Agnieszka Mitura "Notatki znad rzeki" - finisaż

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W imieniu Burmistrza Kazimierza Dolnego Artura Pomianowskiego serdecznie zapraszamy na finisaż wystawy Agnieszki Mitury "Notatki znad rzeki".

Sobota 25 czerwca 2022 r. | godz. 13:00 | Dzwonnica Kultury | ul. Zamkowa 2 | Kazimierz Dolny

Agnieszka  Mitura - absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C. K. Norwida w Lublinie i Instytutu Wychowania Artystycznego UMCS.

Członek Związku Polskich Artystów Plastyków i Kazimierskiej Konfraterni Sztuki (w latach 2012-2016 członek zarządu,  2016-2021 – wiceprezes).

Współorganizatorka cyklu wystaw „Kanał Sztuki” w latach 2009-2020, Europejskiego Festiwalu Kolonii Artystycznych „EFKA”-Kazimierz Dolny 2014,  jubileuszowych wystaw Kazimierskiej Konfraterni Sztuki w 2016 i  2021 roku, kilkunastu wystaw w Galerii Mit i Galerii Mit Piwnica, (również w ramach wydarzeń „Kazimierz Bywa Kobietą”).

Właścicielka Galerii Mit w Kazimierzu Dolnym. Pracuje głównie w technice olejnej a najchętniej podejmowany przez nią temat to szeroko pojęty  pejzaż. Stypendystka Prezydenta Miasta Lublin w dziedzinie kultury.

Notatka: „(...)krótki tekst o charakterze informacyjnym, nastawiony na przekaz danych wyróżniający się rzeczowością  i zwięzłością.  Przedstawia najważniejsze informacje w sposób skrótowy i uporządkowany (...)”

Obrazy  prezentowane na wystawie w Dzwonnicy to malarskie notatki znad rzeki- przede wszystkim Wisły. Pejzaż w tych pracach jest uporządkowany, potraktowany szkicowo. Synteza formy umożliwia dostrzeżenie w pozornie błahym motywie harmonii, ciszy, potęgi i piękna natury. W niektórych pracach autorka rozwija opowieść,  poszerza ją, nasyca pejzaż emocjami i detalem – notatka staje się opowiadaniem a poszczególne obrazy - fragmentami powieści.

Wystawa w Dzwonnicy Kultury związana jest z 25-leciem pracy twórczej artystki.

Kazimierz to dla niej szczególne miejsce. To tu, od 18 lat, prowadzi swoją galerię przy ul. Lubelskiej 10. Przez wiele lat zaangażowana w działalność artystycznego środowiska miasteczka współtworzy jego niepowtarzalny, malarski klimat. I choć w swoich obrazach nie sięga po typowo kazimierskie motywy, to bez pejzażu z okolicy Miasteczka Dwóch Księżyców, trudno byłoby wyobrazić sobie jej twórczość.

Czytany 984 razy

Dodaj komentarz