Dwa oblicza miasta, jak Dwa Księżyce...

Oceń ten artykuł
(9 głosów)

Projekt unijny pt. „Wykorzystanie walorów rzeki Wisły” obejmuje m.in. przebudowę fragmentu ulicy Sadowej od strony stacji paliw do Amfibaru. O tym szerzej pisałem w poprzedniej notce. Fragment tej drogi kosztował ponad 1 mln złotych. W projekcie kompleksowo zagospodarowano bulwar wraz z alejkami. Wydawałoby się, że wszystko pięknie, bo rzeczywiście teren zagospodarowano dobrze. Niestety po raz kolejny, zabrakło wyobraźni i „postawienia kropki nad i”. Jak niektórzy mówią, w przypadku tej inwestycji zadbano głównie o interes wielkich…

Zapomniano, że pomiędzy Sadową a wałem wiślanym jest zaewidencjonowana 3 metrowa droga – przejście, które aż się prosi o utwardzenie - jest to idealne miejsce do spacerów i skraca drogę przejścia na wał z parkingów. O utwardzenie przejścia właścicielka baru „Rybka” prosiła od kilku lat. Niestety bezskutecznie. Co więcej kilka lat temu za zgodą ówczesnego burmistrza A. Szczypy, utwardzono teren na długości posesji poprzez ułożenie kostki. Nie spodobało się to obecnemu burmistrzowi. W konsekwencji właścicielka baru musiała rozebrać utwardzony teren, bo doszukano się, że nie były spełnione wszystkie formalności, w tym brak pisemnej (nie ustnej) zgody magistratu.

Nie mam teraz wątpliwości, że przebudowany fragment ulicy Sadowej do Amfibaru był wynikiem nie tyle gospodarskiego oglądu sprawy,ale potrzebą przyszłego inwestora, który w miejscu tworzenia najlepszych zapiekanek w Polsce (wypiekanych od ponad 30 lat), zapewne w przyszłości wybuduje kolejną pralnię… Nie mam wątpliwości, ponieważ brak wyobraźni w tym konkretnym przypadku po prostu razi, co więcej zagospodarowanie całego terenu bulwaru także z uwzględnieniem wspomnianej drogi było konieczne. Po raz kolejny ktoś zadbał o własny wizerunek, a nie wizerunek miasta. Ta sprawa ma wymiar z goła jeszcze inny. Świadczy bowiem, że obecny burmistrz nie szanuje decyzji poprzednika, co jest synonimem nieodpowiedzialności, która nie daje gwarancji na ciągłość i stabilność pracy magistratu. Czy zatem upieranie się przy swoim (jako atrybut władzy), dokuczanie ludziom, to wszystko na co stać naszego gospodarza?

W ubiegłym roku sprawą zajmowała się komisja budżetu Rady Miejskiej, która wprawdzie zobowiązała burmistrza do pewnych działań, jednak ten tkwił przy swoim. Szkoda, że pan burmistrz nie podchodzi to innych spraw z podobnym zacięciem. Obecnie właścicielka baru prowadzi działalność w błocie, a pan burmistrz po raz kolejny pokazuje poziom swojego zaangażowania w sprawy mieszkańców. Szkoda tylko, że jest to nie powód do dumy, a synonim głupoty i lekceważenia podstawowych zasad estetyki. I nie pomoże działanie doraźne – „pijar”. Nie załatwi sprawy wysypanie kilku wywrotek gruzu.

J.K.

Czytany 3016 razy

Komentarze

+8
#26 Roma 21-03-2012 21:14
dziwnym zbiegiem okolicznosci pan burmistrz zdobyl srodki finansowe na ten odcinek drogi wowczas wtedy kiedy powstaja nowe atrakcje na sadowej.atrakcje te akurat sa w scislym zwiazku towarzyskim z naszym panem burmistrzem.wedlug mojej oceny jeszcze panujacy pan burmistrz pragnie uatrakcyjnic miejsce sprzedajac muszle koncertowa.kiedys ktos powiedzial cyt,wyczyscimy Kazimierz holota i wiesniactwo nie bedzie mialo po co tu przyjezdzac.a jak przjada to beda w...alac kebaby lizac lody.zima jezdzic na nartach.cos w tym jest
+6
#25 Roma 21-03-2012 18:17
jest jednak pewne ze trzeba miec uklady aby miec godziwy dojazd dojscie do lokalu. Wszystko wskazuje na to ze pani z Rybki w ukladzie nie jest a towar do lokalu donoszony jest roznymi sciezkami mozliwymi do przebycia.trasa ekstremalna dla dostawcow bloto kurz dolki gorki kamienie i wszystko.pan Wojtek sasiad Rybki chcial droge z kostki granitowej to ma.
+8
#24 qaz 19-03-2012 23:01
a propos latarni, idąc wieczorem wałem trzeba oczy mrużyć żeby nie oślepnąć, i może warto by było ustawić latarnie nie w tak dużym zagęszczeniu ale dociągnąć do spichlerza PTTK i dalej, bo tam przecież mają powstać hotele, a żarówki za mocne, szkoda prądu, chyba że gminę stać na to - w końcu czemu nie, Kazimierz jest znany na całym świecie to i bogaty...
+6
#23 grześ 19-03-2012 19:35
no jak to skąd mi wychodzą wyliczenia. ok 120m drogi za ponad milion złotych. Rachunek jest prosty.
+3
#22 rafał 19-03-2012 15:36
Drogi Grzesiu co jest drogo wykonane ? czytaj ze zrozmieniem,i podaj zkąd wyszło ci te 10 tys.i za co.ale też przyznam ci rację że to przejście powinno być ujęte w tym projekcie, wiem też że pani Kosobuckiej zależało na tym żeby to było jej "prywatne" przejście z tym Burmistrzem te numery nie przechodzą z poprzednim a i owszem
+6
#21 grześ 19-03-2012 14:06
skoro przejście obok rybki jest ogólnodostępne to dlaczego zostało w projekcie pominięte? i dlaczego jest tak drogo wykonane? metr bieżący drogi wynosi ok 10 tys złotych.
+2
#20 rafał 19-03-2012 08:55
Rzeczywiście na tablicy pisze ogólnie ale RADNY zorientowany jest doskonale co mieści się w zakresie przebudowy ul.sadowej,a co do przejścia koło Rybki to jestem jak najbardzej za tylko to jest przejście ogólno dostępne a nie tylko dla Rybki
+4
#19 xxx 19-03-2012 07:52
Rafał-Przeczytaj tablice informacyjne,tam pisze czarno-na białym.Nie konfabuluj.Wszystkim proponuje zapoznać się z tymi informacjami na spacerze.
+3
#18 Z miasta 19-03-2012 07:46
Uważam,że jk ma 100% racji,fragment i drogi przy Rybce powinien być zagospodarowany.Sam Grześ na walnym strażackim o tym mówił!To miejsce-przejście jest jak najbardziej potrzebne i wskazane byłoby aby to zrobić.Brak zagospodarowania świadczy o tym,że nie do końca urzędnicy opanowali zdolność kompleksowego rozumienia sprawy.Strażacy też pytają,kiedy obiecana remiza!Wielokrotnie obiecywana!
-8
#17 rafał 19-03-2012 07:31
Panie KOWALSKI jest pan mistrzem pisania nie całej prawdy,pominął pan w swoim artykule ;wymianę wszystkich mediów w przebudowanym odcinku;wody kanalizacji,gazu prądu plus wykonania oświetlenia wału i zagospodarowania zieleni przy wale RYBKA to już inna sprawa ,przykład robienia co się chce na miejskim gruncie,czyli własności nas wszystkich,RADNY KOWALSKI popiera samowolę, zagrodzenie przejścia nad wisłę,ustawienie tam koszy na śmiecie i różnego rodzaju skrzynek,brawo za RZETELNE podejście do sprawy.

Dodaj komentarz