistości - no cóż, burmistrz wie jak rozdysponować pieniądze unijne. Przecież obrał 3-rzędne priorytety dla miasta i konsekwentnie je realizuje. W projekcie wiślanym tak głośno eksponowanym przez burmistrza zabrakło miejsca na port dla kazimierskiej żeglugi. Udział naszych inwestycji w tym przedsięwzięciu to około 5 %. Jak wiadomo była możliwość, aby w projekcie wiślanym ująć inwestycję związaną z przeprawą promową (infrastruktura drogowa), część ulicy Krakowskiej, port rzeczny i całą ulicę Sadową (nie tylko do Amfibaru, który szykowany jest na sprzedaż).

Centrum Sztuki Audiowizualnej, które nie powstanie zapewne z ważnych powodów, odbije się głośnym echem na ofercie kulturalnej miasta. Odczują to i turyści i lokalni przedsiębiorcy, hotelarze. A może właśnie o to chodziło…

Przeksięgowania pieniędzy z działu do działu to jak widać wszystko na co stać przystojniaka z Dołów. No i procesowanie się z mieszkańcami, o czym zapomniałem wtrącić. Niestety nikogo nie obchodzi wydawanie milionów, czy choćby tysięcy złotówek np. na procesy sądowe, wydawanie czasopism (czytaj przedruk strony internetowej p. Bożeny Gałuszewskiej), czy promocję mało znanego Kazimierza poprzez drukowanie ulotek. Ale kto w małych rzeczach jest ułomny, w wielkich lepszy nie będzie. Co należy zrobić, aby kazimierska władza i radni patrzyli ponad horyzont. To jest kluczowe pytanie. Może ktoś z Państwa ma pomysł?

J.K.

