Podwójne standardy, czyli jak GKU doradza Burmistrzowi (NAGRANIA)

Oceń ten artykuł
(40 głosów)

W poniedziałek 27 sierpnia 2012 roku odbyło się wspólne posiedzenie Komisji planowania Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym i Gminnej Komisji Urbanistycznej. W skład Komisji Urbanistycznej wchodzą: Janusz Gąsiorowski (przewodniczący), Jacek Babuchowski, Jerzy Żurawski, Stanisław Lichota i Emilia Niećko. Projektantem zmian planu jest dr Anna Wieczorek z firmy Inwestprojekt.

Tematem spotkania było zaopiniowanie projektów zmian planu zgodnie z podjętymi Uchwałami Nr IX/51/11 i Nr IX/59/11. Zmiany obejmują działkę nr 274 Pana Haczewskiego (przy wylocie Norowego Dołu), dla której w 2008 roku (bez wiedzy i zgody właściciela) zmieniono zapisy przy uchwalaniu zmian dla stoku narciarskiego, zwanego dalej terenem Palikota. Panu Haczewskiemu chodzi jedynie o przywrócenie zapisów planu z 2003 roku. Informacja o Uchwale Nr XV/101/07 z dnia 28 grudnia 2007 roku zmieniającej zapisy planu zagospodarowani dla stoku Palikota, w tym również działki Pana Haczewskiego, nie była dostępna na stronach BIP Kazimierz Dolny ani w ogłoszeniach. Nie powiadomiono również Pana Haczewskiego o przystąpieniu do opracowania zmian planu. Powodem tego (w opinii Burmistrza) była niemożność ustalenia adresu zamieszkania Pana Haczewskiego, pomimo tego, że regularnie płaci podatek podając dokładny adres zamieszkania. Oczywiście działanie to było przemyślane i miało na celu wyeliminowanie z dyskusji publicznej nie tylko głosu właściciela działki, ale ogółu społeczeństwa. Dzięki anonimowości całego przedsięwzięcia teren Palikota otrzymał skrajnie kontrowersyjne zapisy. I tak na dawnym stoku można wybudować hotel w rozmiarach dorównującym naszemu „królowi”, w dodatku na eksponowanym zboczu (poza bezwzględną linią zabudowy). Za to Pan Haczewski może podzielić swoją działką na dziesiątki mniejszych, prawdopodobnie by mogło powstać kilkadziesiąt budek z kebabami. Ciekawe jest również to, że opracowanie zmian planu dla stoku Palikota powierzono (w drodze przetargu) Budplanowi, temu samemu co od 7 lat opracowuje projekt studium.

Drugim terenem którym zajmowała się Komisja były działki 655/4,655/5 i 655/6 przy ulicy Góry, których jestem współwłaścicielem. Pierwsza Uchwała o przystąpieniu do zmian zapisów planu dla ww. działek podjęta była 29 kwietnia 2004 roku (Uchwała Nr 105). Pomimo bez mała 9 lat, sprawa nie została zakończona. Chodzi jedynie o dopuszczenie na działce 655/6 możliwości wybudowania przydomowej oczyszczalni ścieków i uzupełnienie zabudowy gospodarczej o zabudową mieszkaniową. Tak, to wszystko.

Poniedziałkowe obrady obnażyły oblicze GKU. Komisja ta w rzeczywistości jest narzędziem Burmistrza. Z jednej strony do zaklepywania kontrowersyjnych (by nie powiedzieć szemranych) zapisów zmian planu (jak przy zmian dla PAlikota), z drugiej zaś stanowi bat na niepokornych. Otóż GKU bez wątpienia nie jest „ciałem” merytorycznym. W rzeczywistości Komisja doradza i doradzała Burmistrzowi tak jak wcześniej ustalił…. Burmistrz. To Burmistrz decyduje co ma być i w jakiej formie na danym terenie. Mówiłem i pisałem o tym wiele razy.

W sprawie obecnie procedowanych zmian Gminna Komisja Urbanistyczna zebrała się już trzeci raz, a w poniedziałek obradowała 2,5 godziny. Dla porównania Komisja Urbanistyczna powołana dla opracowania zmiany planu dla stoku Palikota zebrała się jedyny raz i po 25 minutach wydała werdykt (patrz poniżej).

Kolejny przykład możliwości Burmistrza to sprawa drugiego wyciągu narciarskiego (Stacja Narciarska Kazimierz Dolny), na której potrzeby opracowano zmianę w planie dla terenu o powierzchni ponad 6 ha, silnie narażonego na erozję (na szczęście wcześniej przyszło tornado także nie było problemu z drzewami). Opracowania zmiany planu podjął się sekretarz Gminnej Komisji Urbanistycznej Pan Andrzej Lemieszek, a Komisja Urbanistyczna opiniująca zmianę była nie z Kazimierza, a z Michowa (patrz poniżej).

Takie są fakty. Ale cóż – jest jak z jajami komara, każdy wie, że ma, ale nikt ich nie widział.

J.K.

