Płacą za dzierżawę szkoły, choć trzy razy taniej mogliby ją kupić .

Oceń ten artykuł
(18 głosów)

Przez pięć lat burmistrz Kazimierza wraz z Ministerstwem Edukacji wyda ponad trzy miliony złotych na wynajem kontenera, gdzie mieści się tymczasowa szkoła. Gdyby zdecydował się na jego zakup, zapłaciliby tylko milion.

http://wyborcza.pl/1,75478,16842315,Placa_za_dzierzawe_szkoly__choc_trzy_razy_taniej_mogliby.html

Czytany 4122 razy

Komentarze

+4
#14 za/miejscowy 30-10-2014 10:10
dziennikwschodni.pl/.../...
Artykuł godny polecenia ... głównie osobom odpowiedzialnym za inwestycje w Gminie Kazimierz Dolny. Niestety - budowa lada dzień się rozpocznie. Tylko który gospodarz zaczyna budowę domu od prac ziemnych tuż przed zimą? Chyba, że w Hiszpanii z racji cieplejszego klimatu.
+9
#13 Kazimierzak 23-10-2014 21:00
@kasjer tak zastanawiasz się skąd gmina miała wziąć pieniądze na kupno kontenerów, że musiała wybrać niekorzystny wariant z dzierżawą, to może powiesz Nam na co poszło 2.5 miliona złotych z tytułu odszkodowania, jakie gminy uzyskała, z tytułu wybuchu gazu?
+8
#12 Kazimierzak 23-10-2014 20:48
@kasjer przypomnij proszę kiedy wybuchł gaz, a kiedy były postawione kontenery? Z tego co pamiętam wybuch gazu miał miejsce pod koniec maja 2011r, a kontenery powstały w połowie maja 2012. Minął zatem rok!!! Więc nie p...rz głupot, że dzięki dzierżawie mamy coś od razu. Trzeba było czekać przez cały rok. Podejmując decyzję o dzierżawie a nie zakupie na własność gmina traci każdego roku 800 tys złotych.
Kwota miliona złotych jaką posłużył się dziennikarz pochodzi zapewne z protokołu Sesji Rady Miejskiej, z dnia 30 czerwca 2011r, gdzie to pan dyrektor wspólnie z burmistrzem zapewniali, że zakup kontenerów to 1 milion złotych, zaś dzierżawa, to 30-40 tys zł/mc.
.../Protokol_Nr_X_z_dnia_30_cz erwca_2011r..pdf
Co z tego wyszło? Ano nic. Radni i społeczeństwo zostało okłamane. Zresztą nie po raz pierwszy i ostatni.
-11
#11 kasjer 23-10-2014 17:41
"Zamiast nabyć na własność" czasami lepiej jest jednak coś wydzierżawić.Nazywa się to też leasing. Zamiast wydawać NA RAZ dużą kwotę pieniędzy na zakup, przedsiębiorca-użytkownik płaci raty ale może natychmiast korzystać ze sprzętu, urządzenia, linii technologicznej.
Bardzo dobre rozwiązanie, jeżeli środki na pokrycie rat spływają systematycznie w odstępach czasu. W przypadku gminy są to np. podatki od firm i mieszkańców.
Zamiast enigmatycznie posługiwać się procentami raczej używa złotówek.
Budżet gminy nie składa się z procentów.
Na koniec podstawowa kwestia. Tłem dyskusji jest nierzetelny artykuł z gazety.
Artykuł powstał w oparciu o swobodną interpretację liczb. Do końca nie wiadomo skąd dziennikarz wziął wartość 1 mln za budynek o powierzchni 1000mkw. Może zapytał firmę Ramirent o koszt kontenera budowlanego a potem sobie coć wyliczył. Może wypił kawę i z fusów mu wyszło.
A dalej to już jedna bzdura rodzi następną.
+10
#10 ciekawa 23-10-2014 13:29
@kasjer- wytłumacz zatem proszę - dlaczego przyjęto gorsze dla gminy rozwiązanie dzierżawy kontenerów, za które do tej pory zapłacono ok 2,8 miliona złotych i gdzie gmina płaci ze swoich funduszy 67 tys każdego miesiąca, zamiast nabyć na własność? Kontenera można by było później wykorzystać np. na mieszkania socjalne, których obecnie w gminie jest deficyt.


Art. 42, ust.2, pkt 2 Ustawy o dochodach JST umożliwiał zakup kontenerów. Zaś art.42,pkt3 mówi o możliwej dotacji na ten cel z budżetu państwa do wysokości 50%

Zdecydowano inaczej. Skorzystano z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej, która wprawdzie zgodnie z wytycznymi z 2011r dawała możliwość dofinansowania z budżetu państwa w wysokości 80% ale tylko na dzierżawę.

W ostatecznym rozrachunku 80% wsparcia na dzierżawę jest gorszym rozwiązaniem niż 50% wsparcia z budżetu na zakup!!!
-9
#9 kasjer 23-10-2014 11:45
@kasa, oczywiście masz rację,my nie dostajemy, tylko my płacimy.
Wszystko jedno, czy z tytułu dzierżawy czy gdyby kontenery zostały zakupione.
Pieniądze dostaje Ramirent S.A.
Masz inną wiedzę, idź do prokuratora.
+9
#8 kasa 22-10-2014 21:10
Burmistrz świadomie wydzierżawił kontenery.Czy nie wiecie dlaczego?Z tego przecież jest kasa.Oczywiście nie dla nas.
-8
#7 były ale zdolny 22-10-2014 20:09
Artykuł z tezą polityczną, na dodatek nierzetelny.
Niektóre liczby wzięte z sufitu. Cytowanie Pani Tuźnik czyli osoby politycznie zaangażowanej po stronie opozycj śmierdzi stronniczością. Jej poczucie dyskomfortu w pracy w budynku kontenerowej szkoły wyika z uprzedzenia. Może wystarczy w upalny dzień zawczasu opuścić roletę.Może wystarczy w odpowiednim momencie otworzyć okno.
Ceramiczne ściany regulują mikroklimat w pomieszczeniu, zmniejszają wahania temperatury,metalowe niestety nie. Stąd szybkie nagrzewanie się pomieszczeń.Zarówno latem jak i zimą.
Ciepło nie przenika do budynku przez ściany (zimą na ścianach musiałby być szron), tylko przez przeszklone powierzchnie okien. Ot , i cała tajemnica tej technologii, czyli płyty warstwowej.
+11
#6 pilny uczeń 22-10-2014 18:43
@były uczeń - fakty są takie, że gmina przez niekompetencje rządzących, lub też inne przyczyny... traci rocznie na dzierżawie kontenerów 800 tys złotych. I będzie traciła do czasu oddania do użytku nowej szkoły, chyba, że wybory wygra Pan Andrzej Pisula i zracjonalizuje wydatki w tej materii.

Szkoła - dobrze jak będzie za 10 lat... patrząc na potencjał finansowy gminy.
@były uczniu może pokusisz się o zaprezentowanie jakie są dalsze możliwości zadłużeniowe gminy, po tym jak rada podjęła uchwałę w roku ubiegłym o emisji, zbyciu i wykupie obligacji na kwotę 6,3 milionów złotych.


Pozdrawiam Cię serdecznie były uczniu, z nadzieją, że dalej będziesz się uczył...
-15
#5 były uczeń 22-10-2014 17:06
"Mogą być udzielane (...)o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej"?
Mogą być, mogły nie być.Gdybanie.
A fakty są takie, że dzieci mają się gdzie uczyć, a wkrótce będą miały nową szkołę.

Dodaj komentarz