Wybuch szkoły ratuje gminne finanse.

Oceń ten artykuł
(39 głosów)

Zbliżający się nieuchronnie koniec roku to czas refleksji i podsumowań zarówno w życiu prywatnym, jak również samorządowym. Każdy z nas ma, a przynajmniej powinien mieć, swoje przemyślenia- wszak już francuski filozof doby baroku - Kartezjusz  mawiał: „Cogito ergo sum”  (Myślę, więc jestem). Jakie są zatem przemyślenia Państwa Radnych i Pana Burmistrza- Grzegorza Duni, a więc osób, od których decyzji zależy los i przyszłość naszej gminy i mieszkańców? Tego nie wiem. Mogę za to podzielić się z Państwem swoimi przemyśleniami i spostrzeżeniami, które z uwagi na skalę zjawiska i wymagane nakłady finansowe oscylują wokół kazimierskiej szkoły.

Z całą odpowiedzialnością za wypowiadane słowa, obserwując samorządowe wydarzenia i podejmowane decyzje,  mogę postawić następującą tezę- ubiegłoroczny wybuch gazu w Gminnym Zespole Szkół w Kazimierzu Dolnym uratował gminne finanse w 2012r przed koniecznością zaciągnięcia pożyczki/ kredytu w wysokości 2 milionów złotych na pokrycie deficytu.Było to możliwe dzięki pieniądzom w kwocie 2.074.000 PLN, jakie gmina otrzymała z Ministerstwa Edukacji Narodowej na dzierżawę modułów kontenerowych. Wyżej wymieniona  kwota odpowiada 80% całkowitej sumy dzierżawy kontenerów, które zostały wynajęte na okres 28 miesięcy. Pozostałe 20% gmina ma pokryć z własnych środków.   Swoją drogą do dnia dzisiejszego nie wiemy, czy wyżej wymieniona kwota, jak twierdzi burmistrz Grzegorz Dunia, to subwencja, czy też dotacja celowa - jak na jednym z publicznych spotkań stwierdził dyrektor GZS pan Jerzy Arbuz.

W oparciu o powyższe, gdzie otrzymane ministerialne pieniądze ratują gminę przed koniecznością zaciągnięcia kredytu/pożyczki na załatanie dziury budżetowej  w 2012r, nie powinienem się dziwić, dlaczego burmistrz Grzegorz Dunia 30 czerwca 2011r, gdy na Nadzwyczajnej Sesji Rady Miejskiej była podejmowana decyzja o tym, gdzie będą doraźnie uczyły się dzieci, zapewniał radnych, nauczycieli i rodziców, iż po rozpoznaniu rynku producentów modułów kontenerowych koszt dzierżawy będzie wynosił między 30 a 40 tys.zł w skali miesiąca. 

http://www.kazimierzdolny.bip.net.pl/?p=document&action=show&id=3619&bar_id=3147(str. 4 protokołu)

Dziś, kiedy gmina płaci miesięcznie 85 tys. zł za dzierżawę modułów (ponad 1 milion zł w skali roku), wiemy, że ówczesne słowa burmistrza były nic nie wartym pustosłowiem, mającym na celu zapewnienie „jedynie właściwego i słusznego” głosowania.  W tym, jakże ważnym finansowym kontekście, pojawia się zasadnicze pytanie - Jaki to  zatem Panie Burmistrzu był rekonesans i rozpoznanie rynku, skoro gmina za moduły kontenerowe płaci ponad 2 razy tyle, niż Pan zapewniał? 

Czy tak postępuje odpowiedzialny gospodarz? Czy takie zachowanie włodarza to tylko przejaw ignorancji, czy może to już tylko i wyłącznie cyniczna gra? Oceńcie Państwo sami. Faktem natomiast niezaprzeczalnym jest, iż w kolejnych latach, począwszy od 2013r., gmina będzie musiała pokryć z własnych funduszy nieco ponad milion złotych na dzierżawę modułów kontenerowych.

