Petycja kazimierskich kupców do burmistrza

Oceń ten artykuł
(16 głosów)

 

Stowarzyszenie Kupców i Przedsiębiorców w Kazimierzu Dolnym z niepokojem obserwuje stałe zmniejszanie się liczby turystów, odwiedzających nasze miasto. Tendencja ta zwiększa się rokrocznie. Wiele kontrowersji wzbudzają realizacje poważnych inwestycji w naszym mieście. Spotkanie zorganizowane przez Zarząd Stowarzyszenia w dniu 14 czerwca 2012 r,, miało na celu przeanalizowanie powyższych zagadnień. Wnioski z dyskusji miały pomóc wypracować takie działania, które  poprawią istniejący stan kryzysu turystycznego w Kazimierzu Dolnym jak również wyjaśnią zagadnienia realizacji inwestycji.

Zaproszeni na spotkanie Radni mieli odnieść się do problemów przedstawionych przez Zarząd Stowarzyszenia Kupców. Niespodziewanym gościem spotkania okazał się Burmistrz Kazimierza Dolnego Grzegorz Dunia, który widocznie również zauważa problemy  ruchu turystycznego w Kazimierzu Dolnym i postanowił wesprzeć Radnych w ocenie przedstawianych na spotkaniu tematów.

Problematyka inwestycji w Kazimierzu Dolnym ma znaczący wpływ na zainteresowanie  turystów odwiedzinami uroczego miasteczka. Zamek , Baszta, Port Jachtowy, to miejsca znaczące w kazimierskiej turystyce. Dlatego pytania związane z tymi inwestycjami były pierwszym punktem spotkania.

 

  1. Kiedy Zamek i Baszta zostaną udostępnione turystom? Dlaczego inwestycja jest tak kosztowną a zakończenie jej nie podnosi atrakcyjności oferty turystycznej? Samo poprawienie stanu murów i fundamentów, wejścia na Zamek nie  wpłyną na poprawę oferty. Brak pomysłu na realizacje ciekawych imprez, koncertów oraz przesunięcie na kolejny etap budowy infrastruktury sanitarnej, estradowej oraz technicznej/ pomieszczenia socjalne itp./ powoduje ogromne rozczarowanie realizacją tej inwestycji. Osobnym tematem jest koszt jej realizacji. Kwota/ około 9 mln złotych/ jest szokującą, biorąc pod uwagę zakres i efekty wykonanych prac. W dyskusji na ten temat praktycznie tylko Burmistrz  bronił tez świetnie realizowanej inwestycji a termin jej zakończenia określił na …może w roku 2013 uda się udostępnić Zamek i Basztę turystom.
  2. Kolejnymi tematami były „zaniechane” pomysły na powstanie w Kazimierzu Dolnym Centrum Sztuki Audio-Wizualnej, której to pomysłodawcą był Pan Jacek Bromski Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Za bagatela 20 mln. zł mógł powstać w Kazimierzu Dolnym  obiekt zarówno na potrzeby imprez filmowych jak również dla codziennej atrakcyjnej oferty służącej zarówno mieszkańcom jak  i turystom. Pomysł padł z uwagi na „ostrożność „ Radnych ,Burmistrza, widzących w przedsięwzięciu tzw. Podwójne dno. Co by to nie oznaczało, są to słowa jednego z Radnych, pomysł nie zrealizowany. Uczestniczący w spotkaniu goście: panowie Łacic ,Dziekoński/ członkowie Puławskiej Izby Gospodarczej/, chcieli realizować budowę osiedla małych,  ciekawych architektonicznie domków z basenem, kortem tenisowym. Brak zgody Rady na zmiany w zapisach Planu Zagospodarowania spowodował ,że Panowie budują ale w Lublinie. Kolejny przykład odłożony w czasie niewiadomym to budowa ośrodka hipoterapii. Mieszkaniec Kazimierza Dolnego ,sportowiec, w-f- ista, właściciel pensjonatów, od 18 lat chce wprowadzić w życie pomysł ośrodka narciarstwa biegowego. Znowu na przeszkodzie stoją tzw. procedury uzgodnieniowe, studium, plan zagospodarowania. To chore i nienormalne kwitują mieszkańcy Kazimierza Dolnego. Stoimy w miejscu a nawet cofamy się ciągle do tyłu. Gdzie Obiekty Sportowe ,budowane od 10 lat. Projekt zakupiony za 2 mln można oglądać w Muzeum Niezrealizowanych Pomysłów Rady Miejskiej i Burmistrzów Kazimierza Dolnego! Takie muzeum mogłoby z pewnością już powstać. Czy te przykłady to niechęć i celowe działania Rady i Burmistrza? Czy brak kompetencji, pomysłu , wiedzy i umiejętności?
  3. Budowa Szaletu Miejskiego przy okazji realizacji Programu Wiślanego to kolejny „kwiatek” dyskusji. Kwota 1mln 200 tyś to jak na „ kibelek” dość sporo. Biorąc pod uwagę ,że wyposażenie w postaci samych kibli ,umywalek, armatury sponsorują firmy produkujące te dzieła. Koszt 1 m2 w wysokości 10tyś za metr  budzi respekt. W ocenie Burmistrza to nic takiego a sami Radni : to przecież Kazimierz. Ręce po prostu opadają , tak zakończył ten wątek Prezes Stowarzyszenia Kupców i Przedsiębiorców Pan Janusz Kowalski dorzucając kolejny „pomysł muzealny” czyli budowę Szkoły w wersji za 80 mln biorąc za miarę cenniki Radnych i Burmistrza. Zakończeniem tego wątku było zapytanie w kwestii braku Portu dla statków, będących w naszym mieście „filarem” ruchu turystycznego i oferty dla niego. Projekt wiślany zapewnił nam za to podwójne aleje przy wale czy podwójne oświetlenie. Można stwierdzić jest ładniej to fakt ale czy bardziej ekonomicznie i gospodarnie? Raczej nie. 
  4. Kolejne zagadnienie to stan zabytków w samym centrum Miasta. Esterka rozebrana do stanu zerowego. Studnie w stanie opłakanym  a elewacje budynków w samym Rynku to wstyd. Tu wszyscy są zgodni w ocenie tych obiektów , gorzej jednak z pomysłami na poprawę tego. Kamienice prywatne , studnie może odnowi prywatny sponsor, a tak ogólnie nie jest źle. Padł wniosek Pani Magdy Żuk o zrealizowanie ciekawego oświetlenia miejsca jakim jest tak chętnie odwiedzane , czyli Rynku.
  5. Zakończeniem 2 godzinnej dyskusji był temat dotyczyły samej promocji Miasta. W ocenie Stowarzyszenia Kupców i Przedsiębiorców jest na tragicznie słabym poziomie. Efekty widać było podczas ciekawych koncertów majowych gdzie wystąpili: Budka Suflera, Czerwone Gitary, Gipsy Kings, i kilku innych wykonawców, gdzie gości wpuszczano za darmo żeby nie robić wstydu artystom. Zbliżają się festiwale w Kazimierzu a informacje na ten temat można przeczytać jedynie na kazimierskich portalach internetowych. To za mało szanowni Radni , Panie Burmistrzu grzmieli Kupcy. Innego zdania jest sam Burmistrz oceniający promocję Kazimierza Dolnego bardzo dobrze. Jednak widok pustych ogródków w Rynku , podczas tak promowanego przez Burmistrza Euro 2012  mówi sam za siebie. W pensjonatach ,hotelach, turystów mniej o 30-40 %. Armator H.Skoczek ocenia zmniejszenie się ruchu na statkach o 60 %. Jest coś na rzeczy i sytuacja wymaga natychmiastowych działań do których wzywa Pana Burmistrza i Radę Miejską Stowarzyszenie Kupców i Przedsiębiorców wraz z mieszkańcami Kazimierza Dolnego. Prosząc o odniesienie się do przedstawionych problemów przesyłamy Państwu :

