Kazimierska Wikarówka, kunszt architektoniczny i kwintesencja gospodarności

Oceń ten artykuł
(13 głosów)

Wczoraj miało miejsce oficjalne otwarcie Wikarówki. W zrekonstruowanej dawnej stodole należącej do zespołu Wikarówki  odbyła się prelekcja. Sala wypełniona była  po brzegi gośćmi.

Historię  założeń projektowych,  rewitalizacji  Wikarówki, zreferowali współautor projektu, mgr. inż. Arch. Krzysztof Korona oraz kierownik budowy mg. inż. Piotr Chołdzyński. Dowiedzieliśmy się, że  czasie prac archeologicznych  odkryto historyczne XVII w piwnice. Jako  ciekawostkę można podać   ,że wejście do Wikarówki pierwotne posadowienie 100 cm niżej ,a otoczenie jej usytułowane jest na namułach Grodarza . Wiemy także rekonstruowany obiekt datowany  jest  na okres z przed XVIII w.  Prelegenci Pani Zofia Wiśniewska i Joanna Rzadkowska z zarządu Kazimierskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego pw. św. Anny, przybliżyli historię Fundacji od XVI w. do chwili obecnej. Fundacja Sierot i Kalek (historyczna nazwa)  liczyła znaczne dobra 70 ha gruntów . Obecnie pozostała  jedynie Wikarówka na pow. 0,1 ha . Odwiedzjący Wikarówkę  mogli podziwiać  kunszt architektów i perfekcyjne wykonanie kazimierskich  rzemieślników ,którzy pracowali przy odbudowie zespołu dawnej Wikarówki. Za kunszt podziwiany był kazimierski rzemieślnik  Jurek Tawardowski  , który zajął się pokryciem dachów gontem. 

Warto przypomnieć ,że historia odzyskiwania  Wikarówki przez ww. Stowarzyszenie była  burzliwa, trwała ponad 10 lat.  Mówił o tym Mariusz Wicik – radny powiatu puławskiego. Przypomniał ,że w 2008 roku ówczesny burmistrz Grzegorz Dunia ze swoimi ludźmi  planował sprzedać działkę z Wikarówką. Temu zamysłowi sprzeciwiło  się wówczas  jedynie trzech radnych; Leszek Furtas, Stanisąłw Wicik i Piotr Guz. Jak pamiętamy w 2008 r o sprawie Wikarówki i kamieniołomie mówiło głośno, nawet w lokalnych mediach. https://www.kazimierzdolny.pl/news/batalia-o-wikarowke-video/6281.html

Za włożony wysiłek uczestnikom odbudowy całego zespołu dawnej Wikarówki  w odrestaurowaniu  podziękował burmistrz Kazimierza  Dolnego, Artur Pomianowski.

W czasie dni otwartych, goście mogli zapoznać się z także kolejną  koncepcją zagospodarowania terenu przy Wikarówce ( obecny teren Parkingu)

Jak wiemy budzi to ogromny sprzeciw w pewnym środowisku... 

ww15

- Wizualizacja  zagospodarowania terenu obecnego parkingu. 

Warto wspomnieć ,że idea ta, jak większość dzieł wspólnoty kościelnej Kazimierza ,  została  oprotestowana, przez redakcję „Kazimierz Komentuje”, medialnego ramienia…urzędującego  burmistrza . Dla redaktorów… "Kazimierz Komentuje"  zagospodarowanie działki przy Wikarówce, to „ śmierdzący temat”.

Nie piszę tego bez przyczyny. Wśród znacznej społeczności Kazimierza,  w tym  obecnych władzach miasta, nadal dominuje przekonanie, że przedsięwzięcia nie komercyjne, czy też realizowane przy współudziale Kościoła  należy bojkotować.  

Na otwarciu Wikarówki zabrakło Radych Rady Miejskiej, skupionych przy burmistrzu. Praktycznie nie było  większości przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na terenie miasta, w tym - niestety - Samorządu Mieszkańców Kazimierza. 

Przypomnę, że odrestaurowany obiekt Wikarówki  służył będzie lokalnej społeczności , ludziom potrzebującym i wykluczonym.  

J.K

Czytany 2535 razy

Komentarze

-9
#25 Szczęśliwa z rynku 30-12-2021 09:12
Jak cudownie, że saga z MPZP dobiega końca. Mam nadzieję, że Pan Kowalski nie będzie głosował przeciw uchwaleniu planu i nie podejmie próby jego zablokowania na późniejszym etapie. Moja córka z zięciem po tylu latach doczekali się terenu budowlanego i będą mogli się pobudować. Będą mogli wrócić z Puław i zamieszkać w naszym cudownym miasteczku, a ja na stare lata nie zostanę sama i będę mogła czuć się bezpiecznie.
+17
#24 Maurycy z Bochotnicy 22-12-2021 11:45
@rumburak
Rozumiem. Czyli przynajmniej w jednej rzeczy się zgadzamy, że format polityczny obecnego prezydenta nie jest zbyt wygórowany, z tym że dla mnie, po trudnych kohabitacjach poprzednich lat, wcale nie jest to powód do zmartwień.
Co zaś się tyczy nauczycieli, to oczywiście nikt im nie odbiera prawa do posiadania poglądów politycznych ani ich wyrażania, tylko zastanawia, czy powinni zachęcać swoich uczniów do opowiadania się po jednej wybranej stronie konfliktu. Ja uważam, że absolutnie nie powinni.
+13
#23 antyobywatel 21-12-2021 19:39
Cytuję Oburzony:
Kto tak nasrał w centrum naszego pięknego miasteczka? @Mieszkanka bardzo piękny obiekt? Toż to pospolite szkaradztwo, które może konkurować tylko z pobliską budką parkingową…. Kto na to pozwolił? :(

znaczy rudera w środku miasta z powiewającą folią była lepsza?
-18
#22 rumburak 21-12-2021 14:46
Cytuję Maurycy z Bochotnicy:
@rumburak
Wolne media? A jak wolne były media przed 2016 rokiem? Wspomniane Radio Maryja kontra reszta? Piszesz, że protestowałbyś, jakby mieli zamknąć "radio Rydzyka", a jestem pewien, że w protestach ws. Telewizji Trwam w 2012 roku udziału nie brałeś, mimo, że to była wtedy, w zasadzie, jedyna "opozycyjna" telewizja.
(...)
Nie podoba mi się też używanie takich określeń jak Adrian zamiast prezydent, "radio Rydzyka" itp. Ja nie piszę: telewizja Waltera o TVN i Lepka Łapka o Marszałku Senatu.

A to wszystko wyżej zostało napisane tylko dlatego, żeby razem z @z rynku zaprotestować przeciwko udziałowi nauczycieli (zwłaszcza wraz z młodzieżą) w takich imprezach. Nauczyciel w demokratycznym państwie nie powinien lansować swoich politycznych przekonań, ale przede wszystkim powinien uwrażliwiać młodzież na różnorodność poglądów, bo właśnie na tym polega demokracja.

No to właśnie uwrażliwiał! Nauczyciel może należeć do partii nawet opozycyjnej i tuż tym samym uwrażliwia. Inne poglądy też są reprezentowane bardzo głośno np. przez pana Czarnka.
TVN nie jest Waltera ale może Miszczuka. Rydzyk tytułuje się dyrektorem to RM jest Rydzyka. A TVP jest Kurskiego. Petycję w obronie Trwam podpisałem. Media mają być nie tyle wolne co różnorodne. Telewizji powie nie oglądam. Generalnie dzisiaj to przeżytek. Ten spór jest trochę jałowy i niewarty tego szumu. Ale internet będziemy mieli niedługo jak w Chinach. Wiem dobrze jak to tam działa. PiS szykuje już zmiany w funkcjonowaniu internetu pod kontem takiej samej kontroli. Oczywiście wszystko daje się obejść ale czasem jest to bardzo kłopotliwe. Jak prezydent będzie miał swoje zdanie, a nie zdanie prezesa partii to przestanę go tytułować Adrian. Nawet na niego z braku laku zagłosowałem w drugiej turze.
+19
#21 Maurycy z Bochotnicy 21-12-2021 01:21
@rumburak
Wolne media? A jak wolne były media przed 2016 rokiem? Wspomniane Radio Maryja kontra reszta? Piszesz, że protestowałbyś, jakby mieli zamknąć "radio Rydzyka", a jestem pewien, że w protestach ws. Telewizji Trwam w 2012 roku udziału nie brałeś, mimo, że to była wtedy, w zasadzie, jedyna "opozycyjna" telewizja.
Teraz oprócz TVP spacyfikowanego przez PiS (i dobrze) prawie cała reszta jest w opozycji. A TVN, nawet jeśli prezydent podpisze tę ustawę i tak z pewnością znajdzie sobie jakiegoś europejskiego inwestora, który zapewni mu odpowiednie warunki do pozostawania "tubą opozycji". Więc o jakim zagrożeniu wolności mediów rozmawiamy?!
Nie podoba mi się też używanie takich określeń jak Adrian zamiast prezydent, "radio Rydzyka" itp. Ja nie piszę: telewizja Waltera o TVN i Lepka Łapka o Marszałku Senatu.

A to wszystko wyżej zostało napisane tylko dlatego, żeby razem z @z rynku zaprotestować przeciwko udziałowi nauczycieli (zwłaszcza wraz z młodzieżą) w takich imprezach. Nauczyciel w demokratycznym państwie nie powinien lansować swoich politycznych przekonań, ale przede wszystkim powinien uwrażliwiać młodzież na różnorodność poglądów, bo właśnie na tym polega demokracja.
+22
#20 Maurycy z Bochotnicy 21-12-2021 00:21
Cytuję Oburzony:
Kto tak nasrał w centrum naszego pięknego miasteczka? @Mieszkanka bardzo piękny obiekt? Toż to pospolite szkaradztwo, które może konkurować tylko z pobliską budką parkingową…. Kto na to pozwolił? :(


To oczywiście jasne, że do wysmakowanego domu Kuzynki i awangardowego szaletu nad Wisłą to Wikarówce z pewnością sporo brakuje, ale żeby od razu "nasrał"?! Więcej szacunku @Oburzony dla prostych ludzi, którzy też chcą sobie coś wybudować. U siebie!
+15
#19 orkiestra gra. 20-12-2021 14:46
@ Mieszkanka podziwia, ale i pyta:
"Dobrze się stało, że teren ze zrujmowaną Wikarówką przejęła nasza parafia, powstało coś, co będzie przez lata służyć mieszkańcom. Przekazanie tego terenu w inne ręce mogłoby się skończyć tak, jak z Esterką.
Mam tylko prośbę do właściciela tego bloga, aby zechciał przybliżyć mieszkańcom Kazimierza w jaki konkretnie sposów obiekt ten ma służyć mieszkańcom a zwłaszcza kalekom. chorym i niepełnosprawnym."

Właśnie . Jak i komu?. Czytam, że i w Okalu coś NIEZWYKŁEGO powstanie dla starych ale zdrowych? Pytanie te same : "w jaki konkretnie sposów obiekt ten ma służyć mieszkańcom"
+16
#18 toyach 20-12-2021 14:23
Cytuję Oburzony:
Kto tak nasrał w centrum naszego pięknego miasteczka? @Mieszkanka bardzo piękny obiekt? Toż to pospolite szkaradztwo, które może konkurować tylko z pobliską budką parkingową…. Kto na to pozwolił? :(

Człowiecze burmistrza niewątpliwie zazdrościsz. Pogadaj z kim trzeba to może i na Zamłyniu takie cacko powatanie.
-18
#17 hotelarz 20-12-2021 13:37
Cytuję Mieszkanka:
Bardzo piękny obiekt, należą się za to niewątpliwie podziękowania księdzu Lewniewskiemu, wystarczy spojrzeć, jak wiele zrobił dla kościoła i parafii. Mówi się, że kazimierska Fara jest teraz jednym z najpiękniejszych kościołów w Polsce.
Dobrze się stało, że teren ze zrujmowaną Wikarówką przejęła nasza parafia, powstało coś, co będzie przez lata służyć mieszkańcom. Przekazanie tego terenu w inne ręce mogłoby się skończyć tak, jak z Esterką.
Mam tylko prośbę do właściciela tego bloga, aby zechciał przybliżyć mieszkańcom Kazimierza w jaki konkretnie sposów obiekt ten ma służyć mieszkańcom a zwłaszcza kalekom. chorym i niepełnosprawnym.

Może będą pokoje gościnne do wynajęcia, jak w starej plebanii.
Wynajmowanie to nie jest wstyd, zwłaszcza, że zwolnione z podatku, bo niby na cele religijne.
Opinie gości na booking wskazują na konspirację. Cyt: "Brak informacji na budynku typu : hotel, hostel,pensjonat."
Może to dom pielgrzyma?
-20
#16 Oburzony 20-12-2021 13:22
Kto tak nasrał w centrum naszego pięknego miasteczka? @Mieszkanka bardzo piękny obiekt? Toż to pospolite szkaradztwo, które może konkurować tylko z pobliską budką parkingową…. Kto na to pozwolił? :(

Dodaj komentarz