Czytany 4625 razy

Komentarze

+3
#35 małojec 31-12-2011 22:27
Grymas 50,popieram masz 200% racji.Ceny kosmiczne i bez podatku.
+5
#34 grymas50 31-12-2011 18:44
drożyzna. To jest fakt, że przekonanie:" pany zaplacą" stało się PRAWDĄ wśrod miasteczkowych "biznesmenow"
KROJĄ bez umiaru, przy czym nie ponosza ŻADNYCH obowi.azkow wobec kupuj.acego, wobec fiskusa. Budy z mięsęm bez cześci sanitarnej, brak kas fiskalnych, handel z piachu itp przy zachowaniu cenowych STANDARTOW z Paryża.
Najgorszym jest to ,że gross tych PANOW to mieszkańcy Gminy. Właśnie to my placimy frycowe, za MOŻNOŚĆ widzenia prawdziwych panow I GWIAZD EKRANU.'
Aktualnie w likwidacji jest sklep spożywczy, w ktorym to można było kupić np. skrzydełka kurze. Po 2 tygodnich dzialalności PADŁ stacjonarny sklepik mięsny. Nie miał żadnych szans s omijajacymi wszelkie ustawy BUDAMI z miesem/ pytam sie?. GDZIE BURMISTRZ?, GDZIE RADA? . ps. "Gontal" ma sie dobrze.
+4
#33 grymas50 31-12-2011 18:31
#14 grymas50 2011-12-29 10:44
Jest haniebnym, że p. Gałuszewska mając WŁADZTWO nad niby PUBLICZNYM portalem decyduje, ba, tworzy GAZETĘ, która jest PEANEM Burmistrza,
Jest haniebnym, że z portalu USUWANE są treści, które nie pasują Jej wypobrażeniom, a ktore w żaden sposób nie zawierają treści obscenicznych, czy też uragających czci kogokolwiek.
Nie mozna pozwolić, aby tego rodzaju osoba decydowała o treściach zawartych w Gazecie Miejskiej, a nie prywatnej p. Burmistrza.
+2
#32 tys z gór 31-12-2011 17:29
Dzięki, może kiedyś skorzystam.
@hotelarz ma rację w jednym - kibel nie ma innego wyjścia i musi stać się atrakcją turystyczną. Będą go zwiedzać miliony a bilet będzie droższy niż na Wawel
+3
#31 J.K 30-12-2011 23:01
tys z gór.Zapraszam na kręgle,piwo wino itp,mamy najtańsze w mieście"w piwnicach". Mieszkańcy gminy maja rabaty na wszystko co w piwnicach, a kręgle najtańsze w regionie.
+6
#30 hotelarz 30-12-2011 19:17
@tys z gór masz całkowitą rację burmistrzowi się poprzewracało w d...e, skoro zamiast na drogi czy kanalizację wydaje ponad milion złotych na kibel (może jako najdroższy w Polsce stanie się atrakcją turystyczną) czy na promocję wypromowanego Kazimierza ponad 300 tys.
Proponuję aby Kolega dowiedział się ile płacimy do gminy za metr powierzchni pensjonatu czy hotelu. Widzę również że kolega raczej piwa nie pija, gdyż resturatorzy od dawna stosują inne ceny dla "swoich" a inne dla "warszafki"
-4
#29 tys z gór 30-12-2011 18:45
To już nie ma lepszych miejsc gdzie można wydawać pieniądze a nie tylko promocja i oferta turystyczna? Wszystkie drogi gotowe? Kanalizacja w gminie skończona? Akcja zima opłacona?
Wiecznie płaczecie że turystów mało a chcecie brać 180 zł za pokój? W du..ch się wam powywracało? W Krakowie jest taniej.
Czy wy myślicie że budżet gminy jest żeby wam dutkami kieszenie ponapychać?
Piwo po 7 zł, byle ochłap obiadowy za 20zł i ludzie wam się pchają drzwiami i oknami? Nie dociera do was?
Ja też płacę podatki i chciałbym żeby wydawane były z korzyścią dla wszystkich a nie dla wąskiej grupy właścicieli pensjonatów, kramików i bryczek. Chcecie promocji to zrzućcie się sami.
Chcecie gości w zimie? A może zróbcie ofertę dla miejscowych. Tańsze piwo, spa czy kręgle. Może jakiś ruch będzie.
Mamona całkiem na oczy się wam rzuciła.
+4
#28 Zygmunt 30-12-2011 18:03
@DarEk znasz taką piosenkę Budki Suflera "Tango" -do tanga trzeba dwojga. Tak jak piszesz Grześ jest uparty i trwa w tym uporze nawet wtedy gdy nie ma racji, i sromotnie przegrywa tak jak z Panem Godziszewskim narażajac tym samym gminę na koszty. Oczywiści sprawa Pana Godziszewskiego nie jest jedyną, gdzie nie słucha się mądrych ludzi.Przerośnięta duma nie pozwala włodarzowi przyznać się do błędu i pomyłki tylko dalej trwać przy swoim, a to nic dobrego nie wróży. I Ty DarEk uważasz że z takim facetem o takiej osobowości można coś zrobić? Szczerze w to wątpię. Natomiast spodziewam się ataków ze strony zaufanych burmistrza na tych Radnych w tym na Pana Janusza, którzy mają odwagę upominać zadufanego w sobie burmistrza...
+4
#27 Zygmunt 30-12-2011 17:27
@ też sołtys a nie sądzisz, że ważniejsze od wydawania ponad 300 tys złotych na promocję Miasta w gazetach i portalach, które i tak jest znane (patrząc po sznurach samochodów w długie weekendy)znacznie ważniejsze jest wygenerowanie nowej oferty turystycznej, zwłaszcza w okresie jesienno zimowym? Kazimierzaowi jak powietrza potrzebna jest nowa impreza w tym okresie zimowego zastoju, która ściągnie turystów, tak jak Lato Filmowe w lipcu i sierpniu. I kto to Twoim zdaniem ma zrobić? Czy nie jest to obowiązek urzędu. Tylo że to jest znacznie trudniejsze i wymagajace więcej nakładu pracy niż zamieszczeniu fju bździu na jakimś portalu czy gazecie. Z tego powodu ludzie na pewno nie przyjadą. Jeśli już to przyjadą na konkretne wydarzenie czy imprezę. Ponadto sołtys gdzie Ty widziałeś noclegi po 300 PLN, chyba w Królu, ale przecież o takich lokalach nikt nie mówił w adudycji radiowej do której nawiązujesz.
+1
#26 też sołtys 30-12-2011 16:47
Puste hotele i pensjonaty?
Bo ceny powyżej 300zł/doba nie są dla wszystkich.
Tak musi być, jak ludzie mają mniej pieniędzy na rozrywki i wypoczynek.
Lista polskich milionerów skurczyła w tym roku, to i tych co mają na koniec roku wolne 500zł też jest mniej.
Mam komplet gości przy cenie 180zł/pokój dwuosobowy i minimum trzydniowe pobyty. Może na tej kwocie jest górna granica popytu?
Gospodarka, także turystyczna ma okresy lepsze i gorsze.
Nie biadolę i nie szukam winnych.
Robię swoje, jak umiem najlepiej.

Dodaj komentarz