Rekonstrukcja pacyfikacji Wąwolnicy- galeria zdjęciowa.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Notatka z 2-go maja 2016 roku

rekonstrukcja-pacyfikacji-wawolnicy-galeria-zdjeciowa-1

Piękny majowy dzień. Wszystko kwitnie, w powietrzu unosi się cudowny zapach lubelskiej wiosny. Tak samo musiało być wtedy, rok po straszliwej wojnie, która zadała naszemu narodowi okrutne rany. Na Lubelszczyźnie wojna się nie skończyła. Trwała ona długo jeszcze, a właściwie trwa nadal –nie rozliczono wciąż krzywd, których opisać nie sposób pokrótce.

Uczestniczyłem dzisiaj we wspaniałej inscenizacji historycznej poświęconej 70-ej rocznicy spalenia Wąwolnicy. Inscenizacja odbyła się na błoniach pod Sanktuarium Matki Boskiej Kębelskiej pod patronatem Stowarzyszenia „Przeszłość – Przyszłości”, Wójta Gminy Wąwolnica, Regionalnego Towarzystwa Przyjaciół Wąwolnicy, oraz Sanktuarium M. B. K.

Na dzisiejszą uroczystość przybyła niemalże cała ludność Wąwolnicy, obecnych było wielu gości z Warszawy, Lublina, Puław i całej okolicy, wielu również z Kazimierza.

Pojechałem tam na zaproszenie jednego z działaczy WiN-u, żołnierza niezłomnego, uczestnika ruchu oporu na Lubelszczyźnie. Żyją jeszcze ostatni świadkowie tamtych zdarzeń, żyją wciąż oprawcy i ich potomkowie…

2 maja 1946 r. funkcjonariusze UB na polecenie władz komunistycznych karnie spaliły kilkaset budynków w Wąwolnicy, w tym pastwą płomieni padło 101 budynków mieszkalnych i wiele gospodarczych. Żywcem spaleniu uległy dwie osoby, wiele odniosło ciężkie i lżejsze poparzenia. Mieszkańcy, którzy przetrwali tragedię, zostali naznaczeni piętnem hańby i skazani na status politycznych pariasów.

http://consolamentum.salon24.pl/72713,zapomniany-reportazysta-zapomniana-historia-tragedia-wawolnicy

rekonstrukcja-pacyfikacji-wawolnicy-galeria-zdjeciowa-2

Funkcjonariusze PUBP podpalali wszystko po kolei - domy, stodoły i inne zabudowania gospodarskie. Fotograf: Marta Pietroń

Pan Grzegorz Filipek –reżyser i scenarzysta, oraz producent –pan Artur Kwapiński, prezes stowarzyszenia "Przeszłość-Przyszłości" zadbali o wszystkie szczegóły i detale.

Ubiory, broń, pojazdy, wozy. Wszystko z pietyzmem i realistycznie pokazano na dzisiejszej inscenizacji. Gratulacje dla twórców, głębokie słowa uznania za organizację i przygotowanie uroczystości.

Wreszcie możemy czcić tamte straszne zdarzenia, możemy o nich pisać –tylko tyle, chociaż tyle.

-Tadeusz Strzępek.

Czytany 5527 razy

Dodaj komentarz