 

 

                                                                 PETYCJA

 

 

1.      Stowarzyszenie Kupców i Przedsiębiorców prosi o informację na temat wysokości kosztów poniesionych w pracach rewitalizacji Baszty i Zamku, kończących I etap .Jak jest etapowana ta inwestycja w ramach projektu i kiedy nastąpi udostępnienie w/w obiektów turystom. Czy planowane jest udostępnienie Zamku z wyposażeniem estradowym, koncertowym. Jeżeli tak to kiedy.

2.      Prosimy o informację dotyczącą kosztów budowy szaletu miejskiego z przedstawieniem zakresu prac i wartości poszczególnych etapów jego budowy.

3.      Prosimy o przedstawienie wykonanych zabiegów, działań Urzędu Miasta mających na celu poprawę kryzysowej sytuacji ruchu turystycznego w Kazimierzu Dolnym.

4.      Kiedy i jakie tereny inwestycyjne zostaną udostępnione inwestorom do realizacji planów inwestycyjnych w Kazimierzu Dolnym.

5.      Dlaczego projekt Centrum Sztuki Audiowizualnej został odrzucony przez Burmistrza i Radę Miejską? Kiedy podjęte zostaną działania mające na celu zrealizowanie tego przedsięwzięcia?

6.      Kiedy i jakimi działaniami zamierza Pan Burmistrz poprawić stan zabytków omawianych podczas spotkania.

 

Z Poważaniem

Zarząd  Stowarzyszenia Kupców i Przedsiębiorców w Kazimierzu Dolnym.