 

Rafał Suszek

alt

Czytany 5155 razy

Komentarze

0
#46 Homer 21-02-2022 10:25
Can you use Kroger coupons on Instacart? pharmacy coupon cvs

ApprovedNets approvednets.com 10% OFF VOUCHER CODE: ANET10

voucher code for weldricks pharmacy Does Big Lots give teacher discounts?


Here is my homepage :: Does Reformation have coupon codes?
How do I check my zalando gift card balance?
0
#45 Jarrod 03-11-2016 01:12
If some one needs to be updated with newest technologies afterward he must be pay a visit this web page and be up to date all the time.


My weblog :: na erekcje: skutecznaerekcja.wordpress.com
-1
#44 Leonor 10-12-2015 09:14
Very nice post. I simply stumbled upon your blog and wished to
mention that I've truly loved surfing around your weblog posts.
In any case I will be subscribing for your rss feed and I'm hoping you
write once more soon!

Feel free to surf to my blog :: bielizna damska: www.rozpieszczana.pl
+2
#43 stefan karwowski 19-02-2013 09:22
Cytuję też Edyta:
Dla mnie już skandalem jest wykształcenie tej pani, studia licencjackie w WSEI..to chyba jakiś żart?????


BIP Miasta:
9.11.2012 ogłoszenie o naborze na stanowisko urzędnicze:"wymagane wykształcenie wyższe budowlane..."
3.12.2012 ogłoszenie o wynikach naboru:"zgłosiło się 5 chętnych w tym 2 spełniających wymogi formalne ale po rozmowie przepadli... :sad: "
3.12.2012 ogłoszenie o nowym naborze:
"wymagane wykształcenie wyższe jakiekolwiek i 6 miesięczny staż gdziekolwiek...".Co Wy na to , Radni?
+4
#42 Stan 18-02-2013 23:40
To nie będzie Pani Dyrektor, tylko marionetka wysłana z Urzędu Miasta do podpisywania wszystkiego czego oni sobie zażyczą. Proponuję dokładnie przyglądać się temu co tam będzie się działo. Chociaż z drugiej strony nic mnie nie zdziwi.
+5
#41 ha ha ha 18-02-2013 16:30
Cytuję decis:
A co słychać w KOKPiT?Czy nastąpił już ingres nowego kapitana:)?


Nowa pani dyrektor pewnie jeszcze czyści sobie KRS, skoro nie została jeszcze powołana buha ha ha. To ci dopiero był konkurs...
+5
#40 decis 18-02-2013 15:54
A co słychać w KOKPiT?Czy nastąpił już ingres nowego kapitana:)?
+6
#39 xyz 18-02-2013 08:43
Cytuję xyz:
Czytam, czytam i oczom nie wierzę- w kazimierskim magistracie w dziale inwestycji została zatrudniona pani Paulina Sułek (nazwisko zbieżne z nazwiskiem prokuratora który umorzył sprawę wybuchu gazu w szkole), która w roku ubiegłym ukończyła studia i odbyła staż w Sądzie Rejonowym w Puławach.

No to teraz z tak doświadczonym pracownikiem budowa szkoły ruszy z kopyta.

Ps Zbieżność nazwiska nowej urzędniczki z nazwiskiem prokuratora jest (nie)przypadkowa. Właściwe skreślić.


Czy zamierzacie coś z tym fantem Radni zrobić?
+9
#38 też Edyta 17-02-2013 18:00
Dla mnie już skandalem jest wykształcenie tej pani, studia licencjackie w WSEI..to chyba jakiś żart?????
+11
#37 Edyta 17-02-2013 17:25
Czyżby pan burmistrz zatrudniając panią Sułek chciał się zrewanżować za prokuratorską przysługę przy umorzeniu postępowania ws wybuchu gazu w szkole?

A może to tylko zbieżność nazwisk? Drodzy Radni trzeba to sprawdzić. Gdyby okazało się, że mamy do czynienia z powiązaniami rodzinnymi, to byłby skandal nad skandale!!!

Dodaj komentarz