 

altaltalt

 

NAGRANIA:

O działce Pana Haczewskiego:

O konkretach…:

Uwagi Pana Kunickiego:

O działkach Walencji:

 

Czytany 4266 razy

Komentarze

0
#37 Barb 09-08-2021 20:45
One cаn noԝ appear uр theіr desired 1 night companion Ьy wɑy of a Google.Ꮇy site: Seo foг escort websites blog
0
#36 grymas50 18-09-2014 09:38
@ Tubylec
droga Młyńska, droga do Podgórza przez Miećmierzi, droga w Wąwozie Okalskim. Wiesz, gdzie one sa? Jak widzisz, do tych domostw były i są drogi.
Ja powołałem sie na artykuł Janusza Kowalskiego
+2
#35 tubylec 18-09-2014 09:26
na starym Okalu postawili domy i co Grymas gmina zrobiła im drogę dojazdowa
-3
#34 grymas50 17-09-2014 18:10
Cytuję małojec:
Grymas 50-czyli twoim zdaniem ci co rozpychają się rękami mają mieć działki załatwione na budowlane, a reszta won.Tak?
Ciekawe pojmowanie rzeczy.

Ależ nie.
Był wątek, że na działki budowalne zostały wyznaczone obszary, gdzie nie ma nawet drogi dojazdowej do niej/ patrz: stwierdzenie Janusza Kowalskiego/ Napisałem, że poprzez uznanie takiej działki za budowlaną obowiazkiem Gminy bedzie zapewnić do niej dojazd i właśnie kiedy właściciel podejmue budowę to dla Gminy zaczna sie " prawdziwe schody"
Podobna sytuacja, kiedy Gminy wydawały zezwolenia na budowę na terenach zalewowych. Chyba czytasz żadania osób poszkodowanych z tych terenów?>
0
#33 Sonia 17-09-2014 16:27
Woah! I'm really digging the template/theme of this site.

It's simple, yet effective. A lot of times it's very hard to get that "perfect balance" between user friendliness and visual appeal.
I must say you have done a amazing job with this.

In addition, the blog loads very fast for me on Safari. Exceptional Blog!


Here is my blog post ... zobacz: fontspace.com/.../...
+5
#32 J.K 14-09-2012 06:55
Kochani moi adwersarze czemu nie pytacie o działki moje, chętnie odpowiem na każde pytanie.Oczywiście będzie jeszcze okazja , nie mniej jednak spodziewałem się więcej pytań.
+4
#31 małojec 13-09-2012 23:39
Grymas 50-czyli twoim zdaniem ci co rozpychają się rękami mają mieć działki załatwione na budowlane, a reszta won.Tak?
Ciekawe pojmowanie rzeczy.
-7
#30 grymas50 13-09-2012 18:56
Prawda jest Prawdziwa.
Kiedyż to,/ miało być 2 tygodnie/ , a bylo to 4 miesiace temu Plan Zagospodarowania Przestrzennego będzie nam NIEBORAczkoM udostępniony?
Jest niedorzecznością, ba, PRZESTEPSTWEM mowienie, że wszyscy maja jednakie prawa. Są ludzie operatywni, tworczy, ktorzy chca coś osiagnąć i własnie Oni wystepują o przekształcenie swojej działki, POZOSTALI, przez swoje , kompletne niezaineresowanie MILCZĄ, a tu NAGLE Rada gada: WSZYSCY albo NIKT.
GŁUPOTA jest matką NIESZCZĘŚCIA.
+9
#29 DarEk 13-09-2012 15:14
Do-kretyn2-tak wszystko wskazuje,że jesteś!Rzeczywiście niepotrzebnie się uniosłem ale rzygać mi się chce na Wasze dyskusje.Co jakiś czas robicie wrzutki pt działki radnego kowalskiego,bądź pensjonat.Nawet dzieci wiedza w piaskownicy,że ludzie Duni załatwili jk,dokładnie a sprawa działek kowalskiego ciągnie się od 2004 roku i do dziś nie została zakończona może odpowiesz dlaczego?
idzi p... od rzeczy o koniach i działkach, polu ornym i wybiegu całkowicie pomijając fakt ustawienia... komisji Gminnej przeciw ludziom którzy zostali skrzywdzeni przez lokalny układ handlarzy działek.Porozmawiaj i napisz coś o byłym radnym MŚ na czele i jego przekształceniach,gdzie decyzje zapadały nie w gminie a w Michowie!Porozmawiaj o radcy prawnym panu Mazurku - ojczymie byłego radnego -,który doradza.... burmistrzowi jest na etacie czwartego już radcy prawnego.No cóż ale sprawa szkoły jest tak śmierdząca,że przed kryminałem trzeba się imać nawet brzytwy-w myśl przysłowia.
+24
#28 Adam 12-09-2012 21:44
Panie Januszu czy pani Gałuszewska nadal ma umowę opiewającą na 1500pln na redagowanie burmistrzowej gazety w libczbie 2 kartek miesięcznie? Bardzo mnie to ciekawi że za 2 strony dostaje się takie pieniądze. A może ta pani świadczy w ramach tej umowy inne czynności np pisanie na portalach "odpowiednich" komentarzy? Proszę to sprawdzić

Dodaj komentarz