Równi i równiejsi, czyli realia Kazimierza Dolnego

Oceń ten artykuł
(10 głosów)

Na czwartkowej sesji ,gdzie uchwalano plan przestępczy dla Kazimierza,  pytałem o różnice w zapisach  dla obu stacji  narciarskich z terenu Kazimierza . Jedna  o symbolu 1aUS znajduje się naprzeciw oczyszczalni ścieków, tzw. „szpitalne”. Dziewicze tereny , unikalne pod względem przyrodniczo krajobrazowym w przeszłości  należały do Fundacji  św. Anny. Lata temu poświeciłem  temu zagadnieniu kilka notek https://www.januszkowalskikazimierz.pl/z-miasta/z/57-huragan-k%C5%82amstwa.html  czytaj także; https://www.januszkowalskikazimierz.pl/z-miasta/z/60-stacja-narciarska-kazimierz.html .

Dla tego terenu burmistrz Pomianowski zafundował  w Planie  kontrowersyjne zapisy   https://www.januszkowalskikazimierz.pl/z-miasta/z/2438-radni-przepchneli-plan-niezgodny-ze-studium.html

Między innymi cały teren  60800m2 jest budowlany. Powierzchnia zabudowy może wynosić 3000 m2 w dowolnym miejscu na całym obszarze terenu stacji ( 6.8 ha)

Nie ma także ograniczeń co do dalszego przekształcania  tego terenu w „patelnię” itd.,itp.

Dla  sąsiedniego stoku narciarskiego znajdującego się przy Norowym Dole, także autorstwa Artura Pomianowskiego zapisy są „głodowe” . Powierzchnia zabudowy nie 3000 m2 a 200, ( dwieście metrów kwadratowych ) . Przy czym teren dawnego Stoku jest o hektar większy.

No i bezwzględny zakaz ingerencji w piękno przyrody…

O te kwestie pytałem na sesji ,30 grudnia 2021 r . Wiceburmistrz B. Godlewski  powiedział  , najogólniej rzecz ujmując, że nie ma różnic w zapisach w planie miejscowym. I ,że wszystko jest jak należy . Fakty są jednoznaczne, miażdżące doktrynę  władz Kazimierza. Wystarczy wczytać się w dokumenty.   

Sprawa jest o tyle istotna, że skąpe  zapisy w mpzp dla dawnego Stoku, utrudniają, czy wręcz uniemożliwiają,  jakiekolwiek zainteresowanie inwestorów ,którzy chcieliby reaktywować historyczny stok narciarski.

Teren ten  ma też swoją  niechlubną  historię . Pisałem o tym dekadę temu.

https://www.januszkowalskikazimierz.pl/z-miasta/z/9-rownia-pochyla-%E2%80%93-czyli-rzecz-o-kazimierskim-stoku-narciarskim.html

Okazuje się ,że rodzina i znajomi królika mają inne plany względem dawnego stoku. Ustami Barta Go Dlewskiego, wypowiedziane na sesji   ,  opinia publiczna  została poinformowana, że teren dawnego stoku zostanie zabudowany. Na dole hotele , pensjonaty , ku górze , zabudowa mieszkaniowa. Wszystko to ma się znaleźć w przygotowywanym przez Pomianowskiego  nowym stadium (sic) .

Teren który Wajda uświęcił w „Kronice wypadków miłosnych”, jest wyjątkowy. Nic dziwnego ,że duży pieniądz chce się tam  zaparkować.

Jest taka opinia w Kazimierzu, że to co dzisiaj jest szokiem,  niewyobrażalnym absurdem, jutro staje się normą, czymś oczywistym.

Takie rzeczy będą się działy nadal , obecnie z zdwojoną siłą,  dopóty ,dopóki nie wyzwolimy się z terani interesownisiów  z Archidiakońskiej 4 w Lublinie.  No i… ,rzecz oczywista , dopóki w samorządach będą ludzie pokroju samorządowców z Kazimierza . 

J.K

zdjęcie : zapisy w studium z 2015 r teren 2 US ( dawny stok przy Norowym Dole )  

stU2m

stok4

Zapisy w mpzp uchwalony 30.12.2021 r dawny Stok 2US

U2m

u2

https://www.januszkowalskikazimierz.pl/z-miasta/z/9-rownia-pochyla-%E2%80%93-czyli-rzecz-o-kazimierskim-stoku-narciarskim.html

YUN 0001

Studiem z 2015 , Stacja Narciarska Kazimierz teren 1US 

stus1m

us1studop

Plan ( MPZP ) z 30.12.2021 roku Stacja Narciarska Kazimierz 1a.US

u1m

us1mpz

 

 

Czytany 1574 razy

Komentarze

+6
#7 taki jeden 08-01-2022 05:58
Cytuję Lokatorka:
Takie przypadki powinny być ujawniane panie Radny bo to niczemu dobremu nie służy. Władzy należy patrzeć na ręce

Jeśli to co pan Janusz pisze potwierdzi się , konieczne jest zawiadomić organy ścigania . Radnymi także w tym udział nimi również powinna zająć się prokuratura . Wszak Rada Miasta podjęła uchwałę ,zaświadczając o zgodności planu przestrzennego ze studium. Na jakiej podstawie pytam . Z obrad Komisji, jak i sesji nie wynika ,że radni w najmniejszym stopniu mieli świadomość nad czym głosowali .
Zarówno na na komisja jak i na sesji nikt poza Kowalskim Rybczyńskim i Dołęgą nie zabrał głosu.
To jest aberracja i profanacja samorządu. Naprawdę to koniec !
+9
#6 Lokatorka 07-01-2022 15:41
Takie przypadki powinny być ujawniane panie Radny bo to niczemu dobremu nie służy. Władzy należy patrzeć na ręce
+7
#5 mieszkanka 07-01-2022 14:28
Dowiemy się panie Januszu, które nazwiska stoją za tajemniczymi zapisami w planie przestrzennym? I czy te osoby są w jakikolwiek sposób zwiazane z obecną władzą?
-2
#4 komuno wróć 06-01-2022 14:04
Zdjęcie dawnego wyciągu narciarskiego z czasów współczesnych i film z lat z połowy lat 80. Dwa świat. Mordor z Sauronem i Orkami. I ta nasza niby niechciana przeszłość PRL za którą zaczynamy tęsknić.
+7
#3 uważny 06-01-2022 10:58
Tak patrzę na zamierzenia ze studium z 2015 roku - stok narciarski Teren 1 US i poniżej to samo miejsce ujęte, jako Plan z 30.12.2021 r majace już symbol 1 a.US.
Wyrazni widać, że to saMo miejsce NIE JEST TYM SAMYM. Świadczy to DOBITNIE o rozminięciu się planu ze studium.

Panie radny. Zapowiedział Pan zaskarżenie planu do Sądu. Czy uwaza pan, że te dwa obrazy wystarczą, by Sąd przyjął sprawę do rozstrzygnięcia liczac, że to on powoła biegłych , by ocenili tę sytuację , czy też pan wniesię o podjecie uchwały Rady, by sprawę poddać zewnętrznemu audytowi? Wydaje się, że to drugie byłoby konieczne. Najlepiej PROBLEM ten w formie skargi złożyć do Wojewody ..

ps. Przedkłada nam Pan dokumenty, które są skomplikowane, które wymagają dużej wiedzy i czasu by je analizować. Ten OGROM, najprawdopodobniej skłonił tych 12 stu radnych do przytaknięcia panu Pomianowskiemu / czytaj Godlewskiemu/ , bo uznali, że nie wypada radnemu przyznać się do czegoś o czym nie ma bladego pojęcia, czego nawet nie analizował ale wie, że radny ma obowiązek uczestniczyć w uchwalaniu to i uchwalili.

ps. Zastrzegam, że być może ja się mylę, bo przyznam uczciwie, że również nie znam się na opisie i mapkach studium i planów mzp, ale te dwie mapki ze studium i planu zdecydowanie się różnią. Być może w okresie 2015 - 2021 było studium zmienione o czym publika i radni nie wiedzą, ale przecież zmiana studium to też OBOWIAZKOWA uchwała rady, która nawet potrzebna jest w zamierzeniu jego zmiany, a więc 2 uchwały: o zamierzeniu , i o uchwaleniu.
.
+5
#2 krytycznie 06-01-2022 10:34
Wszyscy wiemy ,ze nie tylko w Kazimierzu ale i w Polsce od lat brakuje skutecznej polityki przestrzennej. Słabości i wady planowania przestrzennego słusznie są w ogniu krytyki. Dotyczy to wszystkich poziomów zarzadzania przestrzenią. Odsłu*****ąc obrady wysokiej Rady Kazimierza można dojść do wniosku ,że wiedza i zaangażowanie radnych w tym temacie jest praktycznie żadna. Ustawodawcy muszą coś z tym zrobić ponieważ Nasze społeczeństwo nie dorosło do decydowania o tak ważnej sprawie . Chodzi głównie o przyszłe pokolenia.
+9
#1 obserwator 06-01-2022 09:47
Wprost nie pojęte ,dlaczego nie reagują na taki stan rzeczy organizacje pozarządowe ,czy nawet służy....To ewidentny przypał mający rangę mega afery. Czy wy ludzie wstydu nie macie?

Dodaj komentarz