Komu odrolnić działkę,czyli pytania do grupy trzymającej włądzę!
Kazimierz Dolny, 28 października 2012
Grupa Radnych
Rady Miejskiej
ul. Senatorska 5
24-120 Kazimierz Dolny
Biuro Planowania
Budplan Sp. z o. o.
ul. Kickiego 26b lok 10
04-390 Warszawa
Gminna Komisja Urbanistyczna
ul. Senatorska 5
24-120 Kazimierz Dolny
Jerzy Żurawski
ul. Senatorska 5
24-120 Kazimierz Dolny
W dniu 5 października 2012 r. na wspólnym posiedzeniu Komisji Planowania Przestrzennego i Gminnej Komisji Urbanistycznej, Radni Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym zostali poinformowani, że Biuro Planowania Budplan nie podpisało się pod projektem zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Kazimierz Dolny. Projekt zmiany studium o jakim piszemy powstał w wyniku rozpatrzenia przez Radnych bez mała 700 uwag i wniosków do wyłożonego dokumentu. Prosimy zatem o szerszą informację w tej sprawie. Podkreślamy, że Państwa negatywny stosunek do propozycji Radnych dał się zauważyć już podczas prac nad projektem dokumentu.
W piśmie z dnia 13 września 2011 r., L.dz. MKD01/09/2011 skierowanym do Urzędu Miasta w Kazimierzu Dolnym zawarliście Państwo sugestię, że w przypadku wprowadzenia licznych zmian do wyłożonego projektu zmiany studium niezbędne będą ponowne uzgodnienia, co z kolei może negatywnie wpłynąć na już zaakceptowane zmiany. Podobne zdanie wyraził Burmistrz Kazimierza Dolnego. Odnosząc się do Państwa sugestii można dojść do wniosku, że wynik uzgodnień nie jest oparty na przesłankach merytorycznych, a zależy jedynie od osobistego humoru, by nie powiedzieć kaprysu organów uzgadniających.
Ponadto na wspólnym posiedzeniu Komisji Planowania Przestrzennego i Gminnej Komisji Urbanistycznej, o którym była mowa na wstępie, członek GKU Pan Jerzy Żurawski zasugerował, że część zmian w studium, która zdobyła akceptację „uzgadniaczy”, nie była opiniowana przez Gminną Komisje Urbanistyczną. Oznacza to, że część zmian została wprowadzona do projektu zmiany studium przez firmę Budplan po formalnym zaopiniowaniu projektu zmiany studium przez Gminną Komisję Urbanistyczną.
Odnosząc się do merytorycznych przesłanek, w oparciu o które powinny być wprowadzane wszelkie zmiany w studium chcemy zauważyć, że pracownicy firmy Budplan niejednokrotnie wskazywali, że usytuowanie terenów budowlanych na wysoczyznach oraz eksponowanych terenach jest niedopuszczalne. Prosimy zatem o wyjaśnienie dlaczego firma Budplan podpisała się pod projektami zamiany planu i zmiany studium, które opracowywała dla terenu stoku narciarskiego przy ulicy Filtrowej. Efektem wprowadzonych zmian, które zyskały aprobatę właściwych organów, jest możliwość budowy w niezwykle eksponowanym miejscu, hotelu o pow. 2000 m2 zabudowy kubaturowej. Ponadto wprowadzone zmiany sprawiają, że pod zabudowę mieszkaniową można wydzielać działki o powierzchni mniejszej niż 1500 m2. W innym miejscu wprowadzono absurdalny zapis, który przewiduje, że dla zabudowy pensjonatowej powierzchnia działki nie może być większa niż 2500 m2. Mamy zatem pytanie, tj. w oparciu o jakie przesłanki i jakie argumenty merytoryczne tego typu zmiany zostały wprowadzone i uzgodnione. Odpowiedź na to pytanie ma zasadnicze znaczenie, gdyż w planie obowiązującym na terenie miasta i gminy Kazimierz Dolny, zawarte zostały zapisy zgoła odmienne, które służą przeciwdziałaniu nadmiernemu rozdrobnieniu terenów budowlanych.
W aktualnie obowiązującym studium przyjęto, że ilość miejsc noclegowych na terenie Kazimierza Dolnego nie może przekroczyć 2000. W związku z tym prosimy o informację, w jakim stopniu obecnie procedowana zmiana studium uwzględnia aspekty związane z chłonnością turystyczną.
Jednocześnie prosimy o ustosunkowanie się do już uzgodnionych zmian w obecnie procedowanej zmianie studium. Prosimy o podanie kryteriów, którymi kierowali się Państwo przy wprowadzaniu w te miejsca zabudowy.
- Kd 17 ‒ teren na wysoczyźnie poza bezwzględna linią zabudowy,
- Kd 44 ‒ druga linia zabudowy bez dojazdu, na wysoczyźnie,
- Kd 38 i Kd 46 ‒ tereny zalewowe,
- Kd 36 ‒ teren o znacznym nachyleniu, bezpośrednio przy glębocznicy,
- G2, G3 ‒ tereny w kolejnych liniach zabudowy, o znacznym spadku, z dojazdem od strony głębocznicy,
- Bch 29, Bch 30, Bch 32 ‒ nowe tereny budowlane na eksponowanych terenach, stanowiące znaczne poszerzenie dotychczasowej linii zabudowy,
- Wt4, Wt5, Wt6 ‒ tereny w korytarzach ekologicznych o znaczeniu krajowym, również na eksponowanych terenach,
- Wch3, Wch7, Wch8, Wt 9 ‒ tereny budowlane wzdłuż rzek, stanowiące naruszenie przepisów obowiązujących na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego.
Powyższe przykłady świadczą, że w dotychczas uzgodnionych zmianach studium znalazły się zapisy, które w oparciu o Państwa obecne stanowisko nie powinny zostać uzgodnione, a jednak zostały. Część uzgodnionych zapisów jest wprost sprzeczna z obowiązującymi przepisami. Z tego względu nie rozumiemy Państwa obecnego stanowiska w kwestii odmowy podpisania się pod propozycją zmiany studium, jaka została wypracowana przez Radnych po uwzględnieniu złożonych uwag i wniosków. Pragniemy nadmienić, że nie kwestionujemy zasadności zmian studium dla tych terenów. Pokazujemy jedynie brak konsekwencji zarówno w stanowisku firmy Budplan, Gminnej Komisji Urbanistycznej i tzw. uzgadniaczy. Trudno oprzeć się wrażeniu, że kryteria przy opracowaniu i uzgadnianiu zmiany studium nie są jasne i przejrzyste. W związku z tym prosimy o ustosunkowanie się do podnoszonych kwestii wszystkich adresatów niniejszego pisma.
Prosimy o ustosunkowanie się do wyżej wymienionych kwestii wszystkich adresatów niniejszego pisma.
Janusz Kowalski
Piotr Guz
Rafał Suszek
Do wiadomości:
1. Pan Henryk Kozak
Przewodniczący Rady Miejskiej
2. Pan Grzegorz Dunia
Burmistrz Kazimierza Dolnego
Komentarze
masz na myśli wyróżniki, wskazujace na płeć?. NO tak. Różnica, ale i finalne DOPASOWANIE, jest.
ps. czytałem, że rude sa niebywaliwe kochliwe. Ach
45 minut. Tyle, ile trwa msza święta, a w Twoim przypadku, ile trwa godzina lekcyjna religii.
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.