 

                                             Zarząd : Janusz Kowalski

                                                           Maria Magdalena Żuk

                                                           Mirosław Tuźnik

                                                           Andrzej Kozłowski

                                                           Janusz Michalak   

                                                           Stanisław Pieklik        

                                                           Dawid  Bidziński               

 

 

 

 

Do wiadomości:

1.Burmistrz Kazimierza Dolnego Grzegorz Dunia

2.Przew.Rady Miasta  Henryk Kozak

                                                

Czytany 4292 razy

Komentarze

-3
#30 grymas50 04-07-2012 13:17
Dotykamy Kodeksu Karnego.
"#27 J.K 2012-07-03 05:34
Sprawa zmian w planie zawartej w uchwale nr 105... będzie w najbliższym czasie najbardziej wyeksponowanym tematem jaki kiedykolwiek był w Kazimierzu.Gangsterski proceder, który trwa od lat musi zostać obnażony, szczegóły w wkrótce.W uchwale nr 105...i pozytywne zakończenie zmian w planie, dotyczyło inwestorów Aliance Holding,którzy wyprali.... i się zmyli i M [censored]yk właściciela firmy Eko-geo, która wykonywała wiele zleceń na rzecz Naszego magistratu.Negatywne rozstrzygnięcie dotyczyło Mieszkanki Kazimierza Pani Makijewskiej,H Skoczka st Pieklika i Nas"
+6
#29 J.K 03-07-2012 20:52
spokojnie wkrótce będę publikował całość materiałów w tej sprawie na podstawie naszych doświadczeń. Zapewniam wszystkich nie uwierzycie....
+4
#28 Belfer 03-07-2012 08:02
Czy można się zapoznać z treścią uchwały 105... Gdzie jej należy szukać?
+5
#27 J.K 03-07-2012 06:34
Sprawa zmian w planie zawartej w uchwale nr 105... będzie w najbliższym czasie najbardziej wyeksponowanym tematem jaki kiedykolwiek był w Kazimierzu.Gangsterski proceder, który trwa od lat musi zostać obnażony, szczegóły w wkrótce.W uchwale nr 105...i pozytywne zakończenie zmian w planie, dotyczyło inwestorów Aliance Holding,którzy wyprali.... i się zmyli i M [censored]yk właściciela firmy Eko-geo, która wykonywała wiele zleceń na rzecz Naszego magistratu.Negatywne rozstrzygnięcie dotyczyło Mieszkanki Kazimierza Pani Makijewskiej,H Skoczka st Pieklika i Nas
+6
#26 J.K 03-07-2012 06:16
Tom -nawet nie potrafisz powtórzyć i piszesz głupoty.Po pierwsze .Procedura indywidualnego trybu zmian w MPZP moich działek rozpoczęta była 29 kwietnia 2004 roku i do tej pory nie ukończone,ponieważ ani poprzedni, ani Grzegorz Dunia nie chcieli -utrudniali .Podjęta w ubiegłym roku uchwała była formalnym błędem,ponieważ nie głosuje się nowej uchwały jeśli nie wykonana była uchwała nr 105...Jedynie należało dokonać zmiany tamtej uchwały.Burmistrz z radnymi swoimi chcieli mnie skompromitować,niestety efekt odwrotny,od zamierzanego.Jest przygotowany wniosek do prokuratury przez grupę radnych aby sprawę tą wyjaśnić,co wkrótce nastąpi.
+9
#25 planista 02-07-2012 15:49
@roman jesteś w błędzie uchwała 105 z 2004r dotycząca między innymi Króla Kazimierza, Kazimierzówki, P. Kowalskiego i P. Skoczka. oraz Pani z CZerniaw (której nazwiska nie znam) została wykonana tylko w części, i to części dotyczącej nie Kazimierzaków (Król, Kazimierzóka). Ta częśc uchwały, która dotyczyła p. Skoczka i p. Kowalskiego nie została wykonana. @roman może wiesz dlaczego? Dlaczego rzuca się kłody pod nogi rodzimym przedsiębiorcom zaś wspiera ludzi z zewnątrz? Oto jest pytanie?
Następnym razem proponuje drogi romanie zanim będziesz pisał dyrdymały abyś zapoznał się z aktami prawa miejscowego i innymi dokumentami, a nie powtarzał zasłyszane opowiastki mające charakter wojenki politycznej burmistrza z radnym.
+4
#24 rafal skibinski 02-07-2012 14:50
no to rozumie dlaczego takie drogie szalety miejskie macie pewno jest tam z 5 stanowisk prysznicowych.
POZDR
+5
#23 Belfer 02-07-2012 14:43
do rafal skibinski : proponuję wyposażyć się w maski, bo po nocnej burzy cały Kazimierz spowity jest tumanami kurzu - aż w zębach strzela. A połowa lipca tuż, tuż …
+3
#22 roman 02-07-2012 13:58
I jeszcze jedno - dziwi mnie, że pan Kowalski się nie odzywa w tej sprawie. Z tego co mi wiadomo, część jego działek była przekształcona w tym czasie co hotelowi Król Kazimierz, a dwie kolejne w tym roku. Dodam, że za indywidualne zmiany płaci gmina i są to kwoty rzędu podobno 20 tys.

Czy to prawda panie Kowalski?
+4
#21 roman 02-07-2012 13:47
planista@ - pan Kowalski już raz miał przekształcane działki, teraz ma drugi raz.
Jest to, podobnie jak w przypadku Kazimierzówki i Króla Kazimierza wspieranie inwestorów - czyli to, o co chodzi Stowarzyszeniu Kupców i Przedsiębiorców.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież