Ścieki nawet kilkaset procent w górę

Oceń ten artykuł
(1 głos)

  

Ostatnie posiedzenie Komisji Budżetu ( 22.06.2023 r.)  zdominował temat kosztów wywozu nieczystości płynnych ( zawartość szamb) . Stało się tak za sprawą projektu uchwały przygotowanej przez burmistrza Kazimierza Artura Pomianowskiego.

Obecnie za wywóz ścieków płacimy nie mniej niż 280- 320 zł za „podjazd” . To przypadku gdzie szamba są nie wielkie. W naszych warunkach ceny ( w przypadku pojemnych  szamb ) kształtują się na poziomie  około 20-30 zł za m3. A więc do ceny dojazdu dolicza się metry sześcienne i wychodzą kwoty oscylujące w granicach 500 – a nawet 800 zł za opróżnienie dużego zbiornika. To są kwoty i tak bardzo duże.

Jeszcze nie tak dawno  radny Dołęga podniósł problem gdzie oczyszczalnia w Bochotnicy odmawia  podmiotom gospodarczym możliwości zrzutu ścieków „zakwaszanych” . Prosił o wyjaśnienie sprawy przez władze spółki i burmistrza. Sugerował także zaproszenie na obrady Rady Miejskiej  osoby zajmujące się wywózką ścieków z naszej gminy. Przewodniczący Guz jak i urzędnicy  zobowiązali się  do zajęcia się sprawą w tym zaproszenia na obrady osoby zainteresowane.

Chwile później radny Nieradka ( po konsultacjach )  zaatakował  L. Dołęgę zarzucając mu obronę nieuczciwego podmiotu ,który zdaniem Nieradki powinien stracić koncesję za wylewanie ścieków na pola tak przedstawił to Nieradka.

Sprawa z tygodnia na tydzień zmieniła swój bieg. Nie dość ,że nie zaproszono pomawiane przez osoby ,to na dodatek burmistrz przygotował projekt uchwały gdzie cena za wywóz szamba zwalała z nóg nawet radnych „zawodowo” zajmujących się obroną burmistrza.

Wbrew zapowiedziom nikt z zarządu MZK sp.zoo w Kazimierzu Dolnym nie potwierdził w czwartek rewelacji Nieradki o rzekomym wylewaniu ścieków na pola czy do wywozów .

Prezes MZK przedstawił sprawozdanie z dzielności spółki z minionego półrocza https://youtu.be/9XK78wS4E0E?t=158  Odpowiadając na pytania radnych przyznał ,że niektóre ścieki nie były  przyjmowane  z uwagi  złą jakość  ( „zakwaszenie” ) ,co skutkować by mogło  zniszczeniem złoża biologicznego oczyszczalni.

Zarówno zarząd spółki, jak i burmistrz pominął przyczynę „choroby” która trawi nasz samorząd jak i drenuje kieszenie zwykłych mieszkańców. Tą chorobą jest śle wykonana modernizacja oczyszczalnia ścieków za Dunii…

W 2011 r  w założeniach modernizacji oczyszczalni  ścieków  planowano separator tłuszczu , tłuszcz w ściekach to główny „morderca „ biologicznego złoża. Z bliżej nie określonych powodów miasto odstąpiło od realizacji ważnego zadania tj wykonania wspomnianego separatora tłuszczu. Skupiono się na wizerunku… oczyszczalni  – jak wiemy, tak ważnego dla niektórych... Obecnie w sprawie nieprawidłowości przy modernizacji oczyszczalnia ścieków toczy się śledztwo z zawiadomienia Komisji Rewizyjnej  . Biegli wyznaczeni przez prokuraturę analizują całą dokumentacje związaną z  modernizacją oczyszczalni w latach 2011- 2013 .

Jednak w czasie obrad nikt nie chciał odnieść się zarówno do tego wątku jak i  do zanieczyszczania ścieków tłuszczami płynącymi z lokali gastronomicznych, głównie  z centrum miasta. Nikt chyba nie ma wątpliwości dlaczego. Absencja na komisji  przewodniczącego Komisji Rewizyjnej  Jakuba Pruchniaka  mówi więcej niż tysiąc słów.

Kwestia źle pracującej oczyszczalnia  ścieków  została pominięta.

Burmistrz Artur Pomianowski w czwartek przedstawił radnym projekt uchwały zakładający podwyżkę opłat za wywóz ścieków z szamb do kwoty 80 i 120 zł za jeden metr sześcienny. Oczywiście jest to górna granica jaką podmioty będą  mogą inkasować od mieszkańców. O podwyżkach  za ścieki  z rurociągu na rasie nic się nie mówi .

W nadchodzący poniedziałek będzie sesja i radni ostatecznie zdecydują .     

Czytany 929 razy

Komentarze

+17
#8 pulpecik&świderek 26-06-2023 13:31
Czy państwo radni macie na tyle oleju w głowie oraz cywilnej odwagi, aby zobligować burmistrza do kontroli separatorów tłuszczu w kazimierskich lokalach zarabiających grube pieniądze? Dlaczego za brak separatorów i późniejsze problemy z tym związane mają po raz kolejny zapłacić wszyscy mieszkańcy gminy? Jeśli ktoś zarabia kasę (lokale) to niech płaci...
Ps. Po raz kolejny dobitnie widać czyje interesy reprezentuje burmistrz z Bochotnicy...
+7
#7 wyborca 25-06-2023 07:06
Cytuję 13 piętro:
Odsłuchałem. Zakwaszone nieczystości z szamb mają stanowić NAJWIEKSZY problem dla Oczyszczalni Scieków. Pytanie: 1. Jaki procentowy " udział" mają ścieki przewożone z opróżnianych szamb w działaniach Oczyszczalni ?. 2. W jakim stopniu / procencie/skanalizowany jest obszar miasteczka Kazimierz Dolny ?
3. To samo / ad 2/ obszar wiejski w rozbiciu na poszczegolne sołectwa ?.

Sprawa gołębi na ramieniu w porównaniu ze stolikiem kawiarnianym wydaje się bardzo interesująca , bo każe się zastanowić, JAK TO JEST ?.

@13piętro :Jak zwykle trafnie. Ostatnie zdanie w punkt!
+7
#6 13 piętro 25-06-2023 04:49
Odsłuchałem. Zakwaszone nieczystości z szamb mają stanowić NAJWIEKSZY problem dla Oczyszczalni Scieków. Pytanie: 1. Jaki procentowy " udział" mają ścieki przewożone z opróżnianych szamb w działaniach Oczyszczalni ?. 2. W jakim stopniu / procencie/skanalizowany jest obszar miasteczka Kazimierz Dolny ?
3. To samo / ad 2/ obszar wiejski w rozbiciu na poszczegolne sołectwa ?.

Sprawa gołębi na ramieniu w porównaniu ze stolikiem kawiarnianym wydaje się bardzo interesująca , bo każe się zastanowić, JAK TO JEST ?.
+6
#5 13 piętro 24-06-2023 16:43
@ MIeszkaniec
Rozumiem, ale może zacząć od tego ;
" Opublikowane przez: Zbiornikinadeszczowke.com W: Porady : Poniedziałek, Styczeń 3 2022 Komentarz: 0 favorite Odsłony: 726

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przed odprowadzeniem ścieków do kanalizacji sanitarnej należy je oczyścić z tłuszczy i olejów. To właśnie separator tłuszczu jest urządzeniem, które służy do oddzielenia tłuszczu od reszty ścieków. Separator musi być obowiązkowo zamontowany w miejscach gdzie przygotowywane jest jedzenie w większej ilości np. restauracje, hotele z kuchniami oraz we wszelkiego rodzaju zakładach przetwórstwa mięsnego. Należy pamiętać, że separator również można instalować w zwykłych gospodarstwach domowych.
Instalacja separatora jest bardzo ważna, ponieważ tłuszcze pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego są słabo rozpuszczalne w wodzie. W związku czym po przedostaniu się do kanalizacji będą osadzać się na ściankach rur powodując nieprzyjemny zapach oraz zapychanie się rur."

Zwracam uwagę na : " Separator musi być obowiązkowo zamontowany w miejscach gdzie przygotowywane jest jedzenie w większej ilości np. restauracje, hotele z kuchniami oraz we wszelkiego rodzaju zakładach przetwórstwa mięsnego."

Ponoć obowiazek ten wynika z Ustawy z 2001 roku. Może pani radca prawna zechce zajrzeć do niej bo radni pewnikiem o to zapytają Burmistrza.
+3
#4 Mieszkaniec 24-06-2023 15:42
Cytuję 13 piętro:
money.pl/.../...

Czy ta zależność od Wód Polskich spowodowała tą ASTRONOMICZNĄ / 80 - 120 złotych/ propozycję Burmistrza ?

Brak separatora tłuszczów na kazimierskiej oczyszczalni mówił pan Janusz.
+2
#3 13 piętro 24-06-2023 14:46
money.pl/.../...

Czy ta zależność od Wód Polskich spowodowała tą ASTRONOMICZNĄ / 80 - 120 złotych/ propozycję Burmistrza ?
+13
#2 chłop z Okala 24-06-2023 08:57
Po raz kolejny przysłowiowy Kowalski z naszej gminy złoży się na kazimierskich biznesmenów. Burmistrz Pomianowski to jednak wielki specjalista w przenoszeniu kosztów i zapewnianiu zysków waskiej grupie osób.

Dodaj komentarz