Kazimierska Wikarówka, kunszt architektoniczny i kwintesencja gospodarności
Wczoraj miało miejsce oficjalne otwarcie Wikarówki. W zrekonstruowanej dawnej stodole należącej do zespołu Wikarówki odbyła się prelekcja. Sala wypełniona była po brzegi gośćmi.
Historię założeń projektowych, rewitalizacji Wikarówki, zreferowali współautor projektu, mgr. inż. Arch. Krzysztof Korona oraz kierownik budowy mg. inż. Piotr Chołdzyński. Dowiedzieliśmy się, że czasie prac archeologicznych odkryto historyczne XVII w piwnice. Jako ciekawostkę można podać ,że wejście do Wikarówki pierwotne posadowienie 100 cm niżej ,a otoczenie jej usytułowane jest na namułach Grodarza . Wiemy także rekonstruowany obiekt datowany jest na okres z przed XVIII w. Prelegenci Pani Zofia Wiśniewska i Joanna Rzadkowska z zarządu Kazimierskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego pw. św. Anny, przybliżyli historię Fundacji od XVI w. do chwili obecnej. Fundacja Sierot i Kalek (historyczna nazwa) liczyła znaczne dobra 70 ha gruntów . Obecnie pozostała jedynie Wikarówka na pow. 0,1 ha . Odwiedzjący Wikarówkę mogli podziwiać kunszt architektów i perfekcyjne wykonanie kazimierskich rzemieślników ,którzy pracowali przy odbudowie zespołu dawnej Wikarówki. Za kunszt podziwiany był kazimierski rzemieślnik Jurek Tawardowski , który zajął się pokryciem dachów gontem.
Warto przypomnieć ,że historia odzyskiwania Wikarówki przez ww. Stowarzyszenie była burzliwa, trwała ponad 10 lat. Mówił o tym Mariusz Wicik – radny powiatu puławskiego. Przypomniał ,że w 2008 roku ówczesny burmistrz Grzegorz Dunia ze swoimi ludźmi planował sprzedać działkę z Wikarówką. Temu zamysłowi sprzeciwiło się wówczas jedynie trzech radnych; Leszek Furtas, Stanisąłw Wicik i Piotr Guz. Jak pamiętamy w 2008 r o sprawie Wikarówki i kamieniołomie mówiło głośno, nawet w lokalnych mediach. https://www.kazimierzdolny.pl/news/batalia-o-wikarowke-video/6281.html
Za włożony wysiłek uczestnikom odbudowy całego zespołu dawnej Wikarówki w odrestaurowaniu podziękował burmistrz Kazimierza Dolnego, Artur Pomianowski.
W czasie dni otwartych, goście mogli zapoznać się z także kolejną koncepcją zagospodarowania terenu przy Wikarówce ( obecny teren Parkingu)
Jak wiemy budzi to ogromny sprzeciw w pewnym środowisku...
- Wizualizacja zagospodarowania terenu obecnego parkingu.
Warto wspomnieć ,że idea ta, jak większość dzieł wspólnoty kościelnej Kazimierza , została oprotestowana, przez redakcję „Kazimierz Komentuje”, medialnego ramienia…urzędującego burmistrza . Dla redaktorów… "Kazimierz Komentuje" zagospodarowanie działki przy Wikarówce, to „ śmierdzący temat”.
Nie piszę tego bez przyczyny. Wśród znacznej społeczności Kazimierza, w tym obecnych władzach miasta, nadal dominuje przekonanie, że przedsięwzięcia nie komercyjne, czy też realizowane przy współudziale Kościoła należy bojkotować.
Na otwarciu Wikarówki zabrakło Radych Rady Miejskiej, skupionych przy burmistrzu. Praktycznie nie było większości przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na terenie miasta, w tym - niestety - Samorządu Mieszkańców Kazimierza.
Przypomnę, że odrestaurowany obiekt Wikarówki służył będzie lokalnej społeczności , ludziom potrzebującym i wykluczonym.
J.K
Galeria
-
Ilustracja Ilustracja
-
Ilustracja Ilustracja
-
Ilustracja Ilustracja
-
Ilustracja Ilustracja
-
Ilustracja Ilustracja
-
Ilustracja Ilustracja
-
Ilustracja Ilustracja
-
Ilustracja Ilustracja
-
Ilustracja Ilustracja
-
Ilustracja Ilustracja
-
Ilustracja Ilustracja
-
Ilustracja Ilustracja
-
Ilustracja Ilustracja
-
Ilustracja Ilustracja
-
Ilustracja Ilustracja
-
Ilustracja Ilustracja
-
Ilustracja Ilustracja
-
Ilustracja Ilustracja
-
Ilustracja Ilustracja
https://www.januszkowalskikazimierz.pl/z-miasta/2433-kazimierska-wikarowka,-kunszt-architektoniczny-i-kwintesencja-gospodarnosci.html#sigProId92bb3194bf
Komentarze
Rozumiem. Czyli przynajmniej w jednej rzeczy się zgadzamy, że format polityczny obecnego prezydenta nie jest zbyt wygórowany, z tym że dla mnie, po trudnych kohabitacjach poprzednich lat, wcale nie jest to powód do zmartwień.
Co zaś się tyczy nauczycieli, to oczywiście nikt im nie odbiera prawa do posiadania poglądów politycznych ani ich wyrażania, tylko zastanawia, czy powinni zachęcać swoich uczniów do opowiadania się po jednej wybranej stronie konfliktu. Ja uważam, że absolutnie nie powinni.
znaczy rudera w środku miasta z powiewającą folią była lepsza?
No to właśnie uwrażliwiał! Nauczyciel może należeć do partii nawet opozycyjnej i tuż tym samym uwrażliwia. Inne poglądy też są reprezentowane bardzo głośno np. przez pana Czarnka.
TVN nie jest Waltera ale może Miszczuka. Rydzyk tytułuje się dyrektorem to RM jest Rydzyka. A TVP jest Kurskiego. Petycję w obronie Trwam podpisałem. Media mają być nie tyle wolne co różnorodne. Telewizji powie nie oglądam. Generalnie dzisiaj to przeżytek. Ten spór jest trochę jałowy i niewarty tego szumu. Ale internet będziemy mieli niedługo jak w Chinach. Wiem dobrze jak to tam działa. PiS szykuje już zmiany w funkcjonowaniu internetu pod kontem takiej samej kontroli. Oczywiście wszystko daje się obejść ale czasem jest to bardzo kłopotliwe. Jak prezydent będzie miał swoje zdanie, a nie zdanie prezesa partii to przestanę go tytułować Adrian. Nawet na niego z braku laku zagłosowałem w drugiej turze.
Wolne media? A jak wolne były media przed 2016 rokiem? Wspomniane Radio Maryja kontra reszta? Piszesz, że protestowałbyś, jakby mieli zamknąć "radio Rydzyka", a jestem pewien, że w protestach ws. Telewizji Trwam w 2012 roku udziału nie brałeś, mimo, że to była wtedy, w zasadzie, jedyna "opozycyjna" telewizja.
Teraz oprócz TVP spacyfikowanego przez PiS (i dobrze) prawie cała reszta jest w opozycji. A TVN, nawet jeśli prezydent podpisze tę ustawę i tak z pewnością znajdzie sobie jakiegoś europejskiego inwestora, który zapewni mu odpowiednie warunki do pozostawania "tubą opozycji". Więc o jakim zagrożeniu wolności mediów rozmawiamy?!
Nie podoba mi się też używanie takich określeń jak Adrian zamiast prezydent, "radio Rydzyka" itp. Ja nie piszę: telewizja Waltera o TVN i Lepka Łapka o Marszałku Senatu.
A to wszystko wyżej zostało napisane tylko dlatego, żeby razem z @z rynku zaprotestować przeciwko udziałowi nauczycieli (zwłaszcza wraz z młodzieżą) w takich imprezach. Nauczyciel w demokratycznym państwie nie powinien lansować swoich politycznych przekonań, ale przede wszystkim powinien uwrażliwiać młodzież na różnorodność poglądów, bo właśnie na tym polega demokracja.
To oczywiście jasne, że do wysmakowanego domu Kuzynki i awangardowego szaletu nad Wisłą to Wikarówce z pewnością sporo brakuje, ale żeby od razu "nasrał"?! Więcej szacunku @Oburzony dla prostych ludzi, którzy też chcą sobie coś wybudować. U siebie!
"Dobrze się stało, że teren ze zrujmowaną Wikarówką przejęła nasza parafia, powstało coś, co będzie przez lata służyć mieszkańcom. Przekazanie tego terenu w inne ręce mogłoby się skończyć tak, jak z Esterką.
Mam tylko prośbę do właściciela tego bloga, aby zechciał przybliżyć mieszkańcom Kazimierza w jaki konkretnie sposów obiekt ten ma służyć mieszkańcom a zwłaszcza kalekom. chorym i niepełnosprawnym."
Właśnie . Jak i komu?. Czytam, że i w Okalu coś NIEZWYKŁEGO powstanie dla starych ale zdrowych? Pytanie te same : "w jaki konkretnie sposów obiekt ten ma służyć mieszkańcom"
Człowiecze burmistrza niewątpliwie zazdrościsz. Pogadaj z kim trzeba to może i na Zamłyniu takie cacko powatanie.
Może będą pokoje gościnne do wynajęcia, jak w starej plebanii.
Wynajmowanie to nie jest wstyd, zwłaszcza, że zwolnione z podatku, bo niby na cele religijne.
Opinie gości na booking wskazują na konspirację. Cyt: "Brak informacji na budynku typu : hotel, hostel,pensjonat."
Może to dom pielgrzyma